Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Polecamy RSS

Fotowoltaika - Jak To Działa?

Drukuj

Fotowoltaika - Jak To Działa?

Energia słoneczna to niezwykle potężne źródło energii. Najważniejsze jest jednak to, że jest ono odnawialne oraz ogólnodostępne. Właśnie dlatego stworzono technologię, której zadaniem jest zamiana energii słonecznej na elektryczną. Cały proces odbywa się bez produkcji żadnych szkodliwych substancji, dlatego fotowoltaika jest również bardzo ekologicznym rozwiązaniem. Co warto wiedzieć na jej temat?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to dziedzina nauki, jak i techniki, która zajmuje się zamianą światła słonecznego na energię elektryczną. Z roku na rok jednak coraz częściej termin ten używany jest z myślą o panelach fotowoltaicznych. Już od dłuższego czasu fotowoltaika stosowana jest także w prywatnych domostwach, a nie jedynie w przemyśle. Nie możemy zapomnieć, że panele fotowoltaiczne to coś zupełnie innego niż kolektory słoneczne. Różnice są spowodowane między innymi sposobem, w jaki przetwarzana jest energia słoneczna. Kolektory słoneczne jedynie podgrzewają wodę, a panele słoneczne produkują prąd, który może zostać wykorzystany do wielu celów. W związku z tym jest to bardziej uniwersalne rozwiązanie.

Jaka jest zasada działania instalacji fotowoltaicznej?

Wbrew pozorom działanie instalacji fotowoltaicznej to naprawdę bardzo prosty proces. Aby doszło do produkcji energii elektrycznej, musi dojść do zjawiska zwanego efektem fotowoltaicznym. Na czym ono polega? W czasie jego trwania w półprzewodniku powstaje siła elektromotoryczna. Efektem tego procesu jest zamiana energii słonecznej na prąd stały. Wszystko to dzieje się jedynie w ogniwach fotowoltaicznych. Jak jednak prąd trafia do naszych gniazdek? Aby cała instalacja była użyteczna, konieczne jest zastosowanie inwertera solarnego, czyli tak zwanego falownika. To on odpowiedzialny jest za zamianę prądu stałego w prąd stały. Inwerter jest również podłączany do energetycznej sieci publicznej, dzięki czemu w przypadku, gdy wyprodukujemy zbyt wiele energii, zostanie ona wysłana właśnie tam, a my, gdy będziemy jej potrzebowali, po prostu ją odbierzemy.

Jak wygląda budowa instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna to system, w skład którego wchodzi wielu różnych sprzętów. Oczywiście najważniejszą częścią całej instalacji są panele fotowoltaiczne. W sporej większości wypadków umieszcza się je na dachach, jednak istnieje również możliwość zrobienia tego na gruncie. Równie ważny jest wyżej wymieniony inwerter, który zamianie prąd stały na zmienny. Nie możemy także zapomnieć o wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach przeciwnapięciowych, które zapewniają użytkownikom bezpieczeństwo instalacji. Nie mniej ważnym elementem jest sam system montażowy, bez którego instalacja fotowoltaiki byłaby po prostu niemożliwe.

Jakie różnice występują między panelami monokrystalicznymi a polikrystalicznymi?

Panele polikrystaliczne to znacznie tańsze rozwiązanie w porównaniu do rozwiązań monokrystalicznych. Nie możemy jednak nie wspomnieć, że ich wadą jest konieczność przygotowania większej ilości miejsca na ich montaż. Z kolei panele monokrystaliczne cechują się o wiele większą wydajnością niż wyżej wymienione rozwiązanie. Są one lepszym rozwiązanie w przypadku, gdy mamy ograniczony obszar przeznaczony na instalację. Nie możemy również nie wspomnieć, że ich czerń w większości wypadków świetnie komponuje się z budynkami. Ich wadą, jak się można domyśleć, jest większa cena.

Jak widać, fotowoltaika to bardzo dobre rozwiązanie, które nie dość, że jest ekologiczne, to zapewnia nam o wiele tańszy prąd. W związku z tym, jeśli tylko mamy taką możliwość, to warto rozważyć jej instalację.

 

undefined

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent