Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Złączki Pneumatyczne - Podstawowe Informacje

Drukuj

Złączki Pneumatyczne - Podstawowe Informacje

Złącza wtykowe to jeden z elementów dużej grupy produktów wykorzystywanych w instalacjach pneumatycznych. Ich zadaniem jest połączenie przewodów. Dzięki wykonaniu z tworzywa sztucznego pozwalają na łatwy montaż i nieskomplikowane użytkowanie. Dużym atutem jest także możliwość wielokrotnego użytku. Z naszego artykułu dowiesz się, jak działają złączki pneumatyczne. Przedstawiamy istotne z punktu widzenia użytkownika zalety oraz najpowszechniejsze rodzaje.

Złączki pneumatyczne to element, który musi znaleźć się w instalacjach wykorzystujących sprężone powietrze jako czynnik roboczy. To właśnie one bowiem odpowiadają za szczelność połączonych ze sobą przewodów. Firma Inter Trade oferuje rozwiązania z wysokiej jakości tworzywa sztucznego - dostarczane rozwiązania są stosunkowo tanie i bardzo wytrzymałe, a użytkownicy doceniają także ich łatwy montaż i prostą obsługę. Zobacz, jakie jeszcze mają zalety i dowiedz się, jak działają.

Zalety złączek pneumatycznych

Co sprawia, że najlepsze rozwiązania dla pneumatyki to złącza wtykowe? Przede wszystkim doceniamy je za szybki i stosunkowo łatwy do przeprowadzenia montaż. Oznacza to, że użytkownicy nie potrzebują dodatkowych uszczelnień ani specjalistycznych narzędzi.

Łatwość łączenia i rozłączania złączek sprawia, że użytkownicy mogą bezproblemowo wymieniać przewody pneumatyczne. Mogą oni również swobodnie modyfikować instalację, zmieniając jej ułożenie czy dokładając kolejne niezbędne dla ich pracy punkty.

Wybierając złącza pneumatyczne z oferty sprawdzonej firmy Inter Trade, zyskujesz również jakość. Dzięki sprostaniu wysokim wymogom pod tym względem możliwe jest uzyskanie rozwiązań przeznaczonych do wielokrotnego użytku - nie niszczą się one pod wpływem powtarzania montażu i demontażu. Co więcej, cała instalacja jest bardzo szczelna, co przekłada się na jej niezawodność.

Jak działają złączki pneumatyczne?

Złącza do powietrza mają za zadanie szczelnie połączyć przewody pneumatyczne w instalacji. Wyróżniamy modele z od 1 do 5 przyłączy wlotowych/ wylotowych. Co istotne, ich montaż jest bardzo łatwy i można wykonywać go ręcznie. Ich działanie jest naprawdę nieskomplikowane, co podnosi ich wartość w oczach użytkowników.

Bezproblemowe działanie zapewnia wyłącznie prawidłowe połączenie. W tym celu użytkownik musi wcisnąć (do końca) wąż w otwór pierścienia, który zwalnia złączki. Następnie blaszki szczękowe złączki zaciskają się na całym jego obwodzie. Właśnie dlatego podczas ich wyboru tak ważne jest, by wziąć pod uwagę twardość przewodów - nie mogą uginać się na skutek nacisku. Demontaż połączenia odbywa się poprzez wciśnięcie pierścienia zwalniającego do środka. Dzięki temu uzyskujemy swobodny dostęp do przewodu.

Złącza pneumatyczne - rodzaje

Złącza pneumatyczne mogą mieć dwa lub więcej punktów przyłączenia. W standardowej wersji (dwa punkty) wyróżniamy wersje prostą i kątową. W tym przypadku z jednej strony podłączamy przewód pneumatyczny, którego średnica może wahać się od 4 do nawet 16 mm. Z drugiej zaś strony może również istnieć możliwość podłączenia przewodu, np. do jego przedłużenia, lub przewodu mniejszej średnicy, w celu uzyskania przejścia redukcyjnego. Może być zakończona gwintem wewnętrznym lub zewnętrznym, dzięki któremu można przykręcić ją do siłownika. W asortymencie producentów znajdują się również zaślepki, które pozwalają na tymczasową blokadę przepływu.

Najpowszechniej stosowane złączki pneumatyczne to:

  • złączka prosta wtykowa z gwintem (zewnętrznym lub wewnętrznym),
  • łącznik prosty wtykowy,
  • redukcja wtykowa,
  • złączka kątowa (kolanko) wtykowa z gwintem (zewnętrznym lub wewnętrznym),
  • złączka kątowa (kolanko) wtykowa.

Użytkownicy mogą zdecydować się również na złączki wyposażone w 3 i więcej punktów przyłączeniowych. W większości przypadków ich głównym zadaniem jest równomierne rozdzielenie przepływu powietrza w układzie.

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent