Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Skumulowane Ryzyko w Globalnym Biznesie

Drukuj

Skumulowane Ryzyko w Globalnym Biznesie

Regulacje prawne, nagłe zmiany na rynkach finansowych oraz starzejąca się kadra pracownicza to najpoważniejsze czynniki ryzyka, jakie w 2008 r. kształtować będą przyszłość przedsiębiorstw - wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez firmę doradczą Ernst & Young.

Raport „Ryzyko strategiczne w biznesie 2008 r. - Dziesięć najpoważniejszych zagrożeń w skali globalnej” wskazuje czynniki ryzyka w głównych gałęziach światowej gospodarki, jak również pięć najszybciej rosnących zagrożeń.

- Raport przedstawia zaledwie zarys wszystkich zagrożeń, jakie jesteśmy dziś w stanie dostrzec - powiedział John Murphy z E&Y. - Same czynniki ryzyka i sposób ich postrzegania zmieniają się z upływem czasu.

Regulacje prawne oraz kwestie zgodności z przepisami pozostaną najpoważniejszymi czynnikami ryzyka strategicznego dla największych przedsiębiorstw globalnych - informuje raport. W czołówce zagrożeń plasują się również zawirowania na światowych rynkach finansowych i starzenie się kadry pracowniczej oraz klientów. W wielu sektorach wymuszą one na przedsiębiorstwach konieczność dostosowania się do drastycznych zmian popytu i ograniczonego dostępu do wykwalifikowanej siły roboczej. Do zagrożeń zaliczono także niezdolność do czerpania korzyści ze wzrostu na rynkach wschodzących.

- Wraz ze wzrostem stopnia globalizacji spółek, kwestia zgodności z przepisami staje się coraz większym wyzwaniem - tłumaczy Jim Holstein z Ernst & Young. - Firmy zmuszone są przestrzegać zróżnicowanych regulacji prawnych obowiązujących na poszczególnych rynkach.

Do pozostałych kwestii należą przekształcenia branży, zawirowania na rynkach energetycznych, wzrost kosztów, gwałtownie rosnąca presja na stosowanie ekologicznych rozwiązań oraz zmiany popytu.

Analityków poproszono również o wskazanie zagrożeń pozostających obecnie poza pierwszą dziesiątką, które mogłyby wywrzeć zasadniczy wpływ na światową gospodarkę na przestrzeni najbliższych trzech do pięciu lat. Pięć najważniejszych to - deficyt specjalistów na rynku pracy, pandemia, wzrost (i prawdopodobny spadek) poziomu inwestycji private equity, niezdolność do wdrażania innowacji oraz kondycja chińskiej gospodarki.

Lista dziesięciu najpoważniejszych czynników ryzyka różni się w zależności od rozpatrywanego sektora gospodarki. Pozwala to uzmysłowić sobie wagę dobrej znajomości branży w procesie analizy i zarządzania ryzykiem strategicznym. Mimo to, badania pozwoliły wskazać zespół najważniejszych czynników ryzyka, które dotknąć mogą każde przedsiębiorstwo bez względu na sektor działalności.

Jim Holstein wyjaśnił, jak za pomocą kilku prostych zabiegów, menedżerowie mogą zminimalizować te zagrożenia. - Należy mieć otwarty umysł i dokładnie analizować otoczenie biznesowe. Raz w roku warto przeprowadzić ocenę ryzyka i opracować scenariusze, a następnie sprawdzić, jak poradzilibyśmy sobie w sytuacji kryzysowej, gdyby rzeczywiście zaistniała. Należy się również upewnić, czy sprawnie funkcjonują procesy kontroli i monitoringu, które z wyprzedzeniem sygnalizować będą nadchodzące zagrożenie. Najgorsze, to dać się zaskoczyć! - dodał.

Raport powstał na podstawie wypowiedzi ponad 70 analityków z całego świata, reprezentujących ponad dwadzieścia obszarów kształtujących środowisko gospodarcze. /Źródło: www.ey.com/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent