Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2021-06] Sytuacja Na Rynku Poliamidów w Czerwcu

Drukuj

[2021-06] Sytuacja Na Rynku Poliamidów w Czerwcu

Warunki na rynku poliamidu w Europie były podobne do warunków panujących na rynkach północnoamerykańskich. Dostawy poliamidu 6 w czerwcu były bardzo napięte ze względu na silne ograniczenia popytu i podaży zarówno na sam polimer, jak również i kaprolaktam. Jeśli chodzi o PA 66, sytuacja nie poprawia się, ponieważ nowe problemy po stronie podaży pogłębiają się, przy i tak już krytycznie krótkiej podaży.

Ostatnie trzy miesiące przyniosły uczestnikom rynku poliamidu 6 prawdziwy rollercoaster pod względem cen benzenu i kosztów innych surowców. Ceny kontraktowe benzenu wzrosły łącznie o 599 EUR/T w kwietniu i maju, po czym w czerwcu spadły o 480 EUR/T. Duży spadek cen benzenu oczekiwano pod koniec maja, ponieważ ceny spotowe gwałtownie spadały w ciągu miesiąca. Część producentów polimerów komunikowała pod koniec maja chęć zaakceptowania obniżek cen polimerów równych połowie spadku cen benzenu. Potwierdzono szeroki zakres umów, w tym po tych samych cenach lub do obniżki 220 EUR/T, w zależności od dostępności materiału przez każdego producenta, gatunku polimeru i terminu zawarcia ugody. Za najbardziej reprezentatywny spadek cen w czerwcu uznano 180 EUR/T, a ceny uplasowały się w przedziale 2730-2860 EUR/T DDP.

Producenci twierdzą, że w czerwcu utrzymywał się silny popyt na wiele zastosowań PA 6 i nie oczekuje się spadku w lipcu. Oczekuje się, że zwykłe letnie spowolnienie w lipcu i sierpniu nie będzie na takim samym poziomie jak wcześniej, ponieważ aktywność gospodarcza w całym regionie rośnie po długim okresie blokad i ograniczeń COVID-19. Chociaż powszechne blokady są w tej chwili mało prawdopodobne, lokalne blokady nie są wykluczone na poziomie lokalnym.

Firma BASF najprawdopodobniej zniosła działanie siły wyższej na niektóre gatunki PA 6 o niskiej lepkości, który został wprowadzony po pożarze w fabryce w Antwerpii w Belgii pod koniec marca. Jednak na początku czerwca firma Domo stanęła w obliczu problemów technicznych w swojej jednostce kaprolaktamu w Leuna w Niemczech. To nieoczekiwane ograniczenie spowodowało deklarację siły wyższej dla kaprolaktamu i PA 6 z przydziałem produktu. Oczekuje się, że problemy techniczne utrzymają się na początku III kwartału. Firma Fibrant jest gotowa do ponownego uruchomienia instalacji kaprolaktamu po siedmiotygodniowym przestoju. Producent spodziewa się, że będzie gotowy do uruchomienia pełni mocy operacyjnych w pierwszym tygodniu lipca. Na rynku słyszano również inne problemy związane z podażą kaprolaktamu, a producenci zapowiadają kolejną serię pogorszeń sytuacji w QIII/QIV.

Rynek inżynieryjnego PA 66 pozostawał pod koniec czerwca wyjątkowo napięty, a uczestnicy rynku zrezygnowali z faktu, że sytuacja prawdopodobnie nie poprawi się w trzecim kwartale. Niedobory kluczowych surowców, takich jak adyponitryl i HMDA, zmusiły producentów polimerów do zmniejszenia produkcji w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a rozwiązanie problemu niedoboru dostaw zajmie trochę czasu, nawet po ustabilizowaniu się poziomu produkcji. Konsumenci uczą się żyć z brakiem materiałów, a w niektórych przypadkach nie ma realnych alternatyw. Jak wspomniano wcześniej, dostawy PA 6 są bardzo napięte, a dostawy możliwych zamienników, takich jak politereftalan butylenu (PBT) są w gorszym stanie niż PA 66.

Firma BASF ogłosiła w kwietniu wystąpienie siły wyższej na dostawach soli adyponitrylu, HMDA i AH oraz bazowego PA 66 z powodu problemów produkcyjnych w Butachimie w Chalampe we Francji. Uczestnicy rynku mieli nadzieję, że problemy zbliżają się do końca pod koniec maja. Jednak w liście do klientów z dnia 10 czerwca BASF poinformował, że podaż adyponitrylu z Butachimie była mniejsza niż oczekiwano ze względu na nowy zestaw problemów mający wpływ na cały łańcuch dostaw kluczowego surowca. Według BASF „ilości (adyponitrylu) dostarczanego do BASF zbliżały się do oczekiwanych ilości i spodziewaliśmy się normalizacji operacji do końca czerwca”. Nowy niedobór adyponitrylu był wynikiem „ograniczenia dostaw kluczowego składnika używanego w procesie produkcji (adyponitrylu)”, co doprowadziło do „znacznego” wpływu na dostawy Butachimie do BASF. Oczekuje się, że wpływ będzie trwał co najmniej trzy miesiące, a BASF powiedział, że siła wyższa będzie obowiązywać przez dłuższy czas, a alokacja dostaw zostanie utrzymana „przynajmniej do sierpnia”.

 

Jeśli chodzi o ceny PA 66, to na rynku praktycznie nie było materiału spotowego. Jeden z uczestników rynku powiedział, że każdy dostawca posiadający choćby jedną ciężarówkę typu spot „może poprosić o dowolną cenę i dostanie ją”. Według doniesień główni producenci pokrywają jedynie zobowiązania wewnętrzne i umowne.

 

Ceny inżynieryjnego PA 66 najprawdopodobniej utrzymywały się na stałym poziomie 4280-4480 EUR/T DDP w czerwcu, ponieważ dostawcy i konsumenci rozważali pozycje na trzeci kwartał. Na pytanie, czy ceny rynkowe PA 66 osiągnęły szczyt, wciąż nie ma odpowiedzi. Wartości surowców są na wysokim poziomie i nie przewiduje się ich gwałtownego spadku. Przy dostawach znacznie poniżej oczekiwań, producenci nie będą chcieli zbyt szybko obniżać cen. Z drugiej strony dostawcy będą musieli współpracować ze swoimi klientami, aby złagodzić najgorsze skutki obecnej sytuacji i nie być zbyt agresywnym w perspektywie średnioterminowej. /Źródło: TOC/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent