Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Jak Skorzystać z Uproszczonego Postępowania Restrukturyzacyjnego?

Drukuj

Jak Skorzystać z Uproszczonego Postępowania Restrukturyzacyjnego?

Pandemia covid-19 sprawiła, że wiele firm wpadło w tarapaty finansowe. Przedsiębiorcy zmagają się z jej skutkami oraz z podwyżkami cen surowców i energii. Z tego powodu ryzyko niewypłacalności i utraty płynności firmy jest wysokie. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne na podstawie przepisów związanych z tarczą 4.0 umożliwiało przedsiębiorcom wyjście z długów i zawarcie układów z wierzycielami, by uratować firmę. Jednakże w dniu 30 listopada 2021r. wygasły przepisy dotyczące uproszczonej restrukturyzacji wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. W miejsce tych regulacji od 1 grudnia 2021 roku weszły w życie nowe przepisy wprowadzające do ustawy prawo restrukturyzacyjne rozwiązania uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, w postaci zmodyfikowanego postępowania o zatwierdzenie układu. Dowiedz się więcej na ten temat.

Kto może skorzystać z postępowania o zatwierdzenie układu (PZU)?

Z przepisów postępowania restrukturyzacyjnego jasno wynika, że może z niego skorzystać każda firma bez względu na formę działalności. Wymogiem jest jedynie wykazanie, że firma rokuje i ma szansę na rentowność działalności po postępowaniu. Ponadto działalność nie może być zawieszona, a jej problemy finansowe muszą być realne do rozwiązania. Jeśli w czasie postępowania dowodowego sąd lub wierzyciele wykażą, że przedsiębiorca celowo doprowadził do utraty płynności finansowej firmy, restrukturyzacja nie dojdzie do skutku.

Postępowanie o zatwierdzenie układu zyskuje na popularności

Jakie są skutki otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu?

Skutkiem otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu jest ochrona przedsiębiorcy przed egzekucją komorniczą i dalszym narastaniem długów. Dzięki temu szanse na przetrwanie kryzysu w firmie rosną. Doradca restrukturyzacyjny pomaga przygotować plan, na podstawie którego zadłużony przedsiębiorca ma spłacać wierzytelności i stopniowo odzyskiwać płynność finansową.

Doradca restrukturyzacyjny podczas tworzenia planu uwzględnia wysokość przewidywanych zysków firmy i możliwości stopniowego spłacania długów. Wierzyciele mogą zaakceptować lub odrzucić układ, jednak wystarczy, że w każdej grupie wypowie się za nim większość głosujących wierzycieli z tej grupy, mających łącznie co najmniej dwie trzecie sumy wierzytelności, przysługujących głosującym wierzycielom z tej grupy, a restrukturyzacja wejdzie w życie. Jeśli sąd stwierdzi, że plan jest rozsądny, nawet skargi ze strony niezadowolonych wierzycieli nie zmienią wyroku w sprawie restrukturyzacji. Wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku jest bowiem obszerne i dokładne, dlatego jego podważenie przysparza trudności.

Pomoc w postępowaniu świadczy Kancelaria Restrukturyzacyjna KPR.

Co ważne, postępowanie o zatwierdzenie układu przewiduje możliwość odblokowania konta bankowego przedsiębiorcy. Dodatkowo zabrania wstrzymywania umów leasingu, kredytów i pożyczek. Dzięki temu firma może na czas opłacać składki w ZUS i urzędzie skarbowym oraz wypłacać pensje pracownikom. Takie rozwiązanie chroni przedsiębiorcę przed piętrzeniem się problemów.


Jakie opcje ma dłużnik, jeśli postępowanie zostanie umorzone?

Uchylenie skutków obwieszczenia lub umorzenie postępowania o zatwierdzenie układu to rzadkość. Dochodzi do niego jedynie, gdy przedsiębiorca nie spełnia wymogów formalnych w procesie. Sąd jest ograniczony w swoich decyzjach, gdyż jego rola sprowadza się do potwierdzenia wyników głosowania wierzycieli. Jeśli któraś z grup wierzycieli zostanie pokrzywdzona w planie, sędzia orzeknie, że plan został skonstruowany nieprawidłowo. 

 

Co może zrobić przedsiębiorca, gdy wierzyciele większością głosów odrzucą jego plan układowy? W takim przypadku jego drogę postępowania regulują inne przepisy, m.in. Kodeks postępowania cywilnego. Na ich podstawie rozpoczyna się egzekucję majątku firmowego, a następnie stopniowo pokrywa się wierzytelności z osiągniętych w ten sposób zysków. Dodatkowo w zależności od formy prawnej firmy, przedsiębiorca ze swoje działania może odpowiadać majątkiem osobistym lub kapitałem zakładowym. 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent