Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Plastics Industry Meeting w Targach Kielce

Drukuj

Plastics Industry Meeting w Targach Kielce

Bez wzmocnienia konkurencyjności europejskiej branży tworzyw sztucznych i uznania jej kluczowej  roli, transformacja w kierunku cyrkularności może okazać się niewystarczająca. Potrzebne są systemowe rozwiązania, długofalowe inwestycje i partnerska współpraca biznesu z decydentami. Ten głos branży silnie wybrzmiał podczas Plastics Industry Meeting w Targach Kielce.

W przeddzień targów Plastpol 2025 Targi Kielce stały się gospodarzem ważnej debaty środowiska przetwórców, producentów i instytucji związanych z branżą tworzyw sztucznych. Konferencja, zorganizowana pod hasłem „Konkurencyjność i cyrkularność europejskiej branży tworzyw sztucznych”, zgromadziła ekspertów, liderów przemysłu oraz przedstawicieli organizacji europejskich i krajowych.

Wydarzenie oficjalnie otworzyli dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska oraz Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Podkreślili, że dialog o przyszłości sektora tworzyw nabiera szczególnego znaczenia w kontekście transformacji gospodarczej Europy. – Zagadnienia poruszane podczas konferencji znajdują bezpośrednie odzwierciedlenie na stoiskach wystawców targów Plastpol. Przez cztery dni ofertę prezentuje około 600 wystawców z 30 krajów. Są tu między innymi zaawansowane linie recyklingowe, regranulaty, biopolimery, inteligentne systemy automatyki, a także maszyny energooszczędne, obniżające cenę produktu ostatecznego – mówił dr Andrzej Mochoń.

Przemysł tworzyw sztucznych – gospodarka i rynek

Pierwsza sesja poniedziałkowej konferencji „Przemysł tworzyw sztucznych – gospodarka i rynek” rozpoczęła się analizą aktualnej sytuacji makroekonomicznej, którą przedstawił dr Ernest Pytlarczyk z Banku Pekao S.A. Z kolei Umberto Credali, Prezes Zarządu PlasticsEurope Polska oraz Tadeusz Nowicki, prezes zarządu Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych omówili kondycję i wyzwania branży tworzyw w Polsce i Europie.

Jak wynika z raportu przedstawionego przez Umberto Credali, produkcja tworzyw sztucznych w Europie spadła o 13,3 procent porównując lata 2023 – 2018. Spadek produkcji jest większy niż przewidywano. Co więcej, po raz pierwszy w 2023 roku odnotowano średni spadek produkcji recyklatów z recyklingu mechanicznego. - Produkcja recyklatów z recyklingu chemicznego pozostaje na niskim poziomie. Z kolei produkcja tworzyw biopochodnych i z przypisaną zawartością pochodzenia biologicznego wzrosła nieznacznie. Podczas gdy w Europie produkcja spada, na świecie rośnie. Wzrost w 2023 roku porównując do 2018 roku, wynosi 11,6 procent – mówił  Umberto Credali.

Z kolei Tadeusz Nowicki, prezes PZPTS, zaznaczał: - Nie mamy się tak dobrze, jakbyśmy chcieli się mieć. Jedyną metodą jest inwestowanie w technologie, które pozwalają sytuację poprawić. Nasza branża inwestuje, i to coraz więcej.

Wśród wyzwań dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych wskazał rozszerzoną odpowiedzialność producenta i system kaucyjny.

Z kolei Julia Mihalkina z Plastics Information Europe omówiła strategie zakupowe polimerów oparte na prognozach cenowych.

Clean Industrial Deal – szansa czy zagrożenie?

Ważnym punktem Plastics Industry Meeting była sesja dotycząca Clean Industrial Deal i roli tworzyw w nowej polityce przemysłowej Unii Europejskiej. Jakub Safjański z Konfederacji Lewiatan nakreślił ramy nowej strategii gospodarczej UE. Temat podjęli także uczestnicy debaty panelowej: Emilia Tarłowska z Plastics Recyclers Europe, Geoffroy Tillieux z European Plastics Converters, Sabine Nadherny-Borutin z PlasticsEurope Austria oraz Jakub Safjański. Panel poprowadziła Katarzyna Kaczorowska z Dow Polska.

Dyskusja ujawniła rosnące obawy co do marginalizacji tworzyw sztucznych w politykach unijnych, mimo ich strategicznej roli w gospodarce, oraz zbyt ograniczonych mechanizmów wsparcia dla ich innowacyjnej transformacji.

Cyrkularne innowacje jako źródło przewagi konkurencyjnej

Trzecia część konferencji poświęcona była praktycznym aspektom zrównoważonego rozwoju i finansowania innowacji. Anna Gorczyńska-Ossowska z Siemens Financial Services zaprezentowała, jak ESG może stać się fundamentem nowoczesnej konkurencyjności. Eksperci z Banku Pekao S.A. – Anna Frankowska i Wojciech Głowacki – wskazali możliwe źródła finansowania dla firm przetwórczych w procesie transformacji cyrkularnej.

W panelu moderowanym przez Annę Kozerę-Szałkowską (PlasticsEurope Polska) i Roberta Szymana (PZPTS), głos zabrali Izabela Jaskólska z Basell Orlen Poliolefins, Andrzej Olszewski z Faerch, Ilona Bazgan z DOPAK, Grzegorz Jarzębski z Siemens Financial Services. Wskazali konkretne przykłady działań transformacyjnych w zakładach produkcyjnych i omówili potrzebę szerszej współpracy w całym łańcuchu wartości.

Dyskusja o branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i recyklingu będę się toczyła także podczas targów Plastpol. /Źródło: Targi Kielce/

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent