Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Przemysł Tworzyw Sztucznych w Obliczu Najnowszych Wyzwań

Drukuj

Przemysł Tworzyw Sztucznych w Obliczu Najnowszych Wyzwań

BORKOWSKI Kazimierz /Fundacja PLASTICSEurope Polska/ #01

PlasticsEurope Polska - fundacja reprezentująca producentów tworzyw sztucznych w Polsce, działa w ramach ogólnoeuropejskiego stowarzyszenia producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope. Stowarzyszanie skupia ponad 100 firm członkowskich, których łączny udział w produkcji wszystkich polimerów wytwarzanych w krajach Unii Europejskiej (EU28), a także w Norwegii, Szwajcarii i Turcji, wynosi powyżej 90%.   

Światowa produkcja tworzyw sztucznych w roku 2017 wzrosła o 3,9% w odniesieniu do roku poprzedniego i wyniosła 348 mln ton. Europa, z udziałem 18,5%, pozostaje drugim regionem pod względem wielkości produkcji tworzyw sztucznych regionem, ustępując jedynie Chinom, których udział wynosi 29,4%. Rekordowy wzrost produkcji tworzyw sztucznych w Europie odnotowany w roku 2017 (7,3%) odzwierciedlał szczytowy moment koniunktury europejskiej gospodarki i prawdopodobnie wyniki za rok 2018 nie będą już tak optymistyczne - spodziewany jest nawet spadek produkcji. 

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne ze strony przetwórców w 2017 roku w Europie przekroczyło 51 mln ton, co oznacza wzrost o ok. 2,7%. Udział sektora opakowaniowego w ogólnym zużyciu tworzyw wyniósł 39,9%, budownictwa 19,7% zaś motoryzacji 10%. Największe zapotrzebowanie na tworzywa w krajach europejskich występuje w Niemczech – kraj ten odpowiada za 24,5% europejskiego zapotrzebowania. Na kolejnych miejscach znajdują się Włochy, z udziałem 14,2% i Francja - 9,6%. Polska, z udziałem 6,3 % zajmuje 6. miejsce, ustępując jeszcze miejsca Wielkiej Brytanii (7,5%) i Hiszpanii (7,7%).

Europejski przemysł tworzyw sztucznych to ważny dział europejskiej gospodarki, który daje zatrudnienie ponad 1,5 mln pracownikom i odprowadza do finansów publicznych ponad 32 mld euro. Przez swoją konkurencyjność od wielu lat europejska branża tworzyw sztucznych wykazuje pozytywny bilans handlu zagranicznego, w roku 2017 saldo to wyniosło ponad 17 mld euro.

Tworzywa sztuczne i wyroby z tworzyw sztucznych jako niezmiernie istotny składnik gospodarki, innych branż przemysłowych i wreszcie codziennego życia Europejczyków, od kilku lat stały się jednym z głównym tematów dyskusji w Europie na temat efektywnego i zrównoważonego wykorzystywania zasobów. Uznając bardzo pozytywną rolę tworzyw sztucznych dla rozwoju cywilizacyjnego wskazuje się jednocześnie na problem zanieczyszczenia środowiska, zwłaszcza środowiska morskiego, co może stanowić poważne zagrożenie dla ekosystemu mórz i oceanów.    Dyskusja zapoczątkowana przez pakiet ustaw w ramach Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (Circular Economy) zaowocowała m.in. ogłoszoną przez Komisję Europejską na początku roku 2018 Strategią na temat tworzyw sztucznych. 

Wśród celów Strategii znalazły się m.in.: wyeliminowanie nierecyklowalnych opakowań z tworzyw sztucznych, redukcja zużycia wyrobów jednorazowego użytku wyprodukowanych z tworzyw sztucznych oraz ograniczenia związane z wprowadzaniem do użytku wyrobów zawierających tzw. mikroplastiki. 

Nadrzędnym celem Strategii jest zwiększenie stopnia zawrócenia tworzyw sztucznych do obiegu (poprzez powtórne użycie, recykling), a także zredukowanie zanieczyszczenia środowiska, w tym środowiska morskiego, odpadami tworzyw sztucznych.

Nowe rozwiązania legislacyjne i te już wprowadzone i te aktualnie dyskutowane, w których mówi się o radykalnym zwiększeniu poziomów recyklingu, czy o ograniczeniu stosowania niektórych wyrobów z tworzyw sztucznych (Dyrektywa Single Use Plastics) stanowią duże wyzwanie dla przemysłu i całej gospodarki. Mówiąc „nie” dla składowania tworzyw i wyrobów z tworzyw sztucznych na wysypiskach, a tym bardziej dla porzucania tworzyw w środowisku, przemysł tworzyw sztucznych odpowiada na te wyzwania, podejmując także szereg dobrowolnych zobowiązań, zmierzających do ograniczenia wpływu tworzyw na środowisko (promowanie dobrych metod zagospodarowania odpadów tworzyw sztucznych), zwiększenia recyklingu i poszukiwania nowych surowców dla wytwarzania tworzyw sztucznych (odpady, surowce odnawialne). Wraz z szerokim gronem partnerów z łańcucha wartości prowadzone są liczne prace badawcze nad nowymi metodami recyklingu, w tym recyklingu surowcowego, a także nad nowymi zasadami ekoprojektowania wyrobów, które mają doprowadzić do zwiększonej recyklowalności opakowań.

W OCZEKIWANIU NA ZGODĘ AUTORA NA UDOSTĘPNIENIE PREZENTACJI

Kazimierz BORKOWSKI, dr inż.

Dyrektor Zarządzający

Fundacja PlasticsEurope Polska

ul. Trębacka 4 pok. 109

00-074 Warszawa

M. +48 660 477415

T. +48 22 6309901

E.

www.plasticseurope.pl

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)
Plastline

Plastinvent