Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Grupa Azoty ZAK S.A. w Porozumieniu Na Rzecz Rozwoju Logistyki

Drukuj

Grupa Azoty ZAK S.A. w Porozumieniu Na Rzecz Rozwoju Logistyki

Grupa Azoty ZAK S.A. została 21. członkiem Porozumienia o Współpracy Operatorów Terminali i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej. Zrzeszenie, którego inicjatorem były Polskie Koleje Państwowe S.A., integruje podmioty działające w branży TSL (transport, spedycja, logistyka). Kędzierzyńska spółka Grupy Azoty jest pierwszym w tym gronie przedsiębiorstwem produkcyjnym.

Dotychczas Porozumienie o Współpracy Operatorów Terminali i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej tworzyło 20 podmiotów z Polski i zagranicy – zarządy portów morskich oraz firmy z branży TSL. Grupa Azoty ZAK S.A., dysponująca własnym portem z dostępem do infrastruktury drogowej i kolejowej, znalazła się w tym gronie jako pierwsze przedsiębiorstwo produkcyjne. Spółka upatruje szans biznesowych w ożywieniu żeglugi śródlądowej i korzystaniu w większym stopniu z transportu intermodalnego, co jest zbieżne z wizją Porozumienia.

– Logistyka nie jest naszą podstawową gałęzią działalności, jednak sposób jej organizacji ma olbrzymi wpływ na obszary produkcji i handlu, a co za tym idzie – osiągane przez spółkę rezultaty finansowe. Dlatego w Grupie Azoty ZAK S.A. tak wielką wagę przykładamy do strategii rozwoju tego często niedocenianego obszaru. Wstępujemy do Porozumienia, by być bliżej procesów legislacyjnych i na bieżąco obserwować trendy związane z transportem intermodalnym, powszechnie uznawanym za przyszłościowy. Jednocześnie naszym celem jest być regionalnym liderem, przecierającym szlaki dla mniejszych przedsiębiorstw – mówi Artur Kamiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. odpowiedzialny za logistykę.

 Dzisiaj wśród członków Porozumienia oficjalnie witamy Grupę Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. – lidera w swojej branży, jak również zarządcę śródlądowego portu przeładunkowego skomunikowanego kanałami z Odrą. Okres pandemii wyraźnie pokazuje, jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki są nieprzerwane łańcuchy dostaw, czyli prawdziwy krwioobieg przemysłu. Stąd też tak istotną rolę pełni integracja i wzajemna współpraca – mówi Rafał Zgorzelski, członek zarządu ds. strategii i logistyki w PKP S.A. – Partnerskie relacje i wspólne działania już teraz przynoszą korzyści, zarówno dla uczestników Porozumienia, jak i dla klientów usług logistycznych. Dzięki przystąpieniu nowego podmiotu do tej inicjatywy będziemy mogli wspólnie budować konkurencyjną pozycję branży TSL w Europie Środkowej i Wschodniej – dodaje członek zarządu PKP S.A.

Porozumienie o Współpracy Operatorów Terminali i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej powstało w 2018 r. z inicjatywy PKP S.A., do dziś koordynującej jego działania. Współtworzą je, obok PKP S.A., BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy Sp. z o.o., CLIP Intermodal Sp. z o.o., Euroterminal Sławków Sp. z o.o., Koleje Litewskie (AB LG CARGO), Logit T.J. Kowalewski i Wspólnicy Sp. j., PKP CARGO International a.s., PKP CARGO Terminale Sp. z o.o., PKP CARGO Connect Sp. z o.o., PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o., Spedycja Polska SPEDCONT Sp. z o.o., Śląskie Centrum Logistyki S.A., Terminale Przeładunkowe Sławków – Medyka Sp. z o.o., Wielkopolskie Centrum Logistyczne Konin – Stare Miasto S.A., Zarząd Portu Morskiego Elbląg Sp. z o.o., Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o., Zarząd Portu Morskiego Police Sp. z o.o., Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., Terminal Promowy Świnoujście Sp. z o.o., Grupa Azoty ZAK S.A. W ramach cyklicznych konsultacji członkowie wymieniają się doświadczeniami, by opracowywać i wdrażać nowoczesne techniki w procesach logistycznych. Dodatkową korzyścią z uczestnictwa jest wzajemna promocja poszczególnych działalności wśród klientów usług logistycznych, a także możliwość wspólnej realizacji inwestycji i projektów biznesowych.

Dodatkowe informacje:

p.o. Rzecznika Prasowego Grupy Azoty

Monika Darnobyt

e-mail: 

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. to producent nawozów azotowych odznaczających się wyjątkowymi parametrami wysiewnymi oraz alkoholi OXO i plastyfikatorów, w tym pierwszego polskiego plastyfikatora nieftalanowego. Kędzierzyńskie produkty, takie jak ZAKsan®, Salmag®, RSM®, Oxoviflex® i NOXy®, znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki: rolnictwie, budownictwie, przetwórstwie chemicznym, przemyśle tworzywowym i motoryzacyjnym. Spółka posiada własną elektrociepłownię, port załadunkowy, świadczy specjalistyczne usługi laboratoryjne. Jest właścicielem i głównym sponsorem klubu siatkarskiego Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Grupa Azoty to zdecydowany lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Grupa intensywnie rozwija się nie tylko na rynku polskim, ale również poza granicami kraju. Istotnym krokiem w tym kierunku było przejęcie w 2018 roku Grupy Compo Expert, jednego z czołowych graczy światowego rynku nawozów specjalistycznych. Jednym z filarów strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największym projektem są Polimery Police, realizowane przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim
i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju.

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent