Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Glazura, Terakota, Gres – Który Wybrać?

Drukuj

Glazura, Terakota, Gres – Który Wybrać?

Popularne rodzaje płytek łazienkowych

Wśród płytek ceramicznych na podłogi i ściany łazienkowe wyróżniamy kilka rodzajów. Znajdują się wśród nich między innymi glazura, terakota, gres porcelanowy oraz klinkier szkliwiony. Glazura to kruchy materiał fajansowy, który jest pokryty szkliwem – ze względu na te właściwości należy go kłaść jedynie na ściany (które są narażone na mniejszą eksploatację niż podłogi w łazienkach i innych pomieszczeniach). Na podłodze o wiele lepiej poradzi sobie dużo bardziej wytrzymała terakota o gładkiej lub chropowatej fakturze. Najtwardsze płytki, rekomendowane do wyłożenia podłóg, to przede wszystkim wspomniane już gres porcelanowy i klinkier szklany. Ten pierwszy rodzaj może być szkliwiony lub polerowany, drugi występuje w wielu odmianach kolorystycznych i nieregularnych kształtach (co stanowi jego cechę charakterystyczną).

Płytki na podłogę i płytki na ścianę - różnice

Płytki, które wykorzystamy do wyłożenia podłóg, muszą się różnić od tych, którymi udekorujemy ściany. Stopień eksploatacji podłóg jest inny od stopnia eksploatacji ścian, stąd też odmienne właściwości kafelków naściennych i podłogowych. Kafelki, po których chodzimy, muszą mieć wyższy stopień ścieralności, natomiast wszystkie płytki w łazience powinny się charakteryzować odpornością na wodę, wilgoć (w łazience nietrudno o kałużę na podłodze lub ochlapanie ścian), zmieniającą się temperaturę (para spod prysznica szybko nagrzewa pomieszczenie), a także być łatwe w utrzymaniu w czystości.

Płytki ceramiczne – walory estetyczne

Poza wymienionymi wyżej właściwościami funkcjonalnymi, musimy pamiętać, że płytki do łazienki powinny również odpowiadać nam pod względem estetyki. Dlatego też dobrze wybierzmy rozmiar i kolory płytek na ściany i podłogi (a także kolory fug pomiędzy nimi). Tylko w ten sposób uda nam się stworzyć łazienkę idealną – zarówno piękną, jak i funkcjonalną jednocześnie.

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent