Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Walne Zebranie Stowarzyszenia „Polski Recykling”

Drukuj

Walne Zebranie Stowarzyszenia „Polski Recykling”

Stowarzyszenie „Polski Recykling” prowadzi od lat aktywną politykę wsparcia dla branży recyklingu odpadów tworzyw sztucznych i obecnie jest wiodącą reprezentacją tej branży. 25 listopada 2022 roku, w Mikołajkach, odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia.

Kolejni członkowie SPR

Podczas obrad, w których uczestniczyli przedstawiciele większości firm zrzeszonych, zostały przyjęte w poczet członków kolejne firmy z branży recyklingu odpadów tworzyw sztucznych.  

Nowi członkowie to: LERG-PET Sp.z o.o., EKOSERWIS Marcin Łysiak JDG, RECYKLER Łukasz Tokarz Sp. z o.o. oraz MULTI-POLYMERS Bałdyga Sp. J.

Działania Medialne

Istotnym punktem spotkania była prezentacja działań medialnych w kontekście kryzysu energetycznego oraz wizerunku branży. Komunikaty i stanowiska Stowarzyszenia w tej sprawie uzyskały ponad czterdzieści milionów odsłon, a aktywnie spotkały się z zainteresowaniem prawie dwóch milionów osób.

Dzięki silnemu zaangażowaniu w debatę na temat wysokich cen energii elektrycznej, spójnej komunikacji oraz inicjowaniu zainteresowania mediów i polityków, Stowarzyszenie przyczyniło się do wprowadzenia od 1 grudnia 2022 roku maksymalnej gwarantowanej ceny 785 zł/MWh dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. 

Niestety ochroną nie zostały ujęte duże przedsiębiorstwa z branży recyklingu tworzyw sztucznych. Obecnie Stowarzyszenie bierze udział w konsultacjach rządowego programu wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych, ponieważ wysokie ceny energii rzutują na wzrost cen energii dla branży recyklingu tworzyw sztucznych z poziomu 18% w roku ubiegłym do 40% w roku bieżącym.

Sprawozdanie

W trakcie dyskusji nad sprawami statutowymi Walne Zebranie utrzymało dotychczasowy system głosowania i przyjęto sprawozdanie z działalności Zarządu SPR za ostatnie półrocze 2022 roku oraz zaaprobowało wstępny budżet na przyszły rok. Zebrani postanowili przygotować stanowisko w sprawie recykowalności opakowań wielomateriałowych do płynnej żywności oraz analizowali ostatnie projekty prawne UE dotyczące ROP, ograniczenia eksportu odpadów tworzyw sztucznych oraz zwiększenia udziału recyklatów tworzyw sztucznych w wyrobach gotowych.

Wizerunek branży

Stowarzyszenie zauważa, że branża RTS (recykling tworzyw sztucznych) jest negatywnie postrzegana w opinii publicznej w związku z pojawiającymi się nieprawidłowościami z branży odpadów komunalnych. Z tego powodu SPR działa na rzecz poprawy wizerunku branży i zwraca uwagę na konieczność stworzenia zachęt inwestycyjnych w recykling. Według danych z raportu IOŚ-PIB w Polsce w latach 2028-2034 należy zagospodarować ok. 1 miliona ton odpadów tworzyw sztucznych co będzie wymagało nakładów w wysokości ok. 1 miliarda €. Zakłady recyklingu są kluczowym sektorem gospodarki, który jest niezbędny w budowaniu w Polsce Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ) i spełnianiu unijnych celów recyklingu oraz norm środowiskowych. Aby osiągnąć ten cel, potrzebna jest wspólna platforma wsparcia jaką jest od 7 lat SPR, które konsekwentnie buduje szeroką koalicję z innymi interesariuszami. 

Nowy dyrektor biura

Podczas Walnego Zebrania, przedstawiono także sylwetkę nowego dyrektora Biura Stowarzyszenia – Pana Grzegorza P. Rękawka.

Zachęcamy do udziału w realizacji ambitnych przedsięwzięć Stowarzyszenia służących poprawie funkcjonowania branży recyklingu tworzyw sztucznych i gumy.

 

 

Tagi: recycling
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Polecamy:

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent