Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2018-07] Europejski Rynek ABS

Drukuj

[2018-07] Europejski Rynek ABS

W lipcu ceny ABS zostały ocenione na nieco niższym poziomie ze względu na obniżone koszty surowców.  Producenci mają więcej swobody niż w poprzednich latach, biorąc pod uwagę silny popyt regionalny, co jest zgodne z ogólną poprawą warunków rynkowych z globalnego punktu widzenia. Popyt w lipcu jest nieco wolniejszy, co odzwierciedla okres letnich wakacji. Z praktycznego punktu widzenia, europejscy konsumenci odczuli mniejsze zainteresowanie ze strony producentów azjatyckich, co konsekwentnie odbiło się w zawieraniu kontraktów. Perspektywy dla rynku są jednak dobre, ze względu na możliwy wzrost nowych mocy produkcyjnych w Europie, które mogłyby sprostać ciągłemu wzrostowi popytu do 2020 roku i w latach późniejszych. Jednym z ważnych kroków jest ogłoszenie przez INEOS Styrolution zamiaru zamiany jednej z istniejących trzech linii produkcyjnych polistyren w Wingles we Francji na produkcję ABS o planowanej zdolności produkcyjnej około 50.000 T/Y. Oczekuje się, że nowy obiekt zostanie oddany do użytku w QI 2020 roku.

Ceny

Obecnie na rynku ceny ABS znajdują się w dość dużej rozpiętości. Materiał z przeznaczeniem do wytłaczania (ekstruzji) oferowany jest w cenie około 1600 EUR/T, gdy produkt azjatycki dostępny jest w przedziale 1720-1750 EUR/T, a dystrybutorzy w zależności od regionu płacą 1800 EUR/T, wspierając działalność lokalnych producentów. Cena ABS dla gatunku ogólnego zastosowania mieści się w przedziale 2000-2100 EUR/T.

Handel

Dane dotyczące handlu są dostępne za kwiecień. Od początku roku import ABS wzrósł o 35% w porównaniu z tym samym okresem 2017 roku. Największy wzrost odnotowano w Korei Południowej, gdzie import wzrósł o 33% w porównaniu do ubiegłego roku. Korea Południowa jest największym importerem stanowiącym prawie 80% całego importu. Następny największy wzrost importu ABS należy do Tajwanu i wzrósł on o 10% w porównaniu do roku poprzedniego.

Eksport do kwietnia, wzrósł o 10% w porównaniu rok do roku. Największy wzrost eksportu zachodnioeuropejskiego nastąpił w Polsce, gdzie eksport wzrósł o 10% do 18.500 ton w tym okresie, co stanowi prawie 18% całkowitej wartości eksportu.

Koszty produkcji

Dla europejskiego producenta ABS, koszty produkcji w lipcu spadły o około 40 EUR/T do 1555 EUR/T. Spadek ten spowodowany był niższymi kosztami surowca - ceny kontraktowe na butadien spadły w lipcu o 25 EUR/T do 1125 EUR/T, dla styrenu - o 50 EUR/T do 1302 EUR/T, a oczekiwana cena akrylonitrylu o około 35 EUR/T, ale ostatecznie cena kontraktowa w lipcu nie została jeszcze ustalona.

Perspektywy rynku

Z punktu widzenia gospodarki strefy euro tempo wzrostu PKB gwałtownie spadło w I kwartale 2018 roku o 0,4% w porównaniu do czwartego kwartału 2017 roku, a w porównaniu kwartał do kwartału 2017 o 0,7%. Obecnie gospodarka doświadcza spowolnienia, a główne wskaźniki wskazują na utratę dynamiki. Poprawa wkładu eksportu netto wygenerowała wzrost, ale obecnie sytuacja jest odwrotna. Branża jest wrażliwa na handel, dlatego też gwałtownie zwolniła. Wzrost kosztów energii wpłynął na wzrost realnych dochodów hamując gospodarkę. Prognozowane PKB dla 2018 zostało oszacowane na poziomie 2,1%, a dla 2019 szacuje się na poziomie 1,7%. Prognozowana jest także osłabienie kosztów produkcji ABS do końca 2018 roku. Takie zmiany w sposób klasyczny określałyby kierunek i wielkość zmian cen, w rzeczywistości przemysł europejski, zarówno kupujący, jak i sprzedający potrafią dobrze wykorzystywać i uwzględniać zmiany kosztów w cenach ABS. 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent