Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Wszystko Co Powinieneś Wiedzieć o Frezowaniu CNC

Drukuj

Wszystko Co Powinieneś Wiedzieć o Frezowaniu CNC

Czym jest obróbka CNC?

Obróbka skrawaniem to każdy proces produkcyjny, w którym materiał jest wycinany z litego bloku. Ponieważ materiał jest wycinany, a nie wprowadzany, obróbka jest określana jako „odejmujący” proces produkcyjny. Materiałem używanym w procesie obróbki mogą być różnego rodzaju metale oraz tworzywa sztuczne. Sprzęt i narzędzia skrawające mogą przybierać różne formy. Wiercenie, toczenie i frezowanie to tylko niektóre ze sposobów usuwania materiału z bloku, który jest powszechnie nazywany „przedmiotem obrabianym”.

Materiały wykorzystywane do obróbki CNC 

Decydując się na obróbkę CNC elementu, należy określić kilka rzeczy, takich jak: wybór materiału, wymagania dotyczące tolerancji, ograniczenia geometryczne. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów zaliczamy:

  • Stal nierdzewna
  • Aluminium
  • Tytan
  • Miedź
  • Mosiądz
  • Tworzywa sztuczne: Poliamid PA6, Polietylen, Poliacetal, Polipropylen, PTFE

Przebieg obróbki CNC 

Proces obróbki CNC rozpoczyna się od cyfrowego projektu 3D części, który jest tworzony za pomocą oprogramowania CAD. Oprogramowanie CAD umożliwia inżynierowi stworzenie wizualnego renderingu części: kształt 3D można w razie potrzeby dostosować na ekranie, a oprogramowanie daje możliwość przeprowadzenia symulacji, aby przewidzieć, jak projekt będzie działał w rzeczywistości.

Gdy projekt CAD jest gotowy, oprogramowanie do produkcji wspomaganej komputerowo (CAM) jest używane do przekształcenia go w coś, co nazywa się „G-Code”, czyli język zapisu poleceń dla urządzeń CNC. Na jego podstawie maszyna wie jakie operacje należy wykonać, aby obrobić detale w trakcie ich wykonywania.

G-Code zawiera informacje, takie jak kiedy i gdzie silniki maszyny powinny się poruszać. Silniki te, postępując zgodnie z instrukcjami G-Code, kierują maszyną tak, aby mogła usuwać materiał z odpowiednich sekcji obrabianego przedmiotu.

Po wykonaniu wszystkich instrukcji wynikiem będzie ukończona część, która odpowiada oryginalnemu projektowi wykonanemu w oprogramowaniu CAD. Część może być następnie wykorzystana zgodnie z jej przeznaczeniem, dalej udoskonalana lub wielokrotnie powielana.

Charakterystyka maszyn CNC

Najważniejsze cechy związane z wykorzystaniem technologii CNC to przede wszystkim: 

  • Ekonomiczne rozwiązanie
  • Wysoka produktywność i wydajność
  • Precyzja najwyższej klasy
  • Zdolności adaptacyjne
  • Wysoka elastyczność

Przemysły wykorzystujące CNC

Dzięki swoim zaletom oraz wachlarzem możliwości, obrabiarki CNC znajdują swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Omówmy kilka z nich.

Przemysł elektroniczny

Komponenty elektroniczne często mają drobne szczegóły i nietypowe kształty, które wymagają specjalistycznej produkcji. Obróbka CNC dla elektroniki może obejmować kształtowanie złączy, obudów, płytek drukowanych, radiatorów, półprzewodników i uchwytów testowych. Jeśli chodzi o elektronikę, wiele urządzeń wymaga zbudowania prototypu przed rozpoczęciem produkcji. Obróbka CNC pozwala skomputeryzowanemu projektowi przekształcić się w działający prototyp do oceny przed wyborem budowy specjalistycznej maszyny do produkcji lub zamówieniem małej serii produktu.

Przemysł medyczny

Komponenty medyczne czasami wymagają precyzyjnego dopasowania, zwłaszcza w przypadku implantów i urządzeń medycznych. Obróbka CNC umożliwia tworzenie pojedynczych lub małych serii tych części. Dzięki precyzyjnej obróbce części mogą spełniać wymagane dokładne wymiary. Niektórzy mogą się zastanawiać, dlaczego precyzja jest ważna w medycznej produkcji CNC. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę fakt, że wyroby medyczne, protezy stawów, płytki kostne, pręty i implanty muszą współpracować z pacjentami i być dopasowane do ich ciała i stylu życia. Implanty i urządzenia medyczne, takie jak pompy insulinowe, muszą wytrzymać intensywne użytkowanie i służyć przez lata. Dobrze wykonane komponenty będą miały gładką powierzchnię zewnętrzną i trwałą konstrukcję, co czyni je skutecznymi.

Przemysł lotniczy

W przemyśle lotniczym system zarządzania jakością stosowany przy produkcji części musi spełniać restrykcyjne normy. Wytyczne te wskazują, że dostawca obróbki skrawaniem spełni określone wymogi. Dlatego firmy, które przestrzegają tych standardów, zobowiązują się do zaspokojenia potrzeb swoich klientów, dla których produkują części. Jedną z cech charakterystycznych przemysłu lotniczego jest zapotrzebowanie na złożone, dostosowane do indywidualnych potrzeb części. Aby to osiągnąć za pomocą obróbki CNC, większość mechaników używa 5-osiowej maszyny CNC, w której komputer steruje narzędziami poruszającymi się wzdłuż pięciu osi w celu stworzenia projektu części. Mechanik musi wiedzieć, jak konserwować i obsługiwać maszynę, aby uzyskać z niej najlepszą wydajność i zapewnić jakość gotowego produktu. Obróbka CNC maszyną 5-osiową pozwala na większą wydajność, lepsze wykończenie powierzchni oraz idealną prędkość skrawania. Połączenie tych zalet sprawia, że 5-osiowa obróbka CNC jest idealną opcją dla przemysłu lotniczego.

Profesjonalne usługi CNC

Jeżeli szukacie Państwo sprawdzonej firmy oferującej usługi obróbki tworzyw sztucznych to zapraszamy do zapoznania się z ofertą FirmaDP. Świadczymy takie usługi jak frezowanie, gwintowanie, toczenie, wiercenie oraz szlifowanie. Nasza praca wykonywana jest na najwyższej klasy certyfikowanych materiałach. Korzystamy z nowoczesnych maszyn CNC, których użycie przekłada się na wysoką jakość naszych wykonów.

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent