Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Branża Tworzyw Sztucznych Na Podkarpaciu

Drukuj

Branża Tworzyw Sztucznych Na Podkarpaciu

Branża Tworzyw Sztucznych Na Podkarpaciu 

Regionalne inteligentne specjalizacje (RIS) odgrywają kluczową rolę w nowoczesnej polityce rozwoju społeczno-gospodarczego, szczególnie w kontekście strategii wspieranych przez Unię Europejską. Jest to narzędzie umożliwiające bardziej efektywne wykorzystanie potencjału rozwojowego regionów definiowane w ramach Regionalnych Strategii Innowacji. Poprzez świadome inwestowanie w wybrane obszary o wysokiej wartości dodanej, sprzyjają one budowaniu silnej, innowacyjnej gospodarki oraz podnoszeniu spójności społecznej. RIS pozwalają skoncentrować zasoby na najbardziej obiecujących obszarach rozwoju, wzmacniać w tych obszarach innowacyjność i konkurencyjność, pobudzać współpracę w ramach tzw. modelu poczwórnej helisy (nauka, biznes, administracja, społeczeństwo), stymulować zrównoważony rozwój oparty na idei ochrony środowiska, cyfryzacji czy transformacji energetycznej.

W województwie podkarpackim, zgodnie z aktualną Regionalną Strategią Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2021-2030, do regionalnych inteligentnych specjalizacji należą: 

  • Lotnictwo i kosmonautyka
  • Jakość życia 
  • Informatyka i telekomunikacja
  • Motoryzacja 

Proces rozwoju regionalnego systemu innowacji, bazującego na RIS, należy do zadań samorządu regionalnego i jest realizowany obecnie w ramach projektu „Podkarpackie - Inteligentny Region” wdrażanego w ramach działania 1.5. Regionalne Inteligentne Specjalizacje FEP 2021-2027. Projekt ten zakłada m.in. aktywne działania wspierające proces tzw. „przedsiębiorczego procesu odkrywania” oraz sieciowanie współpracy i aktywizowanie interesariuszy regionalnego systemu innowacji. 

Jednym z działań podjętych w ramach projektu było stworzenie koncepcji pilotażowego świadczenia usług przez organizacje integrujące sektory oraz ogłoszenie w sierpniu 2024 roku zapytania na świadczenie usług przez te organizacje.  Przedmiotem zamówienia było „pilotażowe świadczenie usługi współpracy w zakresie wsparcia sieciowania interesariuszy systemu innowacji w województwie podkarpackim oraz wzmocnienia ich aktywnego udziału w realizacji procesu przedsiębiorczego odkrywania”. Przetarg skierowany był do klastrów reprezentujących branże obecnych inteligentny specjalizacji oraz, co bardzo istotne, potencjalnych sektorów wzrostowych.

Firma INNpuls Sp. z o.o. z Rzeszowa, będąca koordynatorem klastra Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych POLIGEN (POLIGEN) złożyła ofertę na prowadzenie działań sieciowania współpracy w ramach szeroko pojętej branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i podpisała umowę na realizację planowanych działań.  

W ramach realizowanych zadań zespół ekspertów m.in.:

  • opracowuje Raport dot. branży tworzyw sztucznych w regionie podkarpacia, 
  • organizuje spotkania z interesariuszami sektora tworzyw sztucznych, 
  • tworzy bazy danych interesariuszy branży tworzyw sztucznych w regionie oraz wydarzeń branżowych, 
  • opracowuje studia przypadków (case studies) firm z branży wprowadzających rozwiązania z zakresu GOZ oraz Automatyzacji, 
  • realizuje działania rozpowszechniające na wydarzeniach i portalach związanych z branżą.  

Prowadzone są także działania wspierające samorząd województwa w monitorowaniu kierunków rozwoju i wdrażania Regionalnej Strategii Innowacji, opracowywaniu koncepcji wydarzeń branżowych, uczestnictwa w spotkaniach Podkarpackiej Rady innowacyjności. 

Wszystkie te działania ukierunkowane są przede wszystkim na pogłębioną analizę potencjału branży tworzyw sztucznych w regionie pod kątem kryteriów branych pod uwagę przy identyfikowaniu potencjalnych inteligentnych specjalizacji, tj.:

  1. Udowodniony potencjał aktualny i perspektywiczny dotyczący inteligentnej specjalizacji, aktualne i przyszłe znaczenie dla regionu. 
  2. Poziom rozwoju województwa podkarpackiego na tle regionów Polski i UE o takiej samej lub podobnej specjalizacji.  
  3. Możliwość wykazania ścisłego związku inteligentnej specjalizacji z potencjałem badawczo-rozwojowym regionu. 
  4. Istniejące zasoby endogeniczne pozwalające na unikanie niektórych form zależności i powielania. 
  5. Obecność lub perspektywa rozwoju silnych klastrów w obszarach inteligentnych specjalizacji.
  6. Możliwość rozwoju i wykorzystania dyrektyw oraz rozporządzeń określających ścieżki ekonomicznego i prawnego wsparcia przez Unię Europejską.

Wnioski płynące z prowadzonych działań jednoznacznie wskazują, że branża tworzyw sztucznych w regionie posiada wszystkie niezbędne cechy, aby w ramach procesu przedsiębiorczego odkrywania, uznać ją za kolejną inteligentną specjalizację regionu. CDN.

* * *

Autorzy: 

Prof. Maciej HENECZKOWSKI    

Jacek SZCZERBA (ENTERIO s.c., Serwis WWW.TWORZYWA.PL) 

Paweł WACNIK (INNpuls Sp.z o.o., koordynator KPTS POLIGEN) 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Ankieta

Plastline

Plastinvent