Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Plastics Europe Polska RSS

Młodzież Debatuje o Zrównoważonym Rozwoju

Drukuj

Młodzież Debatuje o Zrównoważonym Rozwoju

Czwarta z 7 planowanych debat uczniowskich European Youth Debating Competition, organizowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Petrochemikaliów EPCA oraz stowarzyszenie PlasticsEurope odbyła się 21 maja w Krakowie. Zwycięska pierwsza trójka uczniów reprezentować będzie Polskę w europejskim finale, który odbędzie się na początku października w Berlinie podczas 53 Spotkania Rocznego EPCA.

Podczas debaty krajowej tegorocznej edycji projektu EYDC 2019 uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z różnych zakątków Polskidyskutowali o tym, jak młodzi ludzie mogą kształtować swoją przyszłość w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy debatowali nad tym ważnym współczesnym wyzwaniem zastanawiając się nad kluczową rolą produktów chemicznych i wyrobów z tworzyw sztucznych w jego rozwiązywaniu, wskazując w dyskusji m.in. na konieczność wielokrotnego wykorzystania zasobów, czy na znaczenie innowacyjnych technologii. 

Zwycięzcami krajowego finału European Youth Debating Competition 2019 zostali:

1.         Kamil Petryczkiewicz (V LO im. księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie)

2.         Maja Cortinovis (V LO im. księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie)

3.         Julia Kubiak (Merridian International School w Warszawie)

4.         Julia Osuch (3 Społeczne LO STO i. Juliusza Słowackiego w Krakowie

5.         Szymon Błazucki (V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie

6.         Siddhart Gadepalli ((Merridian International School w Warszawie)

Pierwsza trójka spotka się ze zwycięzcami debat podczas europejskiego finału EYDC, jednego z wydarzeń towarzyszących 53 spotkaniu rocznemu EPCA, będzie w Berlinie. Młodzież dyskutować będzie w języku angielskim na temat: „Rethink, Reuse, Recycle: how would you shape a sustainable future with plastics and petrochemicals?”

Celem projektu EYDC – wspólnej inicjatywy EPCA i PlasticsEurope – jest zaangażowanie młodych ludzi do wspólnej dyskusji nad najważniejszymi wyzwaniami współczesnego świata dzięki wyposażeniu ich w umiejętności publicznego wygłaszania niezależnych opinii i obrony swoich argumentów. Z kolei zaś dla przemysłu debata jest okazją spotkania i nawiązania kontaktów z młodym pokoleniem, wysłuchania i poznania jego poglądów czy wizji przyszłości.

Wszystkie debaty krajowe, zaplanowane w krajach Beneluxu, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Włoszech i Wielkiej Brytanii, a także finał w Berlinie, odbywają się według takich samych zasad, a uczniowie oceniani są wg takich samych kryteriów.

Kazimierz Borkowski, Dyrektor Zarządzający PlasticsEurope Polska podkreśla: “Tegoroczny temat debaty nie był łatwy – zrównoważony rozwój to zagadnienie bardzo złożone. Jest jednak coraz bardziej obecne w debacie publicznej, szczególnie wśród młodych ludzi i cieszymy się uczestnicy debaty doskonale sobie z nim poradzili. Już dziś młodzi ludzie, myśląc o przyszłości, zdają sobie sprawę z dużych globalnych wyzwań jakimi są np. ograniczone zasoby i szybko rosnąca liczba ludności i roli jaka do odegrania ma tu przemysł dostarczający produkty petrochemicznych i tworzywa sztuczne.”

Tomasz Piec (Wiceprezes Zarządu SYNTHOS SA) dodaje: Cieszę się, że tegoroczna edycja konkursu European Youth deabting Competition odbyła się w Krakowie, dzięki czemu ten prestiżowy projekt stał się łatwiej dostępny dla młodzieży z naszego regionu, także z Oświęcimia. Tematy związane z przemysłem i ochroną środowiska zawsze budzą dużo emocji i cieszę się, że młodzi ludzie potrafią te emocje wyrazić w merytorycznej debacie. Zwycięzcy okazali się najlepsi pod względem umiejętności publicznego wypowiadania się, w połączeniu z logicznymi i przekonującymi argumentami i mam nadzieję, że równie dobrze poradzą sobie na finale w Berlinie”

Więcej informacji o konkursie European Youth Debating Competition na www.eydc.euwww.epca.euwww.plasticseurope.org oraz na Twitterze: #youthdebate2019

Nota edytorska

The European Petrochemical Association (EPCA)
Stowarzyszenie EPCA, z siedzibą w Brukseli, to społeczność biznesowa przemysłu chemicznego, na którą składają się producenci chemikaliów oraz ich dostawcy, klienci i usługodawcy. W skład EPCA wchodzi ponad 700 firm z 54 krajów. EPCA stanowi platformę regularnych spotkań, wymiany doświadczeń i wiedzy, oferując także swoim członkom i podmiotom współpracującym  usługi jako think-tank. EPCA promuje edukację w zakresie nauk przyrodniczych, techniki, inżynierii i matematyki (ang. STEM) ze szczególnym uwzględnieniem równości płci i zachowania różnorodności. EPCA podkreśla także, że przemysł chemiczny jest dobrym miejscem do realizowania i kształtowania kariery zawodowej.

PlasticsEurope jest jednym z czołowych europejskich stowarzyszeń branżowych, którego centra zlokalizowane są w Brukseli, Frankfurcie, Londynie, Madrycie, Mediolanie i Paryżu. Stowarzyszanie utrzymuje kontakty z europejskimi i krajowymi stowarzyszeniami branżowymi i skupia ponad 100 firm członkowskich, których łączny udział w produkcji wszystkich polimerów wytwarzanych w krajach Unii Europejskiej (EU28), a także w Norwegii, Szwajcarii, Chorwacji i Turcji, wynosi powyżej 90%.

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Ankieta

Plastline

Plastinvent