Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Wtryskiwanie Tworzyw Sztucznych w Produkcji

Drukuj

Wtryskiwanie Tworzyw Sztucznych w Produkcji

Produkcja z tworzyw sztucznych może być prowadzona na różne sposoby - technologię dobiera się, uwzględniając zarówno wykorzystywany surowiec (każdy rodzaj plastiku odznacza się specyficznymi właściwościami), jak też oczekiwany kształt wyrobu. Dla przykładu, do produktów o dużych gabarytach poleca się odlewanie rotacyjne, natomiast elementy o cienkich ściankach najłatwiej wykonać poprzez termoformowanie. Warto przy tym zaznaczyć, że nie każda technika przetwarzania plastiku pozwala na dostarczenie wyrobów w dużych ilościach. Jeśli w grę wchodzi produkcja masowa, to bezkonkurencyjne pozostaje wtryskiwanie tworzyw sztucznych. To uniwersalna i wyjątkowo wydajna technologia, pozwalająca dostarczyć wolumeny idące nawet w setki tysięcy sztuk.

Wtryskiwanie tworzyw sztucznych w produkcji

Jedną z głównych zalet formowania wtryskowego jest możliwość pełnej automatyzacji procesu, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i powtarzalności kształtów. Warto zaznaczyć, że gotowe wyroby mogą mieć powierzchnię o różnym wykończeniu - od surowego poleru technicznego, przez gładki poler lustro, aż po konkretnie ustaloną fakturę, w zależności od oczekiwań pod względem estetycznym. Tak szerokie możliwości sprawiają, że wtryskiwanie tworzyw sztucznych wykorzystywane jest przez wiele gałęzi przemysłu.

Sektor spożywczy chętnie używa omawianej technologii przy produkcji opakowań i kapsli butelek, branża budowlana ceni sobie kształtki, złączki i elementy gumowe, a jeśli chodzi o elektronikę, to warto wspomnieć o obudowach i elementach sprzętów RTV oraz AGD. Produkcja z tworzyw sztucznych to jednak nie tylko nudne towary użytkowe - poprzez formowanie wtryskowe powstają również znane i lubiane przez dzieci klocki LEGO!

Jak odbywa się wtryskiwanie tworzyw sztucznych?

Proces formowania wtryskowego rozpoczyna się od ogrzania i upłynnienia plastiku. Surowiec do produkcji dostarczany jest zazwyczaj w formie granulatu, dlatego trafia on do komory grzewczej, gdzie w odpowiedniej temperaturze zaczyna się topić. Płynne tworzywo wtryskuje się pod wysokim ciśnieniem do starannie zaprojektowanej formy, która nadaje ostateczny kształt wyrobu. Jej ścianki stale pozostają zimne, dzięki czemu gorący plastik niemal natychmiast ulega zestaleniu. Zanim jednak zostanie wyjęty z formy, to kluczowe jest jego schłodzenie w kontrolowanych warunkach - może ono zająć nawet 50% czasu w całym cyklu wtryskiwania.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że produkcja z tworzyw sztucznych wymaga czasem wykonania ścisłych połączeń plastiku z innymi elementami, np. wykonanymi z metalu. W takiej sytuacji wykorzystuje się formowanie z wkładkami, pozwalające na stałe zespolić polimer z innym materiałem - chętnie korzysta z tego branża motoryzacyjna, stosująca w zawieszeniach pojazdów różnego rodzaju połączenia gumy z metalami. Wtryskiwanie tworzyw sztucznych pozostaje więc bezkonkurencyjne w przypadku skomplikowanych wyrobów z plastiku, ale nie można zapominać o głównej wadzie tej technologii - niezbędne oprzyrządowanie (formy stalowe i aluminiowe) jest bardzo drogie, przez co pod względem finansowym bariera wejścia w tego typu produkcję jest stosunkowo wysoka.

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent