Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj

Baza Tworzyw

PCL - Polikaprolakton [PCL]

      (zmień wybrane)
Indeks Kosztowy Grupa C *
[Polimer Krystaliczny]
Podstawowe informacje

Poli(ε-kaprolakton), polikaprolakton (PCL) należy do grupy poliestrów syntetycznych, otrzymywanych z odpowiednich, cyklicznych laktonów w reakcji ich polimeryzacji. Jest to liniowy, wysokokrystaliczny poliester o niskiej temperaturze topnienia (60 stopni Celsjusza) oraz o temperaturze zeszklenia -60oC. Jest syntetycznym polimerem biodegradowalnym.

Surowcem do otrzymywania poli(ε-kaprolaktonu) jest monomer ε-kaprolakton. Jest to cykliczny ester o pierścieniu 7 członowym. W warunkach normalnych, jest to bezbarwna, ruchliwa ciecz. Miesza się dobrze z wieloma rozpuszczalnikami węglowodorowymi. W kontakcie z wodą, dosyć wolno przekształca się w kwas 6-hydroksyheksenowy. ε-kaprolakton otrzymywany jest na skalę przemysłową poprzez wykorzystanie reakcji typu utleniania z cykloheksanonu i kwasu nadoctowego (surowce otrzymywane syntetycznie).
 
Obecnie, dopracowane przez producentów technologie produkcji PCL, pozwalają na uzyskiwanie znacznego skrócenia czasów przebiegu reakcji oraz umożliwiają kontrolowanie ciężarów cząsteczkowych uzyskiwanych polimerów,
 
Zastosowanie poli(ε-kaprolaktonu) jest dosyć szerokie. Od klasycznego, jako surowca do otrzymywania odpowiednich wyrobów w procesach: wtrysku, wytłaczania, wytłaczania z rozdmuchem, poprzez otrzymywanie włókien i nici, aż do zastosowań jako kompatybilizator w mieszaninach, modyfikator adhezji, a także jako jeden ze składników wielu kompozycji polimerowych. Odrębną, ważną grupą zastosowań PCL są aplikacje medyczne. Dotyczy to szczególnie, specjalnego rodzaju degradowalnych (poprzez powolną hydrolizę) biomateriałowych implantów z poli(ε-kaprolaktonu). Innymi dziedzinami zastosowań medycznych PCL są: powłoki w kapsułkach leków (drażetek) z kontrolowanym, stopniowym uwalnianiem leku w organizmie, bioresorbowalne nici chirurgiczne, czy też w odontologii i dentystyce - składnik żywic do wypełniania kanałów zębowych.
Szczególnym zastosowaniem PCL jest wykorzystywanie go, jako jednego z składników systemów otrzymywania tworzyw poliuretanowych (jako składnik poliolowy), lub jako modyfikator ich struktury wewnętrznej (właściwości). Ze względu na swoje właściwości biodegradowalne, poli(ε-kaprolakton) stanowi interesujący materiał, do wielu nowoczesnych zastosowań.
 
Materiał ten charakteryzuje jednak bardzo ograniczona odporność temperaturowa, a zatem i trwałość.
Przetwórstwo wtryskowe
  • Zalecany Czas Suszenia: * h
  • Zalecana Temperatura Suszenia: * °C
  • Dopuszczalna Zawartość Wilgoci Przy Przetwórstwie: < * %
  • Temperatura Przetwórstwa: 70-110 °C
  • Temperatura Formy: * °C (niska)
Wytłaczanie (ekstruzja)
  • Temperatura Przetwórstwa: * °C
  • Zalecany zakres L/D (stosunek długości ślimaka do jego średnicy): *
* Indeks kosztowy (EUR/kg):
A. 1 - 2 B. 2 - 5 C. 5 - 10 D. 10 - 25 E. 25 - 100
Plastline

Plastinvent