Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Czytelnia RSS

Wtryskiwanie Biopolimerów

Drukuj

Wtryskiwanie Biopolimerów

Zagrożenia dla środowiska ze strony przemysłu petrochemicznego, wzrost cen ropy naftowej i zmniejszające się jej światowe zasoby we wcale nie tak odległej perspektywie sprawiają, że w branży tworzywowej coraz większym zainteresowaniem cieszą się biopolimery. Najważniejsze zalety tych materiałów to pozyskiwanie ich ze źródeł odnawialnych oraz biodegradowalność. Obecnie dostępne są już biopolimery, które mogą z powodzeniem zastępować polimery syntetyczne. Ograniczeniem w szerszym zastosowaniu tych materiałów jest stosunkowo mała oferta rynkowa, jeszcze niedostateczne własności użytkowe oraz niekiedy za wysokie ceny surowca. Najczęściej stosowaną technologią przetwórstwa biopolimerów jest wytłaczanie i rozdmuch, ale dostępny jest także szereg surowców przeznaczonych do wtryskiwania.
Biopolimery w ostatnich latach zyskują coraz większe znaczenie w procesach formowania wtryskowego, mimo że próby szerszego wprowadzenia na rynek podejmowane są już od ponad 20 lat. Zwiększone zainteresowanie tworzywami biopolimerowymi jest spowodowane kilkoma czynnikami, z których najważniejsze to:
· wzrost cen polimerów syntetycznych związany z ogólnym wzrostem surowców petrochemicznych,
· restrykcyjne przepisy dotyczące ochrony środowiska naturalnego narzucające producentom i przetwórcom szereg obowiązków i opłat materiałowych związanych z wprowadzaniem na rynek potencjalnego zagrożenia ekologicznego,
· opracowanie i wdrożenie na rynek nowych rodzajów biopolimerów o dobrych własnościach użytkowych i przetwórczych, dostępnych po akceptowalnych przez rynek cenach, efekt dużego postępu w technologiach pozyskiwania tych materiałów będący następstwem wieloletnich badań w wyniku przeznaczenia znacznych środków finansowych na rozwój tej branży,
· pozyskiwanie polimerów ze źródeł odnawialnych (roślinnych i zwierzęcych, często będące odpadami przemysłowymi przy pozyskiwaniu innych materiałów np. papieru).
 
Biopolimery można wytwarzać z surowców odnawialnych, takich jak cukier, skrobia, oleje roślinne, celuloza, ligniny lub z surowców petrochemicznych. Biopolimery pozyskiwane ze źródeł odnawialnych mogą być biodegradowalne lub nie. Obecnie ok. 60% biopolimerów pozyskiwanych ze źródeł odnawialnych jest biodegradowalna.
Biopolimery biodegradowalne to takie, które ulegają rozkładowi w określonym czasie. Obecnie najkrótsze czasy biodegradacji tworzyw można liczyć w godzinach, natomiast najdłuższe w latach. Czas biodegradacji jest określany stosownie do potrzeb dla konkretnego wyrobu. Wszystkie biopolimery mogą być stosowane w postaci czystej (100% polimeru), jak i w połączeniu z innymi polimerami (zazwyczaj dodatek biopolimeru wynosi powyżej 20%) oraz dodatkami, takimi jak wypełniacze, włókna wzmacniające, barwniki itp. Biopolimery można przetwarzać stosując standardowe technologie przetwórstwa tworzyw sztucznych, takie jak wytłaczanie, termoformowanie, wtryskiwanie i rozdmuch.
 
Udział biopolimerów w rynku polimerów jest jeszcze bardzo mały i wg szacunków kształtował się na poziomie ok. 1% w Europie w roku 2010, natomiast szacunki na rok 2020 przewidują zwiększenie tego udziału do poziomu nie więcej niż 5%... /Andrzej Zwierzyński, PlastNews 10’2011/
Wyświetleń:
Plastline

Plastinvent