Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Druk 3D RSS

Elastomery KRAIBURG Do Drukowania 3D

Drukuj

Elastomery KRAIBURG Do Drukowania 3D

KRAIBURG TPE przeprowadził szeroko zakrojone testy w celu zbadania przydatności swoich termoplastycznych elastomerów (TPE) do zastosowania w produkcji przyrostowej (AM). Testy wykazały, że prawie wszystkie TPE z tej firmy mogą być przetwarzane z doskonałymi wynikami przy użyciu technologii przyrostowej FDM (fused deposition modeling) na urządzeniach Pollen AM.

Testy przeprowadzone wspólnie przez KRAIBURG TPE i Pollen AM zaowocowały przekonującymi wydrukami, o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych, które osiągają do 50 procent wartości wykazanych przez porównywalne formowanie wtryskowe, w zależności od parametrów procesu. Oznacza to, że dostarczone tyoy TPE są starannie dobierane i przetwarzane, więc technologia jest odpowiednia do wytwarzania zarówno próbek demonstracyjnych, jak i funkcjonalnych prototypów, a zatem jest w stanie obniżyć koszty opracowywania nowych aplikacji.

Ponieważ prawie wszystkie termoplastyczne elastomery, które KRAIBURG TPE ma w swoim portfolio, są potencjalnymi materiałami do bezpośredniego drukowania w technologii PAM (Pellet Additive Manufacturing). Ponadto wszystkie cechy materiałów, a zwłaszcza ich przyczepność do różnych tworzyw termoplastycznych, są zachowane w druku 3D przy użyciu drukarek PAM. Pozostałości, które mogą powstać podczas produkcji, można poddać recyklingowi w lokalnych strumieniach odpadów. 

Ze względu na ograniczenia fizyczne, większość klasycznych drukarek filamentowych 3D, nie nadaje się do przetwarzania miękkich TPE. Ponadto możliwe jest wyciąganie ograniczonych wniosków z prototypów wykonanych ze specjalnych materiałów do drukowania 3D w odniesieniu do wydajności standardowych mieszanek do formowania wtryskowego lub wytłaczania.

„Wyzwanie, przed którym stanęliśmy, polegało na dokładnej analizie warunków wstępnych modelowania miękkiego TPE z topieniem. Aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie, musieliśmy nauczyć się oddzielać ograniczenia techniczne drukarek od ograniczeń materiałowych”, powiedział dr Thomas Wagner z działu zarządzania produktem EMEA w KRAIBURG TPE.

System produkcji dodatku do granulatu (PAM) od Pollen AM, francuskiego producenta drukarek 3D, okazał się idealną technologią. Obecna seria drukarek granulatu PAM wytwarza bardzo szczegółowe powierzchnie nawet przy bardzo miękkich TPE i może przetwarzać do czterech materiałów jednocześnie. W ten sposób możliwe są również typowe twarde i miękkie kompozyty wykonane z TPE w połączeniu z tworzywami sztucznymi, takimi jak polipropylen (PP), akrylonitryl-butadien-styren (ABS) lub poliamid (PA).

„Nasze drukarki PAM zapewniają najkrótszy możliwy czas przebywania, aby uniknąć wpływu na szczególne zalety miękkich elastomerów”, wyjaśnia Didier Fonta, dyrektor operacyjny w Pollen AM. „Zapewnia to również doskonałą wytrzymałość na odrywanie, szczególnie w aplikacjach wieloskładnikowych z elastomerami termoplastycznymi o niskim zakresie twardości w skali Shore'a.” /Źródło: Omnexus/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent