Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

O Kancelarii. Garść Ciekawostek i Szczypta Informacji

Drukuj

O Kancelarii. Garść Ciekawostek i Szczypta Informacji

Co właściwie oznacza słowo kancelaria?

Nieczęsto zastanawiamy się nad faktycznymi znaczeniami słów obiegowo i bezrefleksyjnie używanych w języku. Zatrzymanie się nad niektórymi z nich może okazać się jednak niezwykle interesujące! Zwłaszcza gdy dowiadujemy się, że o pewnych użyciach znanych terminów nie mieliśmy dotąd pojęcia. Na przykład słowo kancelaria jest terminem wieloznacznym. Może określać biuro prawnika, czyli fizyczne miejsce przyjmowania przez niego klientów, lecz także funkcjonującą w ramach instytucji komórkę zajmującą się tworzeniem, archiwizowaniem, katalogowaniem oraz ekspedycją jej dokumentów. Może mieć do czynienia z takimi określeniami, jak: kancelaria prawna (np. https://jdp-law.pl/o-kancelarii/), notarialna, parafialna czy kancelaria Prezydenta — z czego jedynie ta pierwsza może być używana w obu wyjaśnionych znaczeniach. 

Skąd pochodzi termin kancelaria?

Łacińskie słówko cancellaria już od tysięcy lat desygnowało instytucjonalne podejście do gromadzenia szczególnie ważnych dokumentów, takich jak rozmaite akty. Akt narodzin, ślubu czy zgonu to podstawowe dokumenty, grające wyjątkową rolę w życiu człowieka. Kształtujące się w starożytności zręby dzisiejszego systemu prawnego najprężniej rozwijały się w starożytnym Rzymie — logicznym jest zatem, że stąd wywodzi się również źródłowe słowo współczesnego terminu kancelaria. 

Czym jest kancelaria radców prawnych?

Dziś kancelarią radców prawnych nazywamy firmę zajmującą się obsługą prawną osób prawnych i osób fizycznych. Mianem kancelarii określamy zarówno jednoosobowe firmy prawne, jak i międzynarodowe korporacje prawnicze. Zakres usług kancelarii może różnić się w zależności od specjalizacji zatrudnionych tam specjalistów. 

W razie potrzeby skorzystania z obsługi prawnej możesz skontaktować się z wybraną przez siebie kancelarią i rozpocząć z nią współpracę za obopólną zgodą. Odtąd ty będziesz nazywany mocodawcą, a twój prawnik będzie pełnił funkcję twojego pełnomocnika w dokładnie ustalonym obrębie działania przed sądami i innymi wybranymi instytucjami. Zakres uprawnień osoby, która będzie reprezentować twoje stanowisko, ureguluje sporządzenie arcyważnego dokumentu, zwanego pełnomocnictwem. Będzie to miało miejsce na samym początku współpracy.

Wybór kancelarii odpowiadającej twoim potrzebom powinien zostać dokonany na podstawie dziedziny, w której toczy się konkretna sprawa. Do obrębów prawa najczęściej obecnych w powszechnym odbiorze należą: prawo rodzinne i opiekuńcze, prawo pracy, prawo cywilne i prawo karne. Wyspecjalizowanych gałęzi prawa jest oczywiście o wiele więcej i każda z nich wymaga odrębnej wiedzy, perspektywy oraz temperamentu od poruszającego się w jej obrębie prawnika. 

Świat prawa można porównać do żywego organizmu. Pozornie jest to odgórnie ustalony zbiór zasad, w którym jednak nieustannie pojawiają się pewne zmiany interpretacji. Wymuszają one elastyczność myślenia i ciągły proces uczenia się od osób, które zawodowo zajmują się egzekwowaniem zasad prawodawstwa. Świat ten jest również szalenie ciekawy i przy bliższym poznaniu traci pozory skostniałej dziedziny aktów, ustaw i paragrafów. Kancelaria to najlepsze miejsce, by na prawo spojrzeć inaczej i dostrzec jego niezwykły poznawczy potencjał!

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent