Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Na Drodze do Inteligentnej Specjalizacji

Drukuj

Na Drodze do Inteligentnej Specjalizacji

Na Drodze do Inteligentnej Specjalizacji 

Tworzywa sztuczne stanowią podstawę współczesnej gospodarki, znajdują zastosowanie we wszystkich kluczowych branżach strategicznych gospodarki europejskiej, krajowej i regionalnej. Dynamicznie rozwija się udział tworzyw w branżach lotniczej i kosmicznej, motoryzacyjnej, informatycznej czy szeroko pojętej jakości życia (budownictwo ekologiczne, opakowania dla branży spożywczej, urządzenia medyczne itp.).

Na koniec roku 2023, w dziale 22 PKD 2007 (Produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych) w województwie podkarpackim zarejestrowanych było 654 podmiotów. Struktura wielkościowa opiera się przede wszystkim na przedsiębiorstwach mikro (do 9 osób zatrudnionych), stanowiących 84% tej liczby. Przedsiębiorstwa małe (do 49 osób zatrudnionych) to 10,5%, a średnie i duże to 5,5%. Największa liczba przedsiębiorstw prowadzi działalność w klasie 2229Z Produkcja pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych (210 podmiotów), 2223Z Produkcja wyrobów dla budownictwa (174) oraz 2222Z Produkcja opakowań (133 podmioty).

W firmach tych zatrudnionych było 19742 osoby, co plasuje sektor na 4 miejscu w Polsce, za województwem Śląskim, Wielkopolskim i Dolnośląskim.

W roku 2023 przedsiębiorstwa z sektora osiągnęły wartość produkcji sprzedanej przemysłu w wysokości 9 333,1 mln zł, co plasuje sektor na 5 miejscu w Polsce (za Śląskim, Wielkopolskim, Dolnośląskim i Mazowieckim). 

Bardzo ciekawie prezentując się wnioski z analizy danych finansowych ze sprawozdań F-01 dla przedsiębiorstw z branży (Dział 22 PKD 2007) zatrudniających 10 i więcej osób i prowadzących księgi rachunkowe. Na koniec roku 2023 na podkarpaciu działało 76 tego typu przedsiębiorstw, stosunkowo niewiele w porównaniu do innych województw, plasując region pod tym względem na 8 miejscu. Wynika to z dużego rozdrobnienia branży w regionie. Mimo tego zjawiska, wyniki przedsiębiorstw regionalnych są wyjątkowo dobre: 

  • 5 miejsce w kraju pod względem wielkości przychodów netto ze sprzedaży s, przy czym uwzględniając wielkość przychodu generowanego na podmiot jest to miejsce 2. (za dolnośląskim a przed śląskim); 
  • 5. miejsce w kraju pod względem wartości sprzedaży eksportowej (5,52 mld PLN), przy czym przeliczając to na pojedynczy podmiot, region jest liderem w kraju (średnia sprzedaż 74,62 mln);
  • 4. miejsce w kraju pod względem wielkości pozyskanych dotacji (32,61 mln); 
  • 5. miejsce w Polsce wg liczebności poziomu zatrudnienia (15257 os.);
  • 5. miejsce pod względem liczby rozpoczętych inwestycji (128);
  • 5. miejsce pod względem nakładów na maszyny i urządzenia (373,96 mln);
  • 3. miejsce pod względem nakładów na wartości niematerialne i prawne (24,56 mln);
  • Największa w Polsce wartość kosztów zakończonych prac BR (11,15 mln, 30,1% udział w skali kraju). 

Należy podkreślić, iż powyższe dane nie odzwierciedlają całego sektora, do którego należą także inne firmy prowadzące działalność w branżowym łańcuchu wartości, w tym:

  • producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych, takich jak żywice, silikony, barwniki, pigmenty, compundy, farby i lakiery, włókna syntetyczne (w tym m.in. ŚNIEŻKA SA, GREINPLAST sp. z o.o., AKSIL Fabryka Specjalistycznych Wyrobów Lakierowych Sp. z o.o., LERG SA, SARZYNA CHEMICAL SP Z O.O., TEREZ PERFORMANCE POLYMERS Sp. z o.o.), 
  • producenci maszyn i narzędzi/form do przetwórstwa tworzyw (w tym m.in. KOLTEX PRS Sp. z o.o. Sp. k., POL-SERVICE Jacek Majcher, EKOLINIA Mariusz Mieszkowicz, STOMET Sp. z o. o., REGFORM DZIAŁO Sp. j., MEGA MOLD Sp. z o.o.),
  • przedsiębiorstw zajmujących się recyklingiem tworzyw (w tym m.in. NEWBORN PLASTIC Sp. z o.o., REPLAS RECYCLING PLASTICS Sp. z o.o., METKOM Sp. z o.o.) 

Szczególną rolę w łańcuchu wartości sektora odgrywają także jednostki naukowe i infrastruktura B+R zlokalizowana na terenie podkarpacia. Należy tu wymienić aktywnie współpracujący z przemysłem Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej, w szczególności Katedra Kompozytów Polimerowych oraz Katedra Polimerów i Biopolimerów.  Z kolei na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz funkcjonuje Katedra Przeróbki Plastycznej. Istotnym elementem infrastruktury B+R są także Centra Badawczo-Rozwojowe funkcjonujące m.in. w firmach MARMA POLSKIE FOLIE Sp. z o.o., SPLAST Sp. z o.o., GREINPLAST Sp. z o.o., MAKDOR Sp. z o.o. sp.k., ŚNIEŻKA SA. 

Powyższe dane potwierdzają znaczącą rolę regionu podkarpacia w krajowym sektorze tworzyw sztucznych oraz wskazują na istotny potencjał rozwojowy umożliwiający budowanie przewagi konkurencyjnej regionu i generowania innowacji. Uzasadnia to starania sektora o uzyskanie statusu regionalnej specjalizacji, co w istotny sposób przyczyni się do dalszego rozwoju przedsiębiorstw i bardziej efektywnej współpracy z branżami strategicznymi.

* * *

Autorzy: 

Prof. Maciej HENECZKOWSKI    

Jacek SZCZERBA (ENTERIO s.c., Serwis WWW.TWORZYWA.PL) 

Paweł WACNIK (INNpuls Sp.z o.o., koordynator KPTS POLIGEN) 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Ankieta

Plastline

Plastinvent