Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Co Warto Wiedzieć o Pompach Hydraulicznych?

Drukuj

Co Warto Wiedzieć o Pompach Hydraulicznych?

Pompa hydrauliczna służy do zasilania napędu hydraulicznego poprzez dostarczenie dużych ilości oleju roboczego pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób energia mechaniczna przekazywana przez jednostkę napędową zamieniana jest na energię hydrauliczną. Urządzenia hydrauliczne wymagają zasilania olejem roboczym nie tylko o wysokim ciśnieniu, ale też dużej równomierności strumienia. W układzie ssawnym pompy znajduje się otwór, którego średnica jest większa lub równa otworowi w układzie tłocznym. 

Rodzaje pomp hydraulicznych

Wyróżnić można pompy hydrauliczne zębate, łopatkowe, śrubowe i wielotłoczkowe. Ich budowa w dużym stopniu decyduje o docelowym zastosowaniu. Pompy zębate wykorzystywane są przede wszystkim w mobilnych aplikacjach. Konstrukcje śrubowe należą do pomp wyporowych, przez co sprawdzają się w pracy z rozmaitymi olejami. Pompy łopatkowe charakteryzuje duża delikatność, w związku z czym stosuje się je do pompowania cieczy oraz gazów. Pompy wielotłoczkowe znajdują natomiast zastosowanie w napędach hydraulicznych.

Olej w napędzie pompy hydraulicznej

Odpowiedni olej jest niezbędny do prawidłowej pracy napędu pompy hydraulicznej, dlatego musi posiadać prawidłowe parametry. Najważniejszym z nich jest lepkość. Jeżeli będzie zbyt wysoka, zachodzi ryzyko wystąpienia zjawiska kawitacji. Polega ono na pojawianiu się charakterystycznych pęcherzyków powietrza w oleju, prowadzących do awarii całej pompy. Jeżeli natomiast lepkość będzie zbyt niska, zwiększa się prawdopodobieństwo uszkodzenia elementów wewnętrznych pompy. Minimalna ogólna wartość tego parametru powinna wynieść w przypadku olejów hydraulicznych 5 mm2/s. Ważną kwestią pozostaje także odporność na utlenianie się. Obecność powietrza może źle wpłynąć na układ hydrauliczny, dlatego olej musi być poddawany filtracji. Jeżeli ciecz stawia opory, olej może być zanieczyszczony lub posiadać niewłaściwy skład. 

Najczęstsze przyczyny awarii pompy

Prawidłowe zasilanie układu hydraulicznego wymaga odpowiedniego zamontowania pompy oraz dobrania jej właściwych parametrów. Należy pamiętać o filtrowaniu olej, ponieważ jego zanieczyszczenia mogą uszkodzić łożyska ślizgowe. Nie bez znaczenia pozostaje optymalny poziom cieczy w zbiorniku. W oleju nie powinny tworzyć się pęcherzyki powietrza, które mogą doprowadzić do awarii pompy. Negatywnym zjawiskiem jest np. zasysanie powietrza w układzie ssawnym, co często wynika z braku uszczelnienia. Firma Fluiconnecto - https://www.fluiconnecto.pl/pl/ oferuje fachową pomoc techniczną w przypadku problemów z pompami hydraulicznymi.

undefined

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent