Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Rozmowy w Sprawie Rurociągu Odessa- Brody-Płock

Drukuj

Rozmowy w Sprawie Rurociągu Odessa- Brody-Płock

Na temat projektu przedłużenia do Płocka rurociągu z Odessy przez Brody na Ukrainie rozmawiali w poniedziałek prezes przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" Wojciech Tabiś, prezes Ukrtransnafty Aleksander Todijczuk oraz Zhanat Yertlesova z KazMunaiGaz, kazachskiego przedsiębiorstwa naftowego.

Poinformował o tym PAP w komunikacie rzecznik prasowy PERN "Przyjaźń", Tomasz Zakrzewski. Nie podano szczegółów rozmów. Pod koniec listopada dyrektor generalny Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego Sarmatia, Cezary Filipowicz oświadczył, że wstępny biznesplan projektu rozbudowy rurociągu Odessa-Brody do Płocka zostanie przedstawiony polskiemu rządowi 20 grudnia. Filipowicz zapowiedział wtedy, iż na prezentacji biznesplanu będą obecni przedstawiciele kazachskiego KazMunaiGaz, co jego zdaniem wskazuje, "że wstępnie jest zabezpieczona ropa dla tego projektu".

Zaznaczył też, że biznesplan dotyczył będzie nie tylko kosztów budowy magistrali, ale także szerszego kontekstu ekonomicznego tego przedsięwzięcia, w tym prognoz dostaw surowca. "Mam nadzieję, że będzie to materiał, który pozwoli na podjęcie decyzji, kiedy ten projekt będzie realizowany" - powiedział wtedy szef Sarmatii.

Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowego Sarmatia jest polsko-ukraińską spółką, powstałą w lipcu 2004 roku, która ma przygotować plany rozbudowy rurociągu Odessa-Brody do Płocka. Po 50 proc. udziałów w tym podmiocie mają polski PERN "Przyjaźń" i ukraińska Ukrtransnafta. Koszt budowy magistrali szacuje się na około 500 mln euro.

Rządy Polski i Ukrainy zawarły umowę w sprawie użytkowania magistrali Odessa-Brody i jej integracji z siecią polskich rurociągów w listopadzie 2003 roku. List intencyjny w sprawie projektu przedłużenia rurociągu do Płocka, wykorzystującego surowiec z rejonu Morza Kaspijskiego, 16 stycznia 2004 roku podpisały PERN "Przyjaźń" i ukraińska Ukrtransnafta.

Wkrótce potem rozpoczęły się prace przygotowawcze do powołania spółki studyjnej, mającej ocenić m.in. opłacalność tego przedsięwzięcia. W lutym 2004 roku ukraiński rząd zdecydował, że naftociąg Odessa- Brody powinien służyć wyłącznie do transportowania kaspijskiej ropy z terminalu "Piwdennyj" w Odessie do Brodów. Później pojawiły się informacje o odwróceniu przesyłu ropy naftowej z Brodów do Odessy i transporcie tą drogą rosyjskiego surowca. Parametry odcinka rurociągu między Odessą a Brodami pozwalają przesyłać surowiec w obie strony.

Uruchomienie rurociągu Brody-Płock, wykorzystującego ropę naftową ze złóż Morza Kaspijskiego, miałoby zdywersyfikować dostawy tego surowca do Polski i częściowo uniezależnić nasz kraj, a także Ukrainę, od dostaw z Rosji. /Źródło: PAP/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent