Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Szybka Integracja Compo Expert

Drukuj

Szybka Integracja Compo Expert

Integracja niemieckiej spółki Compo Expert z Grupą Azoty przebiega bardzo szybko i powiększają się korzyści finansowe z dokonanego w listopadzie 2018 r. przejęcia. W Policach odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego Projektu Integracji Compo Expert i Grupy Azoty.

W posiedzeniu Komitetu uczestniczyli przedstawiciele zarządów spółek Grupy Azoty, Rady Nadzorczej Compo Expert oraz liderzy zespołów odpowiedzialni za realizację poszczególnych inicjatyw. W ramach projektu integracji realizowanych jest blisko 70 inicjatyw z takich obszarów jak m.in. zakup surowców, badania i rozwój, wymiana know-how w zakresie produkcji i technologii, sprzedaż i marketing, finanse oraz IT.

Grupa Azoty przejęła Compo Expert, jednego z czołowych producentów nawozów specjalistycznych, sprzedawanych w 100 krajach świata, w listopadzie 2018 r. za kwotę 226 mln euro. Od początku 2019 r. spółka jest ujmowana w sprawozdaniach finansowych Grupy Azoty. W 2019 r. udział Compo Expert w skonsolidowanych przychodach Grupy przekroczył 13 proc., a w I kwartale 2020 r. wyniósł 15 procent. 

- Dzięki zakupowi Compo Expert Grupa Azoty uzupełniła ofertę o zaawansowane produkty nawozowe. Ta operacja doskonale wpisała się w naszą strategię przesuwania się od prostych produktów bazowych do bardziej zaawansowanych, o większej efektywności, będących przyszłością rynku, na których możemy również realizować atrakcyjne marże. Udział Compo Expert w naszej Grupie to nie tylko łatwe do wyliczenia efekty finansowe, ale także dostęp do nowych rynków zagranicznych i korzyści wynikające z dostępu do nowoczesnej technologii– mówi dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty. 

Możliwe do uzyskania efekty synergii z przejęcia Compo Expert zostały oszacowane na 40 mln euro do 2024 r., z czego 6 mln euro zostało zrealizowanych w 2019 r. Synergie zostały osiągnięte m.in. w wyniku przejęcia dostaw surowców do produkcji Compo Expert przez polskie spółki Grupy Azoty, wzajemnego udostępnienia sieci sprzedaży, wspólnych zakupów czy refinansowania zadłużenia niemieckiej spółki w wyniku zakończonego już procesu integracji finansowej. Prowadzone są też wspólne prace badawczo-rozwojowe w kluczowych dla Grupy Azoty obszarach, m.in. w oparciu o wymianę doświadczeń oraz wykorzystanie dostępnego zaplecza badawczego.

 

Grupa Azoty to zdecydowany lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Grupa intensywnie rozwija się nie tylko na rynku polskim, ale również poza granicami kraju. Jednym z filarów strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największym projektem są Polimery Police, realizowane przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju. Zakończenie projektu planowane jest na 2022 rok.

 

 

Dodatkowe informacje:

Rzecznik Prasowy Grupy Azoty

Waldemar Grzegorczyk

e-mail: 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent