Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Polecamy RSS

Parapety Stalowe Zewnętrzne - Dlaczego Warto W Nie Zainwestować?

Drukuj

Parapety Stalowe Zewnętrzne - Dlaczego Warto W Nie Zainwestować?

Podczas budowy domu lub wymiany okien w mieszkaniu powinno się pomyśleć nie tylko o typie ram okiennych i szyb. Równie ważne są parapety. To właśnie dzięki nim prawidłowo odprowadza się wodę deszczową i tworzy się eleganckie wykończenie okna. Od lat parapety zewnętrzne wykonuje się ze stali, która pomimo pojawienia się innych materiałów, nie wychodzi z zastosowania. Dowiedz się więcej o parapetach stalowych i ich zaletach. 

Rodzaje parapetów zewnętrznych

Parapety zewnętrzne wykonuje się głównie ze stali. Takie wykończenie okna cieszy się dużą popularnością, gdyż są to produkty niedrogie, niepalne i łatwe w montażu. Prócz stali do wykonania parapetów zewnętrznych wykorzystuje się drewno, marmur, aluminium i tworzywo sztuczne. Są to materiały dostępne w większości sklepów budowlanych, jednak drewno i PCV są mniej trwałe niż stal, a aluminium i marmur kosztują znacznie więcej. Parapety zewnętrzne stalowe są zatem optymalnym wyborem dla większości kupujących w sklepie Castorama

Zalety parapetów stalowych

Parapety stalowe są najtańsze spośród wszystkich parapetów zewnętrznych, co ma decydujący wpływ na ich popularność. Nie jest to jednak jedyna ich zaleta. Na uwagę zasługuje również ich trwałość. Parapety zewnętrzne stalowe z powodzeniem zabezpieczają okno przed wnikaniem wody i ozdabiają fasadę nawet przez 30 lat. Są niepodatne na wpływ warunków atmosferycznych, dlatego mogą być zakładane na terenach narażonych na występowanie kwaśnych deszczy, gradu i dużych wahań temperatury. 

Parapety zewnętrzne stalowe są uniwersalne - można dopasować je zarówno do nowoczesnych budynków, jak i starych, wiejskich domów. Dzięki specjalnym lakierom dekoracyjnym dostępne kolory parapetów ze stali bez trudu dobiera się do charakteru i kolorystyki elewacji. Dodatkowo są to produkty, które mogą być stosowane w przypadku okien o wielu szerokościach i kształtach. Parapet ze stali łatwo się przycina, łączy i montuje nawet w starych kamienicach z nietypowymi oknami.

Dlaczego warto wybrać parapety stalowe?

Stalowe parapety zewnętrzne powstają ze stali ocynkowanej, która jest chroniona przed korozją i zabrudzeniami. Ich stosowanie nie wymaga wykonania dylatacji, gdyż parapet stalowy charakteryzuje się niską rozszerzalnością cieplną. Oznacza to, że są to produkty, które w okresie upałów nie poszerzają się i nie wydłużają w sposób analogiczny do torów kolejowych lub przewodów sieci elektrycznej. Wpływ warunków atmosferycznych jest zatem zminimalizowany, co pozwala dobrać parapety stalowe do okna bez obliczania dodatkowych wymiarów.

Wybór parapetów stalowych jest dobrym rozwiązaniem dla użytkowników, którym zależy na bezproblemowej konserwacji okien. Wykończenie okna wykonane ze stali ocynkowanej nie wymaga przeprowadzania uciążliwych napraw. Są to bowiem produkty, które po przycięciu i zamontowaniu nie niszczą się - wystarczy regularnie myć je wodą z delikatnym detergentem podczas czyszczenia ram okiennych i szyb. 

Trwałe parapety ze stali mogą mieć klasyczne wykończenie lub być pokryte farbą w wybranym kolorze. Równie dobrze można znaleźć parapety, które pokryto okleiną imitującą drewno. Takie produkty poleca się głównie do budynków utrzymanych w dawnym, wiejskim stylu i domów z bali, które w całości są wykonane z drewna.

Jak zamontować parapety zewnętrzne stalowe?

Parapety stalowe są trwałe i odporne na uszkodzenia, gdy są prawidłowo zamontowane. Ich montaż rozpoczyna się od ustalenia odpowiedniego spadku. Większość parapetów zewnętrznych powinna mieć spadek na poziomie 5-10 procent. Dzięki niemu wilgoć nie wnika w szczeliny pomiędzy oknem a parapetem. Ściany są chronione przed pojawianiem się grzyba i nieprzyjemnych zapachów.

Podczas montowania zewnętrznych parapetów stalowych powinno się wysunąć krawędź elementu poza lico ściany. Optymalnie jej przesunięcie wynosi 5 cm. Jej zadaniem jest odprowadzanie wody poza płaszczyznę ściany, by nie dopuścić do ciągłego spływania deszczówki po fasadzie. Dzięki temu ogranicza się powstawanie nieestetycznych zacieków i uszkodzeń w elewacji. 

Kolejnym ważnym elementem podczas montowania parapetów zewnętrznych jest zakończenie w postaci kapinosu. Jest to specjalnie wyżłobione podcięcie, które pozwala deszczówce spływać na zewnątrz przed licem budynku. Parapet powinien być zawsze umieszczany poniżej okapników lub otworów odwadniających. Mocowanie wykonuje się na dwa sposoby - parapet może trzymać się czoła okna lub być założony za pomoc listwy podparapetowej pod profilem okna. 

Jeśli elewacja jest wykończona przed montażem okien i nowych parapetów, np. w budynkach wielorodzinnych, do zakładania parapetów stosuje się specjalne końcówki z tworzywa sztucznego. Dzięki nim usprawnia się odprowadzanie wody i eliminuje się ryzyko pękania muru. Jeśli chodzi o obróbkę, parapety stalowe można zabezpieczyć na ciętych krawędziach za pomocą farby antykorozyjnej. Jej zastosowanie nie wyklucza jednak konieczności założona specjalnych końcówek z PCV, które uszczelniają całą konstrukcję i nie dopuszczają do wnikania wilgoci w mur. 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent