Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Świat Tworzyw RSS

LANXESS Wprowadza Na Rynek Wysokowydajne Tworzywa

Drukuj

LANXESS Wprowadza Na Rynek Wysokowydajne Tworzywa

Koncern LANXESS przedstawia nowy produkt Durethan BLUEBKV60H2.0EF, wytwarzany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Aż 92% surowców potrzebnych do uzyskania tego materiału zastąpiono odpowiednikami, które speł­nia­ją kryteria zrównoważonego rozwoju. Ma to wielkie znaczenie w produkcji tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym.

Produkując tworzywa sztuczne, specjalistyczny koncern chemiczny LANXESS coraz częściej korzysta z surowców pochodzenia biologicznego i surowców cyrkularnych. Najnowszym produktem w ofercie koncernu jest Durethan BLUEBKV60H2.0EF. W tym materiale zrównoważone odpowiedniki zastępują 92% surowców – to więcej niż w innych wysokiej jakości tworzywach sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym.

Prezentowany rodzaj materiału to pierwszy produkt w nowej serii „Scopeblue”, wprowadzonej przez LANXESS. Marka ta obejmuje produkty, które składają się w co najmniej 50% z surowców cyrkularnych (z recyklingu lub pochodzenia biolo­gicz­nego) albo których ślad węglowy jest co najmniej o 50% niższy niż w przypadku produktów konwencjonalnych.

– Przyszłość neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla urzeczywistni się tylko wtedy, gdy zaczniemy korzystać z bardziej zrównoważonych produktów – podkreśla Frederique van Baarle, dyrektror działu materiałów wysokowydajnych (HPM, High-Performance Materials) w LANXESS. –  Nasz pierwszy produkt marki „Scopeblue” to rozwiązanie faktycznie wpisujące się w model gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest to certyfikowany materiał klasy premium oparty na surowcach uzyskanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Misja LANXESS: 100% zrównoważonych surowców

Jednym z surowców wykorzystywanych do produkcji wysokowydajnego tworzy­wa sztucznego na bazie poliamidu 6 jest cykloheksan uzyskiwany ze zrówno­ważonych źródeł. Związek ten może mieć pochodzenie organiczne, ale można go też uzyskać w procesie recyklingu biologicznego lub chemicznego. Opisywany materiał wzmocniono włóknami szklanymi, stanowiącymi 60% jego masy. Włókna te składają się ze szklanych odpadów przemysłowych, a nie z surowców mineralnych. Alternatywne surowce, wykorzystywane przez LANXESS w prekursorach poliamidu 6, z chemicznego punktu widzenia są tożsame z ich odpo­wied­nikami pochodzenia kopalnego. W efekcie Durethan BLUEBKV60H2.0EF – jako materiał typu „drop-in” – ma takie same właściwości jak materiał pier­wotny. Można go też równie łatwo przetwarzać bez konieczności adaptacji infra­struk­tury produkcyjnej czy modyfikacji narzędzi.

– Ten wysoce wytrzymały, twardy materiał konstrukcyjny można wykorzystywać w produkcji seryjnej wszędzie tam, gdzie tradycyjnie stosowano jego czysto kopalny odpowiednik, Durethan BKV60H2.0EF, czyli w przemyśle samocho­do­wym do produkcji przednich belek, pedałów hamulca i misek olejowych – wy­mie­nia dr Guenter Margraf, dyrektor globalnego zarządzania produktami w HPM.

Okazuje się jednak, że inżynierowe nie mają zamiaru poprzestać na 92%. 

– Pracujemy obecnie nad zwiększeniem poziomu zawartości zrównoważonych surowców w tym materiale do 100% – dodaje dr Guenter Margraf. Wymaga to syntezy amoniaku z węglowo neutralnym wodorem. W perspektywie średnioter­minowej koncern zajmujący się chemikaliami specjalistycznymi planuje zastąpić zrównoważonymi odpowiednikami także domieszki obecne w tworzywach sztucznych.

Plany wprowadzenia na rynek kolejnych zrównoważonych materiałów

Obok Durethanu ECOBKV30H2.0, ECOBKV35H2.0 i ECOBKV60XF koncern LANXESS zaprezentował niedawno trzy produkty na bazie poliamidu 6, które zawierają odpowiednio 30%, 35% i 60% włókna uzyskanego z recyklingu odpa­dów szklanych. Wartości te obliczono przy użyciu metody bilansu masowego certyfikowanej zgodnie ze standardami ISCC Plus. W odpowiedzi na duże zapot­rzebowanie klientów w ostatnich miesiącach rozszerzono tę grupę produktów o jeszcze więcej materiałów na bazie poliamidu 6 i 66. LANXESS wykorzystuje też włókna szklane z recyklingu do mechanicznego wzmacniania związków poli­ter­efta­lanu butylenu (PBT) swojej marki Pocan. Pierwsze produkty to Pocan ECOB3235 oraz uniepalniacz ECOB4239. Zawartość włókien szklanych pocho­dzą­cych z recyklingu w każdym z nich wynosi 30% (obliczone przy użyciu cer­tyfi­kowanej metody bilansu masowego).

Niezależna certyfikacja zrównoważonego rozwoju w łańcuchu dostaw

Pochodzenie surowców ze zrównoważonych źródeł podlega certyfikacji zgodnie ze standardami ISCC Plus (International Sustainability and Carbon Certification). Dotyczy to nie tylko związków chemicznych wytwarzanych w zakładach produk­cyjnych LANXESS w Antwerpii i Krefeld-Uerdingen, ale także wszystkich prekursorów pochodzących wyłącznie od dostawców posiadających certyfikat ISCC Plus.

Metoda bilansu masowego, wprowadzona wraz z certyfikacją ISCC Plus, zesta­wia wykorzystane surowce z produktami na rynku, by do celów księgowych ustalić związek między nakładami a produkcją. Jeżeli surowiec w ilości wymaga­nej do wytworzenia danej ilości produktu zostanie zastąpiony odpowiednikiem pochodzącym ze źródeł opartych na zrównoważonym rozwoju, metodę można wykorzystać do określenia poziomu zawartości zrównoważonych surowców w produkcie końcowym. W efekcie specyfikacja produktu pod względem jego dopasowania do modelu zrównoważonego rozwoju staje się dla użytkowników przejrzysta.

ISCC to standard, który pozwala ocenić, w jakim stopniu spełniono wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju zgodnie z unijną dyrektywą dotyczącą odnawialnych źródeł energii (EU RED, European Union Renewable Energies Directive). Coraz częściej na całym świecie stosuje się ten standard, również w przemyśle chemicznym. LANXESS jest członkiem Stowarzyszenia ISCC i od­gry­­wa aktywną rolę w rozwoju certyfikacji zrównoważonego rozwoju.

Więcej informacji o produktach LANXESS z certyfikatem ISCC Plus opubliko­wano na stronie techcenter.lanxess.com.

LANXESS jest wiodącym koncernem z branży chemii specjalistycznej, którego sprzedaż w 2020 roku wyniosła 6,1 mld EUR. Zatrudnia obecnie około 14 800 pracowników w 33 krajach. Głównym obszarem działalności ] LANXESS jest rozwój, produkcja i sprzedaż półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych chemikaliów i tworzyw sztucznych. Koncern LANXESS jest notowany w wiodących indeksach zrównoważonego rozwoju Dow Jones Sustainability Index (DJSI World i Europe) oraz FTSE4Good.

Oświadczenia dotyczące przyszłości

Niniejszy komunikat zawiera pewne oświadczenia dotyczące przyszłości, w tym założenia, opinie, oczekiwania i poglądy koncernu lub cytowane ze źródeł zewnętrznych. Różne znane i nieznane zagrożenia, niepewność i inne czynniki mogą spowodować, że rzeczywiste wyniki, sytuacja finansowa, rozwój lub wydajność LANXESS AG będą się istotnie różnić od szacunków wyrażonych lub sugerowanych w niniejszym dokumencie. LANXESS AG nie gwarantuje, że założenia leżące u podstaw takich oświadczeń dotyczących przyszłości są wolne od błędów ani nie ponosi żadnej odpowiedzialności za przyszłą dokładność opinii wyrażonych w niniejszej prezentacji lub rzeczywiste wystąpienie prognozowanych wydarzeń. Nie dokonuje się żadnych oświadczeń ani gwarancji (wyrażonych lub domniemanych) w odniesieniu do jakichkolwiek informacji, szacunków, celów i opinii zawartych w niniejszym dokumencie, ani nie należy na nich polegać, jak również nie przyjmuje się żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy, pominięcia lub nieprawidłowości zawarte w niniejszym dokumencie, a w związku z tym żaden przedstawiciel LANXESS AG ani żadnej ze spółek stowarzyszonych bądź żaden z dyrektorów takich stron nie może ponosić odpowiedzialności za użycie niniejszego dokumentu.

Informacje dla wydawców: 

Wszystkie komunikaty LANXESS i powiązane zdjęcia są dostępne na stronie http://press.lanxess.com. Najnowsze fotografie członków zarządu i inne materiały wizerunkowe LANXESS są dostępne na stronie http://photos.lanxess.com

Dalsze informacje dotyczące produktów chemicznych LANXESS opublikowano w cyfrowym czasopiśmie „Inside LANXESS” na stronie http://inside.lanxess.com.

Obserwuj nas na Twitterze, Facebooku, LinkedIn i YouTube:

http://www.twitter.com/LANXESS

http://www.facebook.com/LANXESS

http://www.linkedin.com/company/lanxess

http://instagram.com/lanxesskarriere

http://www.youtube.com/lanxess

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent