Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Dwa Podstawowe Rodzaje Izolacji Budynkowej i Tworzywo Spełniające Ich Wymagania

Drukuj

Dwa Podstawowe Rodzaje Izolacji Budynkowej i Tworzywo Spełniające Ich Wymagania

Izolacje to kluczowe rozwiązania stosowane w nowoczesnym budownictwie zarówno mieszkaniowym, jak i użytkowym. To one zapewniają najwyższy poziom zabezpieczenia termicznego oraz przeciwwilgociowego obiektu budowlanego, a także pozwalają na prawidłowe działanie wielu instalacji budynkowych. One również gwarantują ekonomiczne i ekologiczne gospodarowanie zasobami. Dwa rodzaje izolacji są szczególnie istotne dla poprawienia cech technicznych budynku oraz jego efektywności energetycznej.

Rola izolacji w obiektach budowlanych

Izolacje zabezpieczają budynek nie tylko przed zimnem i nadmiernym ciepłem zewnętrznym, ale również przed przenikającą do wnętrza wilgocią. Zapewniają także skuteczną izolację akustyczną oraz mają znaczący wpływ na obniżenie rachunków za ogrzewanie i energię elektryczną, dbając o jak najmniejsze straty w tym zakresie.

Za izolację można uznać każdy materiał uszczelniający/zabezpieczający środowisko wewnętrzne obiektu przed oddziaływaniem negatywnych czynników zewnętrznych. Takimi izolatorami mogą być zarówno materiały bitumiczne, styropian, wełna mineralna, jak i kauczuk syntetyczny, piana poliuretanowa PUR (zabezpieczenie fundamentów, podłogi, dachu i ścian) czy spieniony polietylen wykorzystywany do izolacji instalacji budynkowych.

Termoizolacja

Jej podstawowym zadaniem jest jak największe zniwelowanie wymiany ciepła między budynkiem a otoczeniem zewnętrznym. Coraz większe wymagania pod kątem energooszczędności budynków sprawiają, że konieczne jest stosowanie rozwiązań o coraz lepszych parametrach izolacyjnych. Termoizolacje określają dwa główne parametry:

Wybierając materiał termoizolacyjny, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki, jakim będzie musiał on sprostać, a także konkretne parametry danego produktu, czyli np. jego nasiąkliwość, stopień paroprzepuszczalności czy też poziom odporności na duże obciążenia. Zazwyczaj w miejscach, gdzie izolacja będzie miała kontakt z murem lub gruntem, stosuje się materiały na bazie polistyrenów, natomiast w warunkach suchych doskonale sprawdzi się zarówno wełna mineralna, jak i piana poliuretanowa.

Hydroizolacja

Jedną z najważniejszych cech materiałów izolacyjnych jest skuteczne zabezpieczenie budynku przed przedostawaniem się do niego wody i wilgoci. Izolacje przeciwwilgociowe dzielimy na 3 podstawowe typy:

1.     ochrona budynku przed wnikaniem wilgoci (izolacje przeciwwilgociowe)

2.     ochrona przed wodą (izolacje przeciwwodne)

3.     ochrona przed parą wodną (paroizolacje)

Wybór określonego typu hydroizolacji budynku jest przede wszystkim uzależniony od lokalizacji oraz metody technologicznej budowy konkretnego obiektu budowlanego. Izolacje przeciwwilgociowe lub paroizolacje stosuje się także we wnętrzach budynków, szczególnie tam, gdzie istnieje ryzyko zbytniego nagromadzenia wilgoci oraz niekontrolowanego wycieku wody (łazienki, kuchnie pralnie etc.).

Do izolowania fundamentów, piwnic, garaży czy dachów budynkowych często stosuje się hydroizolacje bitumiczne. Z kolei do zabezpieczania ścian, posadzek, balkonów i tarasów przed wilgocią dobrze sprawdzają się hydroizolacje mineralne. W przypadku uszczelniania chodników oraz miejsc o wysokim natężeniu ruchu pieszego i kołowego często wykorzystywane są płynne membrany, natomiast do izolacji łazienek i pomieszczeń wilgotnych dodatkowo stosuje się materiały na bazie poliuretanu, żywic, a także folie w płynie.

Więcej o hydroizolacji budynku znajdziesz na: 

https://purios.com/blog/izolacja-przeciwwilgociowa-vs-izolacja-przeciwwodna-o-co-chodzi-z-hydroizolacja-budynku

Materiał video > kliknij więcej...

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent