Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Samodzielne Przetapianie Plastiku Wśród Trendów Dbania o Środowisko

Drukuj

Samodzielne Przetapianie Plastiku Wśród Trendów Dbania o Środowisko

Recykling tworzyw sztucznych to przez ostatnie lata jeden z najpoważniejszych tematów ochrony środowiska. Surowce sztuczne zanieczyszczają naszą planetę na ogromną skalę. Dlatego konieczne jest ich przetwarzanie, używając odpowiednich urządzeń. To jeden ze sposobów, aby pozbyć się lub ograniczyć wyrzucanie odpadów na całym świecie. Wśród najbardziej zanieczyszczających rodzajów śmieci są opakowania po żywności, butelki plastikowe i inne materiały sztuczne. Przy użyciu maszyn, bardzo szybko można je stopić i przetworzyć ponownie. To lepsze od wyrzucania i składowania śmieci, pozwalając przy tym na zatruwanie otoczenia. Nadmiar produkcji butelek i opakowań plastikowych spowodował, że konieczne jest ich coraz częstsze segregowanie. 

Szybki sposób na przetapianie plastiku

Najczęstszym rozwiązaniem przetworzenia tworzywa sztucznego jest maszyna do rozdrabniania odpadów. Użyjemy jej w początkowej fazie recyklingu, żeby rozdrobniony plastik można było wykorzystać ponownie. Maszyna rozdrabnia zarówno miękkie, jak i twarde tworzywa sztuczne. Jednak można użyć jej również do rozdrobnienia drewna i papieru. W ten sposób pozbędziemy się niepotrzebnych butelek, zakrętek, foliowych opakowań, plastikowych materiałów, tworzyw gumowych wszystkich śmieci, które składujemy. Kształt kruszonego tworzywa nie ma znaczenia, więc takie urządzenie wydaje się bardzo dobrym sposobem na rozpoczęcie recyklingu.

Oprócz rozdrabniarki, w ofercie znajdziesz również korowarkę do kabli, która odizoluje przewody elektryczne od plastiku, który następnie przetworzysz.

Recykling tworzyw sztucznych ratunkiem dla ziemi

Rozwiązaniem dla zmniejszenia zanieczyszczeń jest przetopienie plastiku. Konieczne do tego jest urządzenie do pirolizy odpadowych tworzyw sztucznych. Proces pirolizy to tzw. sucha destylacja, podczas której plastik lub inne tworzywo sztuczne pod wpływem wysokiej temperatury bez dostępu do tlenu ulegają rozkładowi, tworząc paliwo, które można użyć w różnego rodzaju piecach. Proces ten zachodzi w temp. 450-700 stopni Celsjusza. Z tony odpadów uzyskuje się wtórne surowce podobne do oleju opałowego, czy benzyny. To idealny sposób na recykling odpadów tworzyw sztucznych, który znacznie ułatwia przetwarzanie plastiku do ponownego użycia. Zastosowanie takiej maszyny wiąże się z zachowaniem bezpieczeństwa, ponieważ podczas spalania, wytwarzają się toksyny, które mogą doprowadzić do zatrucia - dioksyny.

Precious Plastic - spróbuj przetopić plastik sam

Coraz bardziej popularna metoda na domowy recykling to Precious Plastic - holenderski projekt, jakiego potrzebuje cały świat, stworzony z myślą o własnoręcznym wykonaniu urządzenia do przetworzenia plastiku. Aby skompletować część elementów maszyn, oczywiście możesz udać się na złomowisko, by pozyskać tanie produkty lub znaleźć odpowiednie elementy w hurtowni stali. Posiadając maszynę do rozdrabniania możemy przetworzyć np. butelki polietylenowe i inne plastikowe odpady, tworząc z nich nowe przedmioty użytku codziennego. W ten sposób zapobiegniemy zanieczyszczeniu nie tylko powietrza, ale też wód gruntowych.  

Projekt Precious Plastic pokazuje, że każdy może wpłynąć na pozbycie się nadmiaru tworzyw sztucznych w środowisku. Każdy z rodzajów polimerów - polietylen (składnik folii), PET (element butelek plastikowych), PVC (wykorzystywany do produkcji rur i węży), polipropylen (pojemniki i sztuczne naczynia), czy polistyren (z którego tworzone są szczoteczki do zębów) - możesz ponownie przetworzyć do produkcji czegoś nowego. W zależności od rodzaju - każdy plastik po ogrzaniu zacznie się topić. To co powstanie z przetworzonego tworzywa, zależy od twojej kreatywności.

Po rozdrobnieniu tworzyw, opakowań i wszelkich materiałów sztucznych przetwarzanie plastiku staje się łatwiejsze. Materiał, który idealnie łączy przetworzone elementy to żywice epoksydowe - częsty składnik farb i lakierów, którego twarda masa pozwoli na utrwalenie przedmiotów na długie lata użytkowania. Jest to jednak plastik, który nie nadaje się do recyklingu.

Jeśli nie posiadasz odpowiednich maszyn - wtryskarki, suszarki - przetapianie plastiku i tworzyw sztucznych pozostaw firmom, które się tym zajmują. W okolicy zapewne znajdziesz miejsca, gdzie możesz sprzedać przetworzony surowiec jako granulat do przetopienia.

Segregowane tworzywa sztuczne drogą do sukcesu

Wiele odpadów nadających się do ponownego przetworzenia nie trafia nawet do segregacji. Jednak każdy z nas powinien zagospodarować trochę miejsca w gospodarstwie domowym na segregację. Aby nauczyć się dobrych nawyków, wystarczy umieścić w domu kilka koszów na śmieci różnego rodzaju, zgniatać butelki PET, opakowania i jednorazowe pojemniki na żywność, zadbać o segregację najbardziej niebezpiecznych tworzyw, takich jak PVC.

Wśród urządzeń ułatwiających segregację można znaleźć zgniatarkę - rodzaj prasy, która ugniatając złożone kartony, zwiększa powierzchnię na tego typu odpady.

Widać w społeczeństwie coraz większe chęci do ratowania planety i jak się okazuje nie jest to takie trudne. Zapamiętaj - to, w jakim świecie żyjemy, zależy od każdego z nas. 

 

 

undefined

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (1)
Zglos Cytuj +
Ktoś kto pisze taki artykuł nie ma pojęcia, że u nas w Polsce na wszystko trzeba mieć zezwolenie, albo decyzję z urzędu. Nie można w domu przetwarzać żadnych odpadów nawet w najmniejszych ilościach bo za to grożą horrendalne kary. Samo załatwienie zezwolenia na przetwarzanie nawet kilkuset kilogramów odpadów z tworzyw miesięcznie ciągnie się miesiącami. Jak ktoś pisze , że w domu można coś takiego robić nie ma pojęcia o polskich realia upraszania o wszystko panów urzędników. Nie ma najmniejszych szans na otwarcie nawet najmniejszej firmy recyklingowej na swoim podwórku po zmianach ustawy o odpadach dokonanych przez PiS w 2018 roku.

Ankieta

Plastline

Plastinvent