Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Praca w fabryce, przemyśle za granicą, a zwrot podatku

Drukuj

Praca w fabryce, przemyśle za granicą, a zwrot podatku

Kiedy przysługuje zwrot podatku za pracę w fabryce za granicą?

Pracujesz w sektorze przemysłowym w zagranicznej firmie i zastanawiasz się, czy obejmuje Cię zwrot podatku? Kiedy można starać się o odzyskanie nadpłaconych środków? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać szczegóły.

Zwrot podatku dochodowego za pracę w fabryce za granicą przysługuje osobom, które były legalnie zatrudnione w danym kraju i spełniają określone warunki. Można się o niego ubiegać po zakończeniu roku podatkowego.

Zatrudnienie bezpośrednie a zwrot podatku z zagranicy

Pracownicy zatrudnieni w przemyśle bezpośrednio przez zagranicznego pracodawcę mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconych środków, składając deklarację podatkową w kraju, w którym uzyskali dochód. Na przykład w Niemczech można złożyć rozliczenie do 4 lat wstecz. Należy zgromadzić niezbędne dokumenty — m.in. Lohnsteuerbescheinigung (czyli roczne zaświadczenie o zarobkach) i formularz dotyczący dochodów uzyskanych w Polsce, który można uzyskać w polskim urzędzie skarbowym. Przy ubieganiu się o zwrot podatku z zagranicy może pomóc biuro rachunkowe takie jak www.TAX-Pol.pl, przeprowadzając podatnika przez cały proces. Warto też mieć na uwadze, że czas oczekiwania na zwrot nadpłaconych środków zależy od kraju i kompletności dokumentów, ale zazwyczaj wynosi od 3 do 12 miesięcy.

Zatrudnienie przez agencję a prawo do zwrotu podatku

Osoby zatrudnione w zagranicznej fabryce przez agencje pracy tymczasowej mogą w niektórych przypadkach napotkać trudności w ubieganiu się o zwrot podatku z zagranicy. W takich krajach Unii Europejskiej jak Niemcy, Francja, Holandia czy też Belgia organizacje te są wyłączone z przepisów dotyczących delegowania pracowników. Często uniemożliwia to skorzystanie z preferencyjnych warunków zatrudnienia i skutkuje brakiem prawa do korzystania z niektórych ulg podatkowych. W takim przypadku pracownicy zatrudnieni w przemyśle za granicą mogą skonsultować się z doradcami podatkowymi, aby ustalić swoje prawa i obowiązki podatkowe.

Delegowanie do pracy w fabryce za granicą a obowiązki podatkowe

Pracownicy delegowani do pracy w fabryce za granicą na okres nieprzekraczający 6 miesięcy nie są zobowiązani do płacenia podatku dochodowego w kraju przyjmującym. Jeśli zostały odciągnięte zbyt wysokie składki, mają oni wtedy prawo ubiegać się o ich zwrot po powrocie do kraju. W przypadku okresu zatrudniania trwającego dłużej niż 6 miesięcy pracownicy mogą stać się rezydentami podatkowymi w kraju, do którego zostali delegowani. Oznacza to konieczność płacenia podatku, a także ubieganie się o zwrot nadpłaconych środków w tym państwie. Muszą oni wtedy przygotować deklarację podatkową i przedstawić wymagane dokumenty, takie jak zaświadczenie o zarobkach czy formularz A1, potwierdzający ubezpieczenie społeczne w Polsce.

Jak rezydencja podatkowa wpływa na prawo do zwrotu podatku?

Osoba uznawana za polskiego rezydenta podatkowego jest zobowiązana do rozliczenia wszystkich dochodów, niezależnie od miejsca ich uzyskania. W przypadku pracy w fabryce za granicą powinny być one uwzględnione w rocznym zeznaniu podatkowym w Polsce. Osoby zatrudnione w innym kraju powinny rozliczyć dochód z zagranicy na formularzu PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG. Termin składania deklaracji upływa 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Polska posiada też umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z wieloma krajami, w tym z Niemcami, Holandią czy Wielką Brytanią. Określają one, w którym kraju należy płacić podatek od dochodów uzyskanych w drugim państwie. W zależności od postanowień umowy, możliwe jest zwolnienie z opodatkowania w jednym z krajów lub odliczenie podatku zapłaconego za granicą od podatku należnego w Polsce.

Osoby pracujące w przemyśle w zagranicznej firmie mają prawo do ubiegania się o zwrot podatku, jeżeli były one legalnie zatrudnione u swojego pracodawcy. Oznacza to, że odprowadzał on wszystkie niezbędne składki. Samodzielne rozliczenie podatku z zagranicy może być jednak skomplikowane, dlatego dobrym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie ze wsparcia biura rachunkowego, które zna zagraniczne przepisy.

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent