Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Czytelnia RSS

Poradnik Colouring with Masterbatch - cz.4

Drukuj

Poradnik Colouring with Masterbatch - cz.4

Używając masterbatcha można wyprodukować elementy tworzywowe w wielu kolorach, co powinno jednocześnie przynieść wymierny efekt kosztowy. Pierwszym krokiem jest określenie typu masterbatcha. Wiele czynników wpłynie na Państwa decyzje, jednak najważniejszy jest wybór bazy masterbatcha.
Jak wspomniano wcześniej istnieją dwa typy masterbatchy: na nośniku polimerowym uniwersalnym lub specyficznym. Typ uniwersalny jest wygodniejszy w użyciu i współpracuje z większością polimerów. Może on być używany w małych dawkach i jest łatwo dostępny w małych ilościach w standardowym zakresie kolorów.
Istnieją jednak pewne ograniczenia. Ważne jest by sprawdzić czy barwnik jest odpowiedni dla surowca. Generalnie uniwersalne koncentraty mają niskie temperatury topnienia co oznacza, że nie mogą być uprzednio suszone z polimerami. Innym aspektem jest niewłaściwe dozowanie. Może ono doprowadzić do wielu problemów związanych z uzyskaniem koloru zgodnego z założonym wzorcem. Problemy te ujawniają się poprzez redukcję właściwości fizycznych i słabą jakość przetwarzanych produktów - nie wspominając o dodatkowych kosztach używania masterbatcha w przypadku użycia większej ilości niż ona jest zalecana.
Innym problemem jest dostrzegalna różnorodność uniwersalnych masterbatchy, która zachęca firmy zajmujące się przetwórstwem do kupna w wierze, że każda nadwyżka może być użyta ponownie. W rzeczywistośco kolory są rzadko powtórnie używane i worki z pozostałościami gromadzą się w magazynach. Dodatkowym minusem jest to, że przy uniwersalnych masterbatchach końcowy odcień będzie różnił się w zależności od użytego rodzaju surowca.
Następnym krokiem po wybraniu rodzaju stosowanego masterbatcha jest umiejętność dodania go do materiału, który będzie formowany. Możliwym jest zmieszanie wcześniej zważonego masterbatcha i uprzednio przygotowany polimer by wypełnić zsyp maszynowy. Zamiennie oczywiście można użyć dozownika wolumetrycznego lub grawimetrycznego by dodać określoną z góry ilość masterbatcha do wcześniej ustalonej ilości polimeru.
Następnym krokiem po wybraniu rodzaju stosowanego masterbatcha jest umiejętność dodania go do materiału, który będzie formowany. Możliwym jest zmieszanie wcześniej zważonego masterbatcha i uprzednio przygotowany polimer by wypełnić zsyp maszynowy. Zamiennie oczywiście można użyć dozownika wolumetrycznego lub grawimetrycznego by dodać określoną z góry ilość masterbatcha do wcześniej ustalonej ilości polimeru. Masterbatch o małym rozmiarze powinien być podobny w kształcie do podstawowego polimeru, jednak nie powinien on być zbyt mał jako że mógłby opaść na dno wskutek wibracji podczas mieszania.
Poziom dozowania masterbatcha powinien mieścić się w obrębie kubatury maszyny dozującej oraz należy również brać pod uwagę wagę dawki. Przykładowo, 2 gramy masterbatcha o koncentracji 1 % to w zastosowaniu (w przeliczeniu) 0,02 gramów barwnika (pigmentu). Jeśli pomyśli się o tym w kategoriach 1 granulki przypadającej na 100 granulek polimeru to można łatwo zauważyć, że dawkowanie powinno i musi być właściwie kontrolowane dla uzyskania wymaganego efektu.
Idealny poziom dawki jest określony przez wiele czynników. Jak wspomniano wcześniej małe dawki przynoszą korzyści w większych porcjach słabszego masterbatcha, ponieważ pomaga to zapewnić równomierną dystrybucję od dawki do dawki. Ważnym czynnikiem jest również wiek i wydajność maszyn. Oczekiwanie homogenizacji 1 % masterbatcha przez 20-letnią maszynę, która nigdy nie była serwisowana jest rzeczą niemożliwą. W rzeczywistości liczba barwników i wymagań dotyczących grubości ścian detalu, nieprzezroczystości, koloru i nakładu jest ustalana w zależności od upodobań klientów. Wyciągnięte wnioski wpływają bezpośrednio na poziom dozowania i typ masterbatcha. Dla przykładu, cienkościenny zbiornik wytwarzany z HIPS, może wymagać stosowania 4% dwutlenku tytanu aby osiągnąć nieprzezroczystość wymaganą przez klienta. Oczywisty jest fakt, iż w tym przypadku nie możemy użyć uniwersalnego masterbatcha o niskiej koncentracji bieli tytanowej!
Często jednak musimy stanąć przed wyborem, wynikającym z przeciwstawiających się sobie nawzajem czynników. Używanie małych ilości intensywnego uniwersalnego masterbatcha jest korzystne cenowo, podczas gdy możliwość równomiernego wybarwienia jest lepsza w przypadku słabszego masterbatcha.

Colouring Plastics with Masterbatch - to zwięzłe wydanie poradnika dla osób zainteresowanych tematyką barwienia tworzyw sztucznych przy zastosowaniu koncentratów barwiących, zostało opracowane przez Dyrektora Zarządzającego brytyjskiej firmy Colour Tone Masterbatch Ltd. Tony Gaukroger – bo o nim mowa – w okresie 30 lat swoich doświadczeń zawodowych zgromadził niezwykły zasób wiedzy, którą przedstawił w jasny i przejrzysty sposób. Wyłącznym przedstawicielem Colour Tone w Polsce jest firma Chemiz Częstochowa.
Wyświetleń:
Plastline

Plastinvent