Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Styropian Podłogowy 10 cm — Czy Warto?

Drukuj

Styropian Podłogowy 10 cm — Czy Warto?

Styropian podłogowy — kilka słów o właściwościach 

Styropian podłogowy jest dostępny na rynku w wielu rodzajach, a każdy z nich znajduje zastosowanie w nieco innych obszarach budownictwa. Dlatego też tak istotne jest zapoznanie się z jego właściwościami, które mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji zakupowej. 

Zdecydowanie najważniejsze są właściwości izolacyjne, które sprawią, że dom będzie przytulny i odpowiednio ocieplony. Styropian może wykorzystywać do ocieplania dachów, fundamentów, ścian oraz podłóg ze względu na fakt, że świetnie trzyma ciepło. Ponadto nie jest to materiał podatny na wchłanianie wody i nie da się go w niej rozpuścić. Co więcej, wykazuje on wysoką odporność na działanie kwasów oraz ogień. Styropian nie jest jednak materiałem całkowicie niepalnym — w początkowej fazie zaczyna się kurczyć, a dopiero później pojawia się płomień, który rozprzestrzenia się stosunkowo wolno. 

Rodzaje styropianu podłogowego

W kontekście styropianu podłogowego należy zwrócić uwagę na przede wszystkim dwa rodzaje tego materiału. Mowa o tzw. EPS oraz XPS. Ten pierwszy to nic innego, jak tzw. polistyren ekspandowany, czyli materiał, który jest dość podatny na nasiąkanie wodą (tnie się go na płyty o konkretnej grubości). XPS to z kolei tzw. polistyren ekstrudowany, cechujący się lepszą izolacyjnością i większą wytrzymałością. Jest to jednak materiał znacznie droższy.

To oczywiście nie wszystkie rodzaje styropianu, bo te wymienione powyżej mają swoje podtypy. Wśród nich popularnością cieszy się zwykły styropian podłogowy oraz ten o obniżonej chłonności wody. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. 

Jaka powinna być grubość styropianu podłogowego? 

Grubość styropianu podłogowego zależy od tego, w jaki sposób ma on zostać ułożony. Wbrew pozorom grubszy styropian wcale nie oznacza, że końcowy efekt będzie satysfakcjonujący. O wszystkim decydują tutaj poszczególne parametry, ale przyjmuje się, że odpowiednim rozwiązaniem jest styropian podłogowy 10 cm. Jeśli jednak mowa o podłodze na gruncie, to lepiej jest zainwestować w grubszy materiał o lepszej izolacji. Na piętrze można się pokusić o cieńszy styropian do nawet 5 cm.  

Podczas wyboru styropianu zawsze należy kierować się jego współczynnikiem przewodzenia ciepła, który określa się jako lambda. Im niższy wskaźnik, tym lepiej, bo styropian ma jak najdłużej utrzymać ciepło w mieszkaniu. Ostateczna cena będzie się różnić w zależności od jakości materiału — koszt to od kilkudziesięciu do nawet ponad stu złotych za metr kwadratowy.  

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://styro24.pl/styropian-podlogowy-c-3/grubosci-styropianu-c-31/styropian-podlogowy-10-cm-c-32/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent