Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Świat Tworzyw RSS

Makrolon® RE Jako Poliwęglan Neutralny Dla Klimatu*

Drukuj

Makrolon® RE Jako Poliwęglan Neutralny Dla Klimatu*

Covestro rozpoczęło dystrybucję pierwszego poliwęglanu, określanego mianem „neutralnego dla klimatu” ze swojego zakładu w Uerdingen w Niemczech, spełniając obietnicę wprowadzenia tego produktu na rynek w tym roku. 

Producent materiałów Covestro rozpoczął dostarczanie pierwszego na świecie neutralnego dla klimatu*) poliwęglanu produkowanego w Uerdingen, spełniając obietnicę wprowadzenia tych produktów do końca 2021 r. Gatunki poliwęglanu Makrolon® RE są produkowane dzięki wykorzystaniu odnawialnej energii elektrycznej w procesach produkcyjnych Covestro oraz wprowadzeniu surowców pochodzących ze zbilansowanych masowo bioodpadów i pozostałości.

Dzięki otrzymaniu pod koniec ubiegłego roku certyfikatu bilansu masy ISCC Plus dla swoich dwóch europejskich zakładów, Covestro może dostarczać poliwęglany częściowo pozyskiwane z surowców odnawialnych prowadząc do znacznej redukcji śladu węglowego. Teraz firma pozyskała dla swojego zakładu w Uerdingen certyfikaty Gwarancji Pochodzenia z niesubsydiowanych elektrowni fotowoltaicznych ze źródeł odnawialnych zlokalizowanych w Niemczech. Są one przydzielone do określonych potrzeb elektrycznych wybranych produktów zbilansowanych masowo, zarówno dla elektrolizy chloru – niezbędnej do produkcji poliwęglanu – jak i innych etapów procesu. Dzięki temu wybrane gatunki Makrolon® RE stają się neutralne dla klimatu*. Produkty te mają być pokazane na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas w styczniu 2022 roku.

Sucheta Govil, dyrektor handlowy Covestro: „Jestem bardzo dumny z wprowadzenia na rynek tego neutralnego dla klimatu produktu i jego prezentacji na tych ważnych targach. To kolejny kamień milowy w realizacji naszej wizji zrównoważonego rozwoju: Towarzyszymy naszym klientom w przyspieszeniu rozwoju przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, a także pomoc w budowaniu ekologii przemysłowej, która sprzyja obiegowi”.

„To ważny kamień milowy w kierunku naszej wizji pełnego obiegu zamkniętego”, mówi Lily Wang, szefowa segmentu Engineering Plastics w Covestro. „Zrobiliśmy duży krok naprzód, aby pomóc naszym klientom w osiągnięciu ich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, oferując produkt neutralny dla klimatu, który jest jednocześnie łatwym rozwiązaniem przyspieszającym transformację w kierunku przyszłości o obiegu zamkniętym”.

„Nasza neutralna dla klimatu oferta Makrolon® RE jest materiałem wybieranym przez klientów poszukujących alternatywnych surowców o niższym śladzie węglowym. Co więcej, mają one taką samą dobrą jakość i wydajność jak poliwęglany oparte na paliwach kopalnych i są dostępne wymiany bez konieczności modyfikowania istniejących procesów lub przepływów pracy” – dodaje Jimena Ruesta, Venture Manager, Sustainability Solutions w segmencie Engineering Plastics firmy Covestro.

Firma stopniowo przechodzi na alternatywne źródła surowców, w tym odnawialne, w ramach kompleksowego programu mającego na celu przyspieszenie przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Integralną częścią tego programu jest takie zastosowanie łańcucha dostaw, które umożliwia mieszanie surowców kopalnych i alternatywnych w produkcji, ale oddzielanie ich w księgowości. Tym samym firma jest w stanie śledzić materiały w swoich łańcuchach wartości i możliwym staje się przypisanie alternatywnych surowców, takich jak surowce pochodzenia biologicznego, do wybranych produktów końcowych.

Dzięki podejściu „bilansu masy” alternatywne surowce są wprowadzane do łańcucha wartości przy jednoczesnym wykorzystaniu istniejącej infrastruktury chemicznej o wysokiej wydajności i ekonomii skali, przyspieszając przejście przemysłu na gospodarkę o obiegu zamkniętym z tworzyw sztucznych.

Covestro intensyfikuje również wysiłki na rzecz pozyskiwania większej ilości energii odnawialnej do zasilania swoich zakładów. W 2019 r. Covestro podpisało największą na świecie umowę na dostawy korporacyjne z Ørsted w zakresie morskiej energii wiatrowej, aby pokryć znaczną część zapotrzebowania na energię elektryczną w Niemczech energią wiatrową z Morza Północnego od 2025 r. Dodatkowo firma podpisała umowę na dostawę z ENGIE w zakresie zielonej energii w Belgii, aby pokryć 45 procent zapotrzebowania na energię elektryczną zakładu w Antwerpii z nowych turbin lądowych i wiatrowych.

Niedawno firma Covestro Integrated Site w Szanghaju podpisała umowę na zakup 100 gigawatogodzin rocznie energii słonecznej z farm fotowoltaicznych Datang Wuzhong New Energy Co. w północno-zachodnim regionie Ningxia w Chinach. Oczekuje się, że inwestycje te nie tylko zmniejszą emisje Covestro z produkcji, ale także wesprą firmę w wytwarzaniu bardziej zrównoważonych produktów o mniejszym śladzie węglowym.

* * *

*) Neutralność klimatyczna wg informacji Covestro jest wynikiem oceny częściowego cyklu życia produktu od wydobycia zasobów (ang. „as cradle to gate assessment”). Metodologia oceny cyklu życia opiera się na normie ISO 14040, zweryfikowanej przez TÜV Rheinland. Obliczenia uwzględniają biogeniczną sekwestrację**) dwutlenku węgla w oparciu o wstępne dane dotyczące łańcucha dostaw i zastąpienie koszyka sieci elektroenergetycznych energią elektryczną ze źródeł odnawialnych wykorzystywaną w procesie produkcyjnym, bez zastosowania jakichkolwiek środków kompensujących.

**) Proces polegający na wychwytywaniu dwutlenku węgla ze spalin oraz jego magazynowaniu, jest nazywana sekwestracją dwutlenku węgla. Technologia ta ma na celu ograniczenie jego emisji do atmosfery. Metoda ta składa się z trzech głównych etapów: separacji dwutlenku węgla, jego transportu oraz zdeponowania w sposób nieszkodliwy dla środowiska, najczęściej mówimy tu o metodach składowania podziemnego w strukturach geologicznych. Stosowana jest w przemyśle energetycznym i chemicznym. Technologia CCS uważana jest obecnie za jedną z najbardziej kosztownych, najdroższym jej etapem jest proces separacji dwutlenku węgla.

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent