Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Czytelnia RSS

Wypraski Wielofunkcyjne z Tworzyw Sztucznych

Drukuj

Wypraski Wielofunkcyjne z Tworzyw Sztucznych

Tworzywa mają szereg cennych własności użytkowych, często przewyższając pod tym względem inne materiały, co pozwala z powodzeniem je zastępować. Efektem jest utrzymujące się na wysokim poziomie zapotrzebowanie rynku na wyroby z tworzyw sztucznych. Obecnie jest to tak duży segment rynku bez którego funkcjonowanie współczesnego świata trudno sobie wyobrazić. Ważną cechą wyróżniającą tworzywa sztuczne jest duża swoboda kształtowania przestrzennego wyrobów w połączeniu z efektywnym (relatywnie tanim) wytwarzaniem.
Przy wykorzystaniu własności tych materiałów, poza złożoną geometrią, możliwe jest także integrowanie wielu funkcji w jednym wyrobie, czyli otrzymywanie produktów wielofunkcyjnych o dużej wartości użytkowej. Zdolność łączenia z innymi materiałami (innymi tworzywami, metalami) pozwala na znaczne rozszerzenie zakresu zastosowań. Zwłaszcza, że przy połączeniach z różnymi materiałami można uzyskiwać połączenia stałe oraz ruchome (nierozłączne) bez potrzeby dodatkowego montażu i jednocześnie bardzo funkcjonalne.
Wstęp
Obecność tworzyw sztucznych na rynku sięga ostatnich dziesięcioleci XIX wieku. Jednak pełną akceptację jako pełnowartościowy materiał konstrukcyjny uzyskały dopiero one po II wojnie światowej. Tworzywa sztuczne to klasyczny materiał „hybrydowym”, gdyż łączy tak zalety, jak i wady prawie wszystkich innych materiałów konstrukcyjnych (metale, ceramika, szkło, kamień, drewno).
Tworzywa sztuczne posiadają, wiele interesujących cech pozwalających na ich szersze zastosowanie niż metali i innych materiałów. Jednym z kierunków rozwoju konstrukcji wyrobów z tworzyw jest wykorzystanie ich własności do tworzenia wyrobów wielofunkcyjnych - głównie wyprasek wtryskowych.
Wtryskiwanie wyprasek jest w ostatnich latach jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się technologii wytwarzania. Wypraski stanowią obecnie dość duży segment rynku tworzyw sztucznych. Ich wytwarzanie przybrało w ostatnich dziesięcioleciach charakter produkcji masowej, a zapotrzebowanie wzrasta równolegle z rozwojem w branży tworzyw sztucznych. Wzrost popytu jest spowodowany przez:
· rozwój w zakresie inżynierii materiałowej, związany z wynalazkami i wdrożeniami nowych rodzajów tworzyw sztucznych, wprowadzanie szeregu tworzyw technicznych oraz z grupy HT,
· rozwój technik przetwórstwa (głównie wtryskiwania), wdrożenie nowych technik wtrysku oraz konstrukcji wtryskarek,
· zmiany preferencji rynkowych spowodowane rozwojem w motoryzacji i elektronice oraz innych dziedzinach, które wymusiły lawinowy wzrost zużycia tworzyw sztucznych od lat 70. Do chwili obecnej i podobnymi perspektywami na najbliższe lata… /Andrzej Zwierzyński, PlastNews 05’2011/

Aby zaprenumerować kliknij...

 

 

 

Wyświetleń:
Plastline

Plastinvent