Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Pojemniki Na Odpady – Jak Wybrać?

Drukuj

Pojemniki Na Odpady – Jak Wybrać?

Czasy, kiedy wszystkie odpady składowano w jednym typie pojemników, minęły praktycznie bezpowrotnie. Pojedynczy kosz lub kontener ma dziś zastosowanie wyłącznie w sytuacjach, gdy zawartość wsadu będzie jednorodna w charakterze (np. tylko papier i makulatura, samo szkło, itd.). Wbrew pozorom, nie jest to wcale sytuacja rzadka. Kosze, postawione na terenie ogrodów, szczególnych pomieszczeń fabrycznych, biur, terenów budowy, itd., z reguły spełniają to kryterium. Przed zakupem warto więc zastanowić się, jak bardzo zróżnicowane w charakterze będą odpady. W sytuacjach, gdy nie jesteśmy pewni, zawsze lepiej zawsze kupić dodatkowy pojemnik. Nie jest to wielki koszt, a zapewnia wysoki poziom higieny i bezpieczeństwa, wnosząc jednocześnie sporą wartość praktyczną do funkcjonowania danego miejsca.

Wielkość ma znaczenie

Przy zakupie pojemnika, kontenera lub kosza koniecznie należy oszacować prognozowaną produkcję odpadów danego rodzaju. Najlepiej w tym celu kupić wcześniej kilka zestawów worków o różnym litrażu i przez kilka dni sprawdzać, jak szybko się zapełniają. Idealna objętość pojemnika powinna pozwalać na przynajmniej 1-2 dni funkcjonowania w realiach danego miejsca, bez konieczności bycia opróżnianym. Dłuższy czas zależy od charakteru odpadów. Substancje suche, nie zagrożone gniciem, dalszą defragmentacją, wydzielaniem szkodliwych substancji, itd. mogą pozostawać w pojemniku dłuższy czas, choć bywa to nieraz uciążliwe (dotyczy to np. makulatury czy szkła). Materiały o charakterze organicznym powinny być wywożone stosunkowo szybko, aby uniknąć rozpoczęcia procesów gnilnych, wydzielania szkodliwych oparów i nieprzyjemnej woni. Warto stosować zasadę: pojemnik trochę mniejszy jest lepszy od trochę większego. Dzieje się tak, ponieważ częstsze opróżnianie podnosi standard higieniczny w danym miejscu. Kosz lub pojemnik zbyt duży nie tylko wywołuje ryzyko niepożądanych reakcji chemicznych wewnątrz, ale również utrudnia okresową konserwację i czyszczenie; trudno znaleźć moment, kiedy będzie pusty i da się go umyć od wewnątrz.
 


metalowy pojemnik na odpady 1100l

Higiena kołem się toczy

Wielu ludzi, wyrzucając śmieci w miejscu do tego nie przeznaczonym, tłumaczy się odległością do kosza lub niewiedzą co do jego lokalizacji. Z tego powodu, jak również własnej wygody, warto zawsze szukać modeli przejezdnych (wyposażonych w kółka). Pozwoli to lepiej zorganizować pracę i oszczędzać czas (kosz może stać tam, gdzie akurat zbierają się odpady). Na szczęście, ten praktyczny dodatek z reguły nie wiąże się z wyższą ceną pojemnika. Decydując się na model przejezdny, dobrze jest upewnić się co do liczby i umiejscowienia uchwytów – nie zawsze sposób transportu napełnionego pojemnika spełnia oczekiwania operatora. Niekiedy dystrybutor w opisach wspomina również o zabezpieczeniu przed kołysaniem w trakcie przemieszczania się oraz zabezpieczeniom przed generowaniem hałasu – warto mieć te wskazówki na uwadze.
 


pojemnik plastikowy na bio odpady marki ESE

Kierunek załadunku

Kupując pojemnik na odpady wyposażony w koła, nabywca niejednokrotnie przewiduje sytuację w której będzie wykorzystywał go w pracy zespołowej, np. stawiając wewnątrz sprzątanej hali. Wówczas ciekawym wyborem stają się modele, które mogą być ładowane z wielu stron jednocześnie – eliminuje to konieczność obchodzenia pojemnika i tworzenie się „kolejek”, co pozwala zaoszczędzić nieco czasu przy pracach.

Znaczenie materiału

Analizując ofertę dystrybutorów, nie sposób nie zauważyć podziału wg materiału, z którego pojemniki są wytworzone. Tradycyjne modele, wykonane ze stali, znalazły mocną konkurencję w postaci wyrobów z tworzyw sztucznych. Przyjęło się uważać, że te pierwsze dobrze sprawdzają się w zastosowaniach profesjonalnych, ze względu na wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne czy substancje chemiczne. Użytkownicy domowi lub po prostu osoby przebywające w mniej wymagających środowiskach, powinni zwrócić uwagę na tworzywowe pojemniki na odpady: ceny takich produktów niekiedy są sporo niższe od tych wykonanych ze stali, przy zachowaniu podobnej funkcjonalności i pojemności.
 

pojemnik na odpady plastikowe 1100l z dedykowaną pokrywą

Bezpieczeństwo

W zależności od sposobu wykorzystywania pojemnika i otoczenia, w jakim się znajduje, dla użytkowników mogą być istotne pewne rozwiązania, chroniące ich przed dyskomfortem i urazami. Jeśli wewnątrz mogą znajdować się odpady organiczne, przydaje się stosowany przez niektórych producentów tzw. ruszt – umożliwia on ściekanie cieczy na samo dno. Zapobiega to intensyfikacji procesów gnilnych wewnątrz pojemnika i wydzielanie nieprzyjemnych zapachów.

Z tych samych powodów istotne jest wnętrze komory. Tam, gdzie wyrzucane są odpady mokre, dobrze sprawdzają się gładkie ściany pojemników – zmniejsza to ryzyko przyklejania się resztek czy namnażania bakterii w trudno dostępnych do czyszczenia szczelinach.

Osobną kwestią jest konstrukcja klapy, szczególnie w modelach wykonanych ze stali. Niektóre pojemniki dysponują mechanizmami opóźniającymi opadanie wieka lub np. zabezpieczeniami krawędzi, co eliminuje ryzyko przytrzaśnięcia palców i powstawania hałasu. Warto sprawdzić przed zakupem, czy interesujący nas model posiada takie funkcje. Bezpieczeństwo ma również związek z designem pojemnika; zaokrąglone narożniki i obłe kształty, poza pewnymi walorami estetycznymi niosą także ważną funkcję użytkową – ograniczają ryzyko i ew. zakres uszkodzeń mechanicznych ciała.

Wybór właściwego pojemnika na odpady wymaga wcześniejszego zbadania potrzeb i określenia, w jakich warunkach będzie użytkowany. Takie działanie pozwoli na szybką selekcję najbardziej zbliżonych do wymagań produktów i późniejsze ich porównanie pod kątem ew. kolejnych usprawnień. W większości przypadków, ceny modeli o zbliżonej charakterystyce różnią się nieznacznie. Przy założeniu, że pojemnik na odpady ma służyć latami, dobrze jest poświęcić nieco więcej czasu na bardziej dokładną analizę – ta inwestycja zwróci się bardzo szybko.

*Sprawdź inne pojemniki na odpady: ceny, zdjęcia i szczegóły techniczne

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent