Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

LANXESS Uruchamia Instalację Redukcji Podtlenku Azotu w Antwerpii

Drukuj

LANXESS Uruchamia Instalację Redukcji Podtlenku Azotu w Antwerpii

LANXESS uczynił kolejny duży krok na drodze do neutralności klimatycznej: 10 lutego w Belgii producent specjalistycznych środków chemicznych uruchomił w swoim zakładzie w Antwerpii instalację do redukcji podtlenku azotu. Instalacja redukuje około 500 ton podtlenku azotu rocznie, których wpływ klimatyczny odpowiada oddziaływaniu 150 tys. ton CO2. LANXESS zainwestował w budowę około 10 mln euro. Uruchomienie drugiej instalacji planowane jest na rok 2023. Oczekuje się, że wyeliminuje ona kolejne 300 tys. ton ekwiwalentu CO2 (CO2e).

– Jesteśmy zaangażowani w działania na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia do mniej niż dwóch stopni Celsjusza, zgodnie z porozumieniem paryskim. Nowa instalacja redukcji podtlenku azotu w Antwerpii jest kluczowym elementem, dzięki któremu do 2040 roku LANXESS osiągnie neutralność klimatyczną – wyjaśnia członek zarządu LANXESS Hubert Fink. Jednocześnie podkreśla korzyści wynikające z działań na rzecz ochrony klimatu: – Ochrona klimatu ma sens ekonomiczny. Z jednej strony stajemy się jeszcze bardziej zrównoważonym partnerem dla naszych klientów. Z drugiej strony obniżamy nasze koszty, ponieważ potrzebujemy mniej certyfikatów Europejskiego Systemu Handlu Emisjami i zużywamy mniej energii dzięki innowacyjnym technologiom.

Instalacja LANXESS do redukcji podtlenku azotu w zakładzie w Lillo/Antwerpii. Instalacja ogranicza emisję w zakładzie o 150 tys. ton CO2e rocznie

Innowacyjna technologia z efektywnym wykorzystaniem ciepła

Podtlenek azotu (N2O) nazywany jest również gazem rozweselającym. Powstaje w zakładzie w Antwerpii w procesie wytwarzania półproduktu do wyrobu tworzyw sztucznych – kaprolaktamu. Jest nieszkodliwy dla ludzi, ale 300 razy bardziej szkodliwy dla środowiska niż dwutlenek węgla. W temperaturze ok. 1000 stopni Celsjusza w nowej instalacji LANXESS rozkłada podtlenek azotu na jego nieszkodliwe składniki: azot i tlen, w ten sposób całkowicie go neutralizując.

W drugim etapie procesu instalacja rozkłada kolejne tlenki azotu (NOx). Czynnikiem redukującym jest amoniak. W temperaturze pomiędzy 250 a 450 stopni Celsjusza tlenki azotu są rozkładane, a produktami tego procesu są azot i woda.

Dzięki innowacyjnemu połączeniu tych procesów instalacja jest wysoce wydajna termicznie. Zapewniają to specjalnie opracowane ceramiczne wymienniki ciepła. Wychwytują i magazynują ciepło wykorzystywane w procesie termicznego utleniania oraz powstające podczas rozkładu podtlenku azotu i tlenków azotu. Gdy ciepło z czystego gazu zostanie zmagazynowane, przepływ procesu zmienia kierunek i wymienniki ciepła wstępnie podgrzewają wpływające spaliny. Zmiana kierunku odbywa się cyklicznie. Oznacza to, że utrzymanie procesu w toku wymaga dostarczenia znacznie mniejszej ilości energii z zewnątrz.

Dzięki nowej instalacji do redukcji podtlenku azotu w Antwerpii koncern LANXESS rozkłada gaz rozweselający na jego składniki - azot i tlen - w temperaturze 1000 stopni Celsjusza, co powoduje jego całkowitą neutralizację

Ambitne plany w zakresie ochrony klimatu

Poza zakładem w Antwerpii Grupa realizuje obecnie dalsze projekty ochrony klimatu, których celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2040. LANXESS przestawia również swoje zakłady w Indiach na odnawialne źródła energii. Koncern masowo rozszerza tam zaopatrzenie w biomasę i energię słoneczną, aby w przyszłości uniezależnić się od węgla i gazu. Dzięki temu od 2024 roku emisja CO2e zostanie zredukowana o kolejne 150 tys. ton. Grupa planuje również wycofać się z wykorzystania energii opartej na węglu w swoich głównych zakładach produkcyjnych w Niemczech. W 2019 roku LANXESS ogłosił, że do 2025 roku zainwestuje łącznie do 100 milionów euro w swoje projekty ochrony klimatu.

LANXESS rewiduje również wiele istniejących procesów produkcyjnych. Grupa będzie na przykład nadal doskonalić swoje struktury „Verbund”, np. w zakresie wymiany ciepła między zakładami i oczyszczania powietrza. Inne procesy wymagają uprzedniego opracowania na dużą skalę przemysłową. W związku z tym Grupa koncentruje swoje badania w większym stopniu na sprzyjających neutralności klimatycznej innowacjach procesowych i technologicznych.

Od momentu powstania LANXESS w 2004 roku do 2019 roku Grupa zmniejszyła emisję o ponad połowę, z 6,4 mln ton CO2e do około 3,06 mln ton CO2e.

Widok z lotu ptaka na wytwórnię kaprolaktamu w zakładzie LANXESS w Lillo/Antwerpii (Belgia)

LANXESS w Belgii

LANXESS posiada dwa zakłady produkcyjne w rejonie portu w Antwerpii. Stanowią one serce globalnej działalności w dziedzinie tworzyw sztucznych o wysokiej wydajności. W Lillo/Antwerpii wytwarzane są półprodukty: kaprolaktam i poliamid. W Kallo/Antwerpii LANXESS produkuje włókna szklane, również przeznaczone do stosowania w tworzywach sztucznych, oraz chemikalia gumowe. Łącznie LANXESS zatrudnia w Belgii około tysiąca osób

LANXESS jest liderem branży chemii specjalistycznej. W 2019 roku przychody ze sprzedaży wyniosły 6,8 mld euro. Koncern zatrudnia obecnie około 14 400 pracowników w 33 krajach. Podstawowym obszarem działalności LANXESS jest rozwój, produkcja i marketing półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych chemikaliów i tworzyw sztucznych. LANXESS jest notowany w czołowych indeksach zrównoważonego rozwoju Dow Jones Sustainability Index (DJSI World i Europe) oraz FTSE4Good.

Stwierdzenia dotyczące przyszłości

Niniejszy komunikat spółki zawiera pewne oświadczenia dotyczące przyszłości, w tym założenia, opinie, oczekiwania i poglądy spółki lub cytowane ze źródeł osób trzecich. Różne znane i nieznane ryzyka, niepewności i inne czynniki mogą spowodować, że rzeczywiste wyniki, sytuacja finansowa, rozwój lub wydajność LANXESS AG będą się znacznie różnić od szacunków wyrażonych lub sugerowanych w niniejszym dokumencie. LANXESS AG nie gwarantuje, że założenia leżące u podstaw takich stwierdzeń dotyczących przyszłości są wolne od błędów, ani nie ponosi żadnej odpowiedzialności za dokładność opinii wyrażonych w niniejszej prezentacji lub rzeczywiste wystąpienie prognozowanych wydarzeń w przyszłości. Nie składamy żadnych oświadczeń ani nie udzielamy żadnych gwarancji (wyraźnych ani dorozumianych) w odniesieniu do informacji, szacunków, celów i opinii zawartych w niniejszym dokumencie i nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za błędy, pominięcia lub nieprawidłowości zawarte w niniejszym dokumencie, w związku z czym żaden przedstawiciel LANXESS AG, żadna z jej spółek powiązanych ani żaden z członków zarządu, dyrektorów lub pracowników tych podmiotów nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania niniejszego dokumentu.

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent