Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Czytelnia RSS

Wymienniki Ciepła

Drukuj

Wymienniki Ciepła

Przenoszenie ciepła towarzyszy przebiegowi bardzo wielu różnych zjawisk i jest też ważnym elementem występującym w procesach technologicznych. W zastosowaniach technicznych procesy wymiany ciepła realizowane są celowo w urządzeniach zwanych wymiennikami ciepła, w których następuje wymiana energii cieplnej pomiędzy dwoma czynnikami bez konieczności mieszania ich. Odgrywają one bardzo istotną rolę w technice, a szczególnie w zastosowaniach przemysłowych.

Ogólnie możemy stwierdzić, że są to pewnego typu elementy służące do wymiany ciepła zasadniczo między dwoma nośnikami. Podstawowy ich podział opiera się na rozróżnieniu funkcji, jaką one pełnią, a mianowicie mogą ogrzewać substancje bądź je chłodzić. W pierwszym przypadku określane są jako nagrzewnice, które służą ogrzewaniu substancji, a w drugim jako chłodnice, których zadaniem jest schłodzenie substancji do określonej temperatury. Innym kryterium podziału wymienników może być na przykład ich budowa, gdzie do najpopularniejszych należą wymienniki typu rura w rurze, płaszczoworurowe, spiralne, lamelowe, płytowe czy też pojemnościowe. Zbudowane są bardzo często z powtarzających się elementów tzw. modułów. Jeżeli chodzi o wymienniki płytowe to można przyjąć, że charakteryzują się one najwyższą sprawnością wśród tego typu urządzeń służących do wymiany ciepła.
Do ich podstawowych zalet zaliczyć m.in. możemy: wysokie wartości współczynników przenikania ciepła, zwartą i w miarę hermetyczną budowę, łatwy dostęp do wnętrza i prosty sposób czyszczenia wymiennika, wysoki stosunek powierzchni wymiany ciepła do jego objętości. Ramy, płyty i przyłącza mogą być w taki sposób dobierane, aby utworzyć szereg wymienników o różnorodnej charakterystyce technicznej, przez co mogą być zaadoptowane do przeróżnych zastosowań technicznych. Oczywiście same płyty mogą być wykonane w różny sposób, co rzutuje na efektywność zarówno wymiany ciepła, jak i spadków ciśnienia. Faliste ukształtowanie powierzchni płyty powoduje w czasie przepływu ruch turbulentny, co pozwala osiągnąć wysoką wartość współczynnika wymiany ciepła. Dzięki temu możliwa jest jego praca przy bardzo małych różnicach temperatur.
Natomiast sama burzliwość przepływu eliminuje również martwe przestrzenie, które mogą występować w innych typach wymienników, co w znaczny sposób przyczynia się do opóźnienia tworzenia się osadów.
Zmiany w parametrach pracy w tego typu wymiennika można łatwo zrealizować przez dodanie lub odjęcie płyt oraz przez użycie płyt krótkich, bądź długich. Płyty termicznie długie przez swoją dużą turbulencję pozwalają na wysoki współczynnik wymiany ciepła.

Płyty termicznie krótkie powodują mniejszą turbulencję, co rzutuje na jego niższy współczynnik wymiany ciepła, ale za to występuje mniejszy spadek ciśnienia... /Andrzej Dolny, PlastNews 10’2011/

Aby zaprenumerować kliknij...

 

Wyświetleń:
Plastline

Plastinvent