Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Łuski Kawy – Ekologiczny Kompozyt w Przemyśle Tworzyw Sztucznych

Drukuj

Łuski Kawy – Ekologiczny Kompozyt w Przemyśle Tworzyw Sztucznych

Nowoczesny sposób na odzysk surowców

Jedną z proekologicznych i innowacyjnych marek z branży tworzyw sztucznych jest Compositive. Została stworzona w 2020 roku przez firmę Pacyga Meble zajmującą się produkcją mebli z drewna bukowego m. in. dla Ikea. Poprodukcyjny odpad meblowy w postaci kawałków drewna stawał się tak duży, że właściciele firmy postanowili wykorzystać jego możliwości i nadać bieg całemu procesowi w ramach idei „zero waste”.

Kawałki drewna odrzucone z produkcji mebli dziś wykorzystywane są do wytworzenia mączki drzewnej, która w połączeniu z PP lub PLA tworzy unikatowy granulat, który jest komponentem i bazą do produkcji ekologicznych produktów użytku codziennego, które mogą być wykorzystywane np. w gastronomii, branży cateringowej, dekoracyjnej oraz w każdej innej, w której stosowany jest popularny plastik.

Granulaty Compositive to przede wszystkim kompozyty szeroko modyfikowalne pod kątem osiągnięcia wysokiej wytrzymałości. Tworzone są według unikalnej, autorskiej technologii i przeznaczone są przede wszystkim do przetwarzania metodą wtrysku, wytłaczania, termoformowania lub rozdmuchu.

Łuska kawy jako naturalny wypełniacz

Granulaty Compositive to jednak nie tylko klasyczny kompozyt WPC. Marka Compositive poszła o krok dalej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku tworzyw sztucznych i rozwiązań ekologicznych. Do produkcji wprowadziła granulaty na bazie łuski kawy.

Z uwagi na zwiększające się zużycie zasobów ropy naftowej, wzrost jej ceny oraz problem związany z odpadami i ich wpływem na środowisko, w naszej firmie poszukujemy coraz nowszych możliwości zastosowania naturalnych surowców w przemyśle tworzyw sztucznych. Zastosowanie takich wypełniaczy pozwala na uzyskanie odpowiednich właściwości tworzyw kompozytowych, ale także przyczynia się do rozwiązania problemu zagospodarowywania rosnących ilości odpadów poprodukcyjnych. Z tych powodów w produkcji granulatów zaczęliśmy wykorzystywać łuskę kawy mówi Piotr Pacyga z Compositive.

Kawa, zaraz po ropie naftowej jest drugim najbardziej skomercjalizowanym produktem na świecie, a łuska kawy to wysuszona łupina będąca odpadem poprodukcyjnym z procesu jej wypalania. Właśnie dlatego łuska jest tak cennym i przyjaznym dla środowiska zasobem, a dzięki naturalnym związkom przeciwutleniającym, którymi się cechuje, jest znakomitym surowcem pozwalającym ograniczyć ilość zużywanych tradycyjnych tworzyw sztucznych.

Dlaczego warto wybrać produkty z tworzyw kompozytowych?

Granulaty kompozytowe wykazują wyższą sztywność, a w porównaniu z tworzywami tradycyjnymi również niższy skurcz liniowy. Nie stanowią one zagrożenia dla środowiska w trakcie procesów przetwarzania i recyklingu. Ponadto, po odpowiedniej modyfikacji, mogą być częściowo lub całościowo biodegradowalne. Bezcenną zaletą tworzyw kompozytowych jest połączenie cech, które występują także w materiałach tradycyjnych. Mowa tu przede wszystkim o dużej wytrzymałości na obciążenia, która idzie w parze z niewielkim ciężarem i zoptymalizowaną gęstością, a ponadto materiały pozyskiwane z przyrody cechuje wysoka odporność na ścieranie.

Przetwórstwo takich tworzyw niesie za sobą także pozostałe korzyści, nie tylko środowiskowe, ale także ekonomiczne. Jako że tworzywa zawierające naturalne wypełniacze przetwarza się w temperaturach niższych nawet do 45 stopni Celsjusza niż tradycyjne materiały, możemy zaobserwować znaczny spadek zużywanej w tym celu energii elektrycznej.

Więcej na: www.compositive.pl

 

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent