Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Polecamy RSS

Nity - Najlepszy Sposób Na Łączenie Elementów Konstrukcji

Drukuj

Nity - Najlepszy Sposób Na Łączenie Elementów Konstrukcji

Połączenia elementów konstrukcji mogą być dokonywane na różne sposoby. Jednym z nich jest proces nitowania, dzięki któremu można łączyć elementy z różnych materiałów. Nitowanie jest metodą stosowaną od czasów wojny, a nity wpuszczane oraz ich odmiany przeszły dużą ewolucję i nadal stosowanie są między innymi w przemyśle ciężkim, kolejowym czy w branży odzieżowej. W obecnych czasach nity umożliwiają łatwy oraz szybki montaż, a łączenia wykonane za ich pomocą są stabilne i zachowują swe cechy nawet w przypadku materiałów ściskanych lub rozciąganych z dużą siłą. Jakie nity stosowane są najczęściej?

Nity standardowe i inne – jakie rodzaje nitów używane są najczęściej?

Nity mają szerokie zastosowanie, dzięki którym łączone są nie tylko konstrukcje metalowe lub aluminiowo stalowe, ale nawet produkty wykonane z tworzyw sztucznych. Najbardziej rozpowszechnione są nity standardowe, nadające się do wykonania większości robót. Do nisko obciążeniowych konstrukcji stosujemy nity otwarte, natomiast nity zamknięte oraz nity szczelne wykorzystywane są tam, gdzie konieczna jest wodoszczelność połączenia. W materiałach o miękkiej strukturze, takich jak plastik, drewno czy płyty gipsowe stosujemy nity rozwidlone, natomiast do połączeń narażonych na duże siły rozciągające dostępne są nity rozprężne. Jeśli mamy do czynienia z otworem nieprzelotowym, stosujemy nity rowkowane, Do cienkich blach 9na przykład w samochodach) wykorzystywane są nity zrywalne, z cienką końcówką z jednej strony.

Nity - podział ze względu na kształt łba

W większości przypadków stosowane są nity standardowe lub nity zrywalne z łbem kulistym. Ze względu na niski profil są łatwe do używania. Do łączenia dwóch cienkich elementów lub jednego elementu do twardego podłoża wykorzystujemy nity z dużym kołnierzem. Ten typ łba pozwala również na zamaskowanie szerokiego otworu, w którym umieściliśmy nity. Jeżeli po połączeniu chcemy, by powierzchnia materiału była płaska, wykorzystujemy nity z łbem stożkowym. W użyciu są także nity z łbem walcowym oraz grzybkowym, jednak są one rzadziej stosowane.

Łączenie elementów – inne metody

Nity, mimo iż są powszechnie stosowane i cechują się wszechstronnością, nie zawsze nadają się do połączenia elementów. Wówczas wykorzystywane jest klasyczne połączenie za pomocą śrub. Aby zapobiec ich odkręcaniu się pod wpływem wibracji lub drgań, stosowane są podkładki nord lock. Do łączenia nadają się także nitonakrętki, wykorzystujące podobną zasadę , jak klasyczne nity. Na terenie budowy można także zauważyć elementy, do łączenia których wykorzystuje się kołki wciskane zarówno gwintowane, jak i bez gwintu. Są one szybkie w użyciu, jednak przeznaczone jedynie do konstrukcji stalowych.

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent