Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Czytelnia RSS

Projektowanie Zabawek z Tworzyw Sztucznych

Drukuj

Projektowanie Zabawek z Tworzyw Sztucznych

Zabawki z tworzyw sztucznych to obecnie bardzo szeroka gałąź produkcji jednak jest to gałąź wymagająca od projektanta i producenta szerokiej wiedzy w tym zakresie. Wszystkie zabawki dopuszczone do sprzedaży powinny być zaopatrzone w atest, z którym wiążą się określone wymagania techniczne co do projektu detalu jak i wypraski.
Przy projektowaniu zabawki należy pamiętać, żeby wszystkie możliwe krawędzie kończyły się promieniami. Bezpieczna dla dzieci wartość to R większe bądź równe 0,5mm. Takie zakończenie krawędzi zapewnia bezpieczeństwo przy użytkowaniu przez dzieci zabawek. Nie naraża ich na skaleczenia i zadrapania, a także poprawia znacznie estetykę. Zabawki powinny mieć wzmocnienia na ścianach bocznych w postaci żeberek. Takie zaprojektowanie detalu zabezpiecza przed nagłym pęknięciem w przypadku dużego obciążenia na ściany boczne np. poprzez oparcie się oburącz dziecka. Żeberka wzmacniające powinny się też znajdować w rożnego rodzaju podwoziach samochodów – zabawek. Zabezpieczają on jak poprzednio nadmienione przed nagłymi pęknięciami w przypadku nastąpienia na nie lub oparcia się całym ciężarem ciała przez dziecko. Na etapie projektowania detalu należy przewidzieć, w miarę możliwości, wykorzystanie danych zabawek przez dzieci i wzmocnienie najsłabszych fragmentów w celu uniknięcia pęknięć, które mogą spowodować skaleczenie lub zranienie bawiących się dzieci.
Nie zawsze jednak udaje się wprowadzić promienie na zakończeniu krawędzi detalu, warunkować to mogą względy ekonomiczne wytworzenia narzędzia (formy) np. wprowadzenie dodatkowych elementów ruchomych w formie takich jak suwaki lub wypychacze skośne zwiększa koszt narzędzia. W takim przypadku należy dołożyć wszelkich starań podczas obróbki mechanicznej części formujących aby na detalu nie powstały żadne podpływy i zadziory. Kiedy jednak z jakichś względów nie uda nam tak spasować części formujących, to ewentualne wady muszą zostać usunięte z detalu poza formą, poprzez obcinanie lub załamywanie krawędzi. Wprowadza to jednak dodatkowy koszt w produkcji gotowego wyrobu. Czasami jednak takie zabiegi udaje się połączyć z np. oklejaniem zabawki kolorowymi naklejkami. W takim przypadku otrzymujemy tylko nieznaczne wydłużenie cyklu powstawania gotowego wyrobu.
Następnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy projektowaniu zabawek są otwory. Otwory w miejscach łatwo dostępnych w zabawkach dla dzieci nie powinny się zawierać w przedziale od 4 do 12 mm, ten przedział średnic powinien być niewykorzystany. Wartość tego zakresu wynika z możliwości wciśnięcia w nie palców dziecka i możliwości ich zakleszczenia. W wyniku takiego zakleszczenia może dojść do zranienia dziecka lub nawet w skrajnych przypadkach do złamania palców. Wszystkie otwory powinny być też zakończone promieniami tak aby uniknąć ostrych niebezpiecznych krawędzi. Stosowanie takich wytycznych pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa dzieci bawiących się tak zaprojektowanymi zabawkami.
Istotną rzeczą przy projektowaniu zabawek jest to aby wszystkie elementy dające się oddzielić od zabawki były dostatecznie duże, aby dziecko nie mogło ich przełknąć, lub wsadzić ich sobie np. do uszu. Zbyt małe elementy (poniżej średnicy 20mm) stwarzają istotne zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka. Dlatego należy uwzględniać tę zasadę podczas projektowania zabawek.
Równie ważnym jest także dobór tworzywa do produkcji zabawek. Przy doborze należy pamiętać, że zabawki nie powinny stwarzać zagrożenia w przypadku kontaktu z ustami, skóra, oczami., nie powinny też wydzielać szkodliwych oparów. Wymagania co do tworzywa zawarte są w polskich normach: PN-EN 71-3:1998 - Bezpieczeństwo zabawek. Migracja określonych pierwiastków oraz PN-EN 71-9:2005 - Bezpieczeństwo zabawek. Część 9: Organiczne związki chemiczne. Wymagania.
Artykuł pochodzi z Serwisu www.narzedziownie.pl
                  
Wyświetleń:
Plastline

Plastinvent