Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Tepex Dynalite Koncernu Lanxess Do Innowacyjnych Ultralekkich Projektów

Drukuj

Tepex Dynalite Koncernu Lanxess Do Innowacyjnych Ultralekkich Projektów

Stworzony przez koncern LANXESS termoplastyczny materiał kompozytowy Tepex dynalite wzmacniany włóknami ciągłymi w ogromnym stopniu przyczynił się do powodzenia projektu FuPro Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych Niemiec (BMBF). Na międzynarodowych targach mobilności 4.0 „eMove360° Europe” w Monachium projekt otrzymał nagrodę Gold Materialica w kate­gorii „Powierzchnie i technologie”. Projekt FuPro polega na opracowywaniu procesów dla sfunkcjona­lizo­wanych konstrukcji wieloelementowych o złożonych profilach drążonych.

Oparcie siedzenia z elementami konstrukcyjnymi wykonanymi z materiału Tepex dynalite

W ramach projektu badawczego w tym innowacyjnym systemie modułowym kompozytu włóknistego połączono arkusze organiczne, profile drążone z kompozytów włóknistych oraz masę do formowania wtryskowego – w efekcie utworzono złożone struktury wieloelementowe. Wykorzystane w tym przy­padku organiczne arkusze wykonano z półproduktów 102-RG6000 z materiału Tepex dynalite, opartych na rowingu z włókna szklanego i macierzy z poliamidu 6. Produkcją tych ultralekkich i bardzo mocnych półproduktów z kompozytów włóknistych zajmuje się Bond-Laminates – spółka zależna koncernu LANXESS z siedzibą w Brilon w Niemczech.

Już w latach 2014 i 2017 przyznano nagrody Materialica za produkty, w których wykorzystano innowa­cyjny materiał – Tepex. W obu przypadkach odpowiednie elementy są obecnie wykorzystywane w produkcji seryjnej.

Projekt FuPro

W ramach projektu FuPro interdyscyplinarny zespół składający się z przedstawicieli sektora przemysłu i naukowców opracował nowoczesną technologię, która integruje profile drążone z kompozytów zawierających włókna ciągłe w hybrydowe struktury organiczne – arkusze metalu do formowania wtrys­ko­wego. W projekcie wziął udział Instytut Lekkiej Inżynierii i Technologii Polimerowej (ILK) Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie oraz Brose Fahrzeugteile GmbH & Co. KG, a także spółki Arburg, AUMO, DITF Denkendorf, Elring Klinger, GK Concept, gwk, Schmalz, PHP Fibers i Werkzeugbau Siegfried Hofmann.

Celem projektu badawczego FuPro było opracowanie i przebadanie nowatorskiego, wielkoskalowego procesu produkcji wieloelementowych struktur wykonanych ze złożonych profili drążonych z tworzyw wzmacnianych włóknami (FRP), arkuszy organicznych i mas do formowania wtryskowego. Dążono do osiągnięcia takiego poziomu integracji procesowej, strukturalnej i funkcjonalnej, która wykracza poza klasyczne metody projektowania, tym samym uzyskując znaczącą redukcję masy konstrukcji pojazdów.

Ultralekka konstrukcja jako kluczowa technologia

Ultralekka konstrukcja jest niezbędna z perspektywy zasobooszczędnej mobilności. Wysoce integrujące metody inżynierii wieloelementowej, tj. połączenie sztywnych przy skręcaniu i zginaniu profili drążonych, płaskich elementów konstrukcyjnych oraz złożonych struktur węzłowych, są szczególnie obiecujące – zwłaszcza pod względem wytwarzania ultralekkich struktur wytrzymujących duże obciążenia. Wyko­rzys­tanie tworzyw FRP umożliwia ponadto optymalizację indywidualnych elementów pod względem przenoszenia sił. Termoplastyczne tworzywa FRP są przeznaczone do masowej produkcji w przemyśle samochodowym, ponieważ czas cyklu w procesie wytwarzania elementów zazwyczaj udaje się skrócić poniżej jednej minuty.

Koncern LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. W 2018 roku osiągnął sprzedaż w wysokości 7,2 mld euro. Obecnie koncern zatrudnia około 15 400 pracowników w 33 różnych krajach i jest reprezentowany przez 60 zakładów produkcyjnych na całym świecie. Podstawowym przedmiotem działalności koncernu LANXESS jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych. Koncern LANXESS należy do najważniejszych indeksów zrównoważonego rozwoju: Dow Jones Sustainability Index (DJSI) World i FTSE4Good. 

Oświadczenia dotyczące przyszłości

Niniejszy komunikat prasowy zawiera pewne oświadczenia dotyczące przyszłości, które mogą obejmować założenia, opinie, oczekiwania i poglądy wyrażane przez firmę lub pochodzące ze źródeł należących do stron trzecich. Różne znane i nieznane zagrożenia, niewiadome oraz inne czynniki mogą przyczynić się do powstania znacznych różnic pomiędzy rzeczywistymi wynikami, sytuacją finansową, rozwojem i osiągnięciami koncernu LANXESS AG a podanymi lub sugerowanymi tutaj przewidywaniami. LANXESS AG nie gwarantuje, że założenia stanowiące podstawę dla tych oświadczeń dotyczących przyszłości są pozbawione błędów i nie bierze na siebie żadnej odpowiedzialności za przyszłą trafność opinii wyrażonych w niniejszej prezentacji ani za rzeczywistą realizację prognozowanych wyników. Niniejszy dokument nie zawiera żądnych gwarancji ani zobowiązań w odniesieniu do informacji, szacunków, celów i opinii zawartych w niniejszym dokumencie, nie zachęca do pokładania zaufania w tych informacjach, szacunkach, celach i opiniach, a także nie powinien być interpretowany jako wzięcie odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy, pominięcia lub nieprawidłowości zawarte w tym dokumencie. Żaden przedstawiciel koncernu LANXESS AG lub jego spółek stowarzyszonych ani też kierownicy, dyrektorzy czy pracownicy takich spółek nie przyjmują żadnej odpowiedzialności wynikającej bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania niniejszego dokumentu.

Informacje dla redaktorów

Wszystkie informacje prasowe publikowane przez koncern LANXESS wraz z towarzyszącymi im zdjęciami można znaleźć na stronie internetowej: http://press.lanxess.com. Aktualne zdjęcia członków Zarządu oraz inne materiały graficzne dotyczące koncernu LANXESS są dostępne na stronie internetowej: http://photos.lanxess.com. Materiały filmowe można znaleźć na stronie internetowej: http://globe360.net/broadcast.lanxess/.

Dodatkowe informacje dotyczące produktów chemicznych oferowanych przez koncern LANXESS można znaleźć w naszym WebMagazine pod adresem: http://webmagazine.lanxess.com.

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Ankieta

Plastline

Plastinvent