Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Unijne Miliardy Na Innowacje i Rozwój Przedsiębiorstw

Drukuj

Unijne Miliardy Na Innowacje i Rozwój Przedsiębiorstw

W 2023 r. przedsiębiorstwa z branży tworzyw sztucznych będą mogły skorzystać z wielu unijnych instrumentów wsparcia. Dotacje z funduszy europejskich wspierać będą głównie przedsięwzięcia związane z opracowywaniem i wdrażaniem innowacji, robotyzacją i cyfryzacją oraz poprawą efektywności energetycznej. 

Nowe otwarcie funduszy unijnych

W najbliższym czasie producenci wyrobów z tworzyw sztucznych będą mogli ubiegać się o dofinansowanie swoich planów rozwojowych. Już w lutym nastąpi długo wyczekiwane uruchomienie naborów z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027. Wiodące priorytety to innowacyjnośćgospodarka obiegu zamkniętego oraz efektywność energetyczna

Niezależnie od tego, czy innowacja dotyczy procesu technologicznego czy też produktu – tego typu przedsięwzięcia były i będą nadal szeroko wspierane z funduszy unijnych. Perspektywa 2021-2027 to także ochrona środowiska, zajmująca szczególne miejsce w branży tworzyw sztucznych. Biorąc pod uwagę obecne, niepewne warunki gospodarcze, dotacje unijne stanowią ważny impuls do podejmowania przez przedsiębiorców przedsięwzięć badawczych czy inwestycyjnych w tych trudnych czasach - podkreśla Paulina Puchalska, Manager ds. rozwoju w ECDF Dotacje.

Kredyt na innowacje technologiczne – dotacja na wdrożenie nowej technologii

Kredyt na innowacje technologiczne” to znany z poprzednich lat instrument Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który wspiera inwestycje rozwojowe związane z wdrażaniem nowych rozwiązań produkcyjnych. Źródłem wdrażanej technologii mogą być wyniki przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych/patenty/know-how. Technologia może również zostać zakupiona od podmiotów trzecich np. jednostek naukowych, brokerów technologii, innych przedsiębiorców. Ważne, aby cechowała się nowością w branży, czyli nie powielała rozwiązań już znanych i dostępnych co najmniej na polskim na rynku. Dofinansowanie w ramach tego instrumentu przyjmuje formę premii technologicznej, która spłaca część kapitału kredytu zaciągniętego przez przedsiębiorcę w banku komercyjnym współpracującym z BGK. 

Mechanizm finansowania z Kredytu technologicznego polega na tym, że BGK spłaca część zobowiązania kredytowego przedsiębiorcy. Zaciągnięty kredyt jest w części spłacany ze środków własnych, a w części – z przyznanej dotacji. W efekcie spłata nie stanowi już tak dużego obciążenia, jak w sytuacji finansowania inwestycji i opłacania rat kredytu w całości przy udziale własnego kapitału. Przyznane dofinansowanie można przeznaczyć na pokrycie kosztów niezbędnych do wdrożenia nowej technologii – w tym przede wszystkim związanych z budową hal produkcyjnych oraz zakupem wyposażenia technologicznego. Dotacja może pokryć nawet do 70% kosztów netto inwestycji. Wysokość wsparcia uzależniona jest od wielkości firmy oraz lokalizacji przedsięwzięcia.

„Sercem” projektu składanego w ramach „Kredytu technologicznego” powinna być w pełni opracowana, gotowa do wdrożenia technologia, spełniająca kryterium nowości w stosunku do znanego w branży stanu wiedzy. Warto także podkreślić, że wymogiem formalnym jest posiadanie przez przedsiębiorstwo zdolności kredytowej, potwierdzonej dołączoną do wniosku promesą kredytową lub warunkową umową kredytową. Planowana inwestycja musi być więc dostosowana do realnych zdolności finansowych firmy – podkreśla Paulina Puchalska z ECDF Dotacje.

Nowa edycja „Kredytu technologicznego” będzie dostępna dla przedsiębiorców już w marcu. Podobnie jak w ubiegłych latach produkt skierowany będzie do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Ścieżka SMART, Kredyt ekologiczny – wsparcie innowacji i efektywności energetycznej

W 2023 r. przedsiębiorcy będą mogli także skorzystać z dwóch całkowicie nowych instrumentów – Ścieżki SMART oraz Kredytu ekologicznego

Ścieżce SMART dofinansowywane będą projekty innowacyjne (badawcze lub wdrożeniowe), które będzie można rozbudowywać o dodatkowe moduły, zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa – np. cyfryzacja, promocja na rynkach zagranicznych czy ochrona środowiska. Będzie to zupełnie nowe, kompleksowe i elastyczne podejście do realizacji projektów. Pierwsza runda konkursu trwa do 12 kwietnia. Do rozdania jest aż 5 miliardów PLN. 

Kredyt ekologiczny wspierać będzie natomiast inwestycje przedsiębiorstw w poprawę efektywności energetycznej. Przedsięwzięcia będą mogły dotyczyć m.in. termomodernizacji budynków, wymiany lub modernizacji dotychczasowych maszyn na efektywniejsze energetycznie, zakupu instalacji OZE, zakupu systemów zarządzania energią, modernizacji systemów wentylacji, klimatyzacji czy oświetlenia. Nabór wniosków w ramach Kredytu ekologicznego zaplanowano na początek czerwca.

W obu przypadkach doskonałą informacją dla biznesu jest rozszerzenie potencjalnych beneficjentów wsparcia o duże przedsiębiorstwa. O Kredyt ekologiczny będą mogły ubiegać się firmy zatrudniające mniej niż 3 000 pracowników. Ścieżka SMART dostępna będzie natomiast także dla większych podmiotów – podkreśla Manager ds. rozwoju z ECDF Dotacje.

Dotacja z KPO na robotyzację dużych przedsiębiorstw

Programem skierowanym bezpośrednio do dużych przedsiębiorców jest zaplanowana w ramach Krajowego Planu Odbudowy inwestycja A2.1.1. Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach. Instrument ten wspierać będzie przedsięwzięcia inwestycyjne wpisujące się w ideę Przemysłu 4.0 – dotyczące m.in. zakupu robotów przemysłowych czy oprogramowania wykorzystującego sztuczną inteligencję. Bezzwrotna dotacja pokryje maksymalnie 50% kosztów netto inwestycji – wysokość wsparcia zależeć będzie od lokalizacji przedsięwzięcia. Ogłoszenie konkursu zapowiadane jest na marzec br.

Pozyskaj dofinansowanie ze wsparciem ECDF Dotacje

ECDF Dotacje jako zespół doświadczonych ekspertów od 2003 r. skutecznie pozyskuje i rozlicza dotacje na terenie całej Polski. Zapewniamy kompleksowe wsparcie z udziałem profesjonalnych partnerów, w tym jednostek naukowych, dostawców technologii, rzeczników patentowych czy audytorów z branży energetycznej. Prowadząc naszych Klientów krok po kroku przez cały proces ubiegania się o dofinansowanie pozyskaliśmy już ponad 1 800 dotacji na kwotę przekraczającą 3 miliardy PLN. Zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami.

Autor: Bartłomiej Aksman, Starszy Specjalista ds. funduszy UE w ECDF Dotacje

ECDF Dotacje Sp. z o. o. Sp. k.

ul. Kobylińska 3, 61-424 Poznań

☎ 784 090 376

✉ 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent