Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Czytelnia RSS

Zasady i Zalety Faktoringu

Drukuj

Zasady i Zalety Faktoringu

Realia gospodarcze powodują, że ciągle rośnie wolumen transakcji handlowych realizowanych z wykorzystaniem odroczonego terminu płatności. Powszechny wśród firm niedobór kapitału obrotowego powoduje jednak, że wiele z nich zostaje zmuszonych do poszukiwania zewnętrznych źródeł umożliwiających sfinansowanie takiego rodzaju obrotu. Warto podkreślić, że od pozyskania finansowania zewnętrznego zależy nie tylko oczekiwany wzrost sprzedaży, ale także utrzymanie bezpiecznego poziomu płynności finansowej firmy w przypadku wystąpienia opóźnień w spływie należności.
Konsekwencje oferowania wydłużonych terminów płatności są jednak szersze i powodują, że samo zapewnienie prostego finansowania, np. w postaci kredytu bankowego, nie wystarczy. Dłuższe kredyty kupieckie oznaczają bowiem wyższe ryzyko nieotrzymania zapłaty oraz większe nakłady pracy służb finansowych związane m.in. z monitorowaniem spływu należności oraz standingu finansowego kredytowanych odbiorców.
Instrumentem kompleksowo rozwiązującym opisane wyżej problemy jest faktoring, zasłużenie cieszący się stale rosnącą popularnością jako atrakcyjne, alternatywne źródło finansowania działalności bieżącej i rozwoju firm.
Faktoring jest usługą finansową świadczoną firmom przez wyspecjalizowaną instytucje finansową, polegającą na nabywaniu za gotówkę krótkoterminowych wierzytelności handlowych przed terminem ich wymagalności oraz świadczeniu związanych z tym usług dodatkowych takich jak obsługa należności oraz przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorców. Występują tutaj trzy wzajemnie powiązane ze sobą w usłudze faktoringu podmioty: 1) Dostawca (Faktorant, Sprzedający), 2) Odbiorca (Dłużnik, Nabywający) oraz 3) Faktor.
Usługa faktoringu składa się z następujących po sobie kolejno etapów:
1. Wysyłka towaru i faktury [Dostawca (Faktorant)] >>> [Odbiorca (Dłużnik)]
2. Przekazanie kopii faktury Faktorowi [Dostawca (Faktorant)] >>> [Faktor]
3. Wypłata zaliczki przez Faktora (80% wartości faktury) [Faktor] >>> [Dostawca (Faktorant)]
4. Zapłata za fakturę [Odbiorca (Dłużnik)] >>> [Faktor]
5. Przekazanie pozostałej części faktury (20%) [Faktor] >>> [Dostawca (Faktorant)]
W efekcie działania faktoringu, Dostawca może liczyć nie tylko na otrzymanie gotówki już na drugi dzień po zrealizowaniu sprzedaży, ale także zyskuje pewność otrzymania środków nawet w przypadku problemów z wypłacalnością odbiorców.
Faktoring zapewnia finansowanie działalności bieżącej firm, zamieniając zamrożone w należnościach środki na gotówkę, którą następnie można wykorzystać w działalności firmy, np. zasilając dostępne środki obrotowe. Uzyskany tym sposobem wzrost sprzedaży jest osiągany bez angażowania dodatkowych środków własnych lub powiększania zadłużenia w banku. Dodatkowym efektem będzie poprawa wskaźników efektywności działania oraz struktury bilansu firmy.
W ramach świadczonego standardowo pakietu usług, instytucje faktoringowe zdejmują ze swoich klientów znaczną część kłopotliwych obowiązków związanych z zarządzaniem należnościami, w szczególności monitoring płatności, upominanie odbiorców i egzekwowanie zapłaty. W efekcie, poza wymiernymi oszczędnościami czasu i nakładów pracy, uzyskamy sprawniejszy spływ należności oraz większe możliwości skoncentrowania się na swojej działalności podstawowej.
Inną korzyścią płynącą z faktoringu jest możliwość pozbycia się ryzyka nieotrzymania zapłaty, spowodowanej niewypłacalnością kontrahenta. Korzystając z faktoringu pełnego, zyskujemy pewność, że otrzymane finansowanie nie zostanie cofnięte w przypadku braku zapłaty od odbiorcy. Poza ochroną przed stratami, faktoring pełny znacznie ułatwi planowanie przepływów pieniężnych i podniesie ogólny komfort prowadzenia interesów.
Wszystkich Czytelników Serwisu pragniemy poinformować, że zamieszczony artykuł powstał we współpracy z firmą Arvato Services Polska. W najbliższym czasie będziemy publikować cykl krótkich artykułów poświęconych tematyce faktoringu zamieszczanych w Dziale Czytelnia - Finanse. Zainteresowanych tą tematyką zapraszamy również do kontaktu z Firmą Arvato jak również do odwiedzenia strony www.faktoring.arvato.pl
Wyświetleń:
Plastline

Plastinvent