Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Exclusive Line RSS

Targi IREX Tokio 2023

Drukuj

Targi IREX Tokio 2023

Targi IREX Tokio 2023 – Rozmowa z Anną i Tomaszem RUSIECKIMI

 

Wróciliście niedawno z Azji, gdzie przyglądaliście się nowoczesnym rozwiązaniom robotycznym, prezentowanym podczas Targów IREX w Japonii. Dlaczego akurat Japonia?

Jako przedstawiciele firmy LABORATORIUM-EXPERTEAM Sp. z o.o., która wdraża do produkcji nowe wyroby z tworzyw sztucznych i proszków metali, staramy się być na bieżąco z nowinkami technicznymi oraz w miarę możliwości implementować je do projektów naszych klientów. 

Pracujemy dla różnych przemysłów, między innymi dla medycznego, budowlanego, nowoczesnej edukacji czy motoryzacji, wszystkie te branże łączy presja automatyzacji argumentowana potrzebą zwiększania wydajności, stąd międzynarodowe Targi IREX w Tokio poświęcone robotyzacji.

I jak wrażenia? Kto rewolucjonizuje technicznie rynek robotyzacji?

Mamy sporo przemyśleń po tym wydarzeniu, ale jedno jest pewne różnica w robotyzacji produkcji prezentowana przez Azję 20 lat temu i obecnie nie jest tak znacząca, jak się tego spodziewaliśmy.

Są widoczne ulepszenia istniejących rozwiązań, ale nie są to już zaskakujące zmiany.  Interesujące jest natomiast podejście Japończyków do skali automatyzacji linii produkujących. Wynosi ona około 70%, podczas gdy u czołowych firm europejskich to około 30%. Tak więc lidera obecnie upatruje się raczej w skali stosowania automatyzacji produkcji niż samego tworzenia nowych rozwiązań w robotyce, co oczywiście jest także bardzo ważne dla rozwoju przemysłu.

Konstruowanie nowych robotów stanowi jednak osobną kategorię, w której największym wyzwaniem dla inżynierów jest osiągnięcie: specjalnej funkcjonalności, umożliwienia pracy w nietypowych warunkach środowiskowych, czy zastosowanie takich rozwiązań mechanicznych, aby zapewnić maszynie większą „zwinność w poruszaniu się”.

Zauważyliście na Targach nowe funkcjonalne rozwiązania techniczne?

Oczywiście, naszą uwagę przykuł np. pojazd autonomiczny- to świetne rozwiązanie dla przyszłości, które obecnie jest już testowane w kilku krajach. Wydaje się, że prawo jazdy za jakiś czas odejdzie w zapomnienie, a komfort jazdy zdecydowanie się poprawi. Widzieliśmy także bezzałogowe statki, służące do transportu niebezpiecznych materiałów.

Interesujący był też Man Machine Synergy Efectors, gdzie zastosowano możliwość współdziałania człowieka z robotem. To wynik współpracy twórców tego rozwiązania z profesjonalistami z Kawasaki. Nie zabrakło także maszyn dedykowanych do wsparcia procesów medycznych, jak np. robot chirurgiczny Hintori, czy robot rehabilitant wykonujący masaż.

Czy była szansa zobaczyć na Targach roboty humanoidalne?

Widzieliśmy kilka rozwiązań, koncentrujących się głównie na podnoszeniu dużych ładunków gabarytowych, czy przenoszeniu np. niebezpiecznych substancji lub próbek w ramach laboratorium biochemicznego. Tu faktycznie jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej, która dynamicznie wchodzi niemal w każdą dziedzinę życia i zastępuje pracę człowieka tam, gdzie jest ona dla niego niebezpieczna lub zbyt obciążająca.

Jak przełożycie to doświadczenie na działanie Waszej firmy?

Automatyzacja procesów produkcyjnych jest w naszym przypadku złożona, ponieważ mamy dużą zmienność projektów i krótkie serie produkcyjne, stąd szukamy uniwersalnych rozwiązań. Nasze Laboratorium Wytwarzania jest w trakcie transformacji związanej z cyfryzacją, automatyzacją i wsparciem niektórych procesów poprzez AI, stąd świadomie wybieramy takie wydarzenia jak TARGI ROBOTYZACJI IREX w TOKIO. Temu podobne wizyty odgrywają ważną rolę w kreowaniu przyszłości.

Dziękuję za rozmowę

Dziękujemy zapraszając do odwiedzenia naszej witryny www.e-experteam.com do bezpośredniego kontaktu.

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent