Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Ekologiczne Opakowania z Tworzyw Sztucznych? Tak!

Drukuj

Ekologiczne Opakowania z Tworzyw Sztucznych? Tak!

Pojęcie „ekologiczne opakowania z tworzywa sztucznego” nie zawiera w sobie sprzeczności. Opakowania potocznie określane jako pudełka z plastiku czy torby foliowe mogą być bardzo przyjazne środowisku, o ile wytwarza się je z tworzyw zdatnych do recyklingu i sprawnie odzyskuje w procesie selektywnej zbiórki. Jeśli zatem planujesz właśnie opracowanie nowej linii opakowań dla swojego produktu i chcesz, aby twoja firma była dobrze postrzegana przez klientów – śmiało sięgnij po opakowania z tworzyw sztucznych. Zwłaszcza że możesz użyć tworzyw wykonanych w 100% z surowca pochodzącego z recyklingu.

Wśród różnego rodzaju pudełek, tub czy blistrów, określanych jako „opakowania plastikowe” znajdziemy tak naprawdę wiele takich, które wykonane są z tzw. folii twardych (lub inaczej: folii sztywnych). Warto się nimi szczególnie zainteresować, planując, w co zapakowany zostanie nasz nowy produkt. Mają one kilka zalet, do których należą m.in.:

  • Rosnące możliwości recyklingu (zapewnia je coraz popularniejsza folia BIO-PET, wykonana z 3 warstw pochodzących z recyklingu).
  • Bardzo dobre zabezpieczenie produktów przez zniszczeniem lub uszkodzeniem. Zarówno w sklepie na półce, jak i na wcześniejszym etapie – podczas przewożenia i magazynowania.  
  • I jedna z najważniejszych cech: wprost nieograniczone możliwości wyeksponowania produktu. Klienci „kupują oczami”, które są jednak połączone też z mózgiem, kalkulującym na chłodno wartość zakupu :). A tego można dokonać widząc produkt.

Ekologiczne opakowania z tworzyw sztucznych

Produkcja opakowań z plastiku lub folii twardych zmierza dziś w kierunku realizacji kilku ważnych założeń. Są to:

  1. Produkcja opakowań z tworzyw zapewniających duże możliwości w zakresie odzyskania i ponownego wykorzystania. Przejawia się to m.in. w rezygnacji z PCV na rzecz PET, które lepiej poddaje się recyklingowi. Dodatkowo, na rynek wchodzi PET jeszcze bardziej przyjazne środowisku – czyli BIO-PET. Oprócz PET, PCV przegrywa też z HDPE (polietylen o dużej gęstości - High Density polyethylene) oraz z polipropylenem, zdatnym do wielokrotnego użytku. PP i HDPE to oprócz właściwości recyklingowych, tworzywa uznawane za stosunkowo niegroźne dla naszego zdrowia nawet przy wykorzystywaniu w kontakcie z żywnością.
  2. Wykorzystywanie do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych surowca z recyklingu.
    Jeszcze do niedawna, nawet PET produkowane z udziałem surowca z recyklingu, nie miało wszystkich warstw z odzyskanego tworzywa. BIO-PET to folia twarda produkowana całkowicie z surowców wtórnych. Wprowadzenie i popularyzacja tego tworzywa to jeden z najważniejszych w ostatnich latach kroków do tego, aby uczynić opakowania z tworzyw sztucznych przyjaznymi środowisku.
  3. Tworzenie opakowań jak najbardziej jednolitych surowcowo.
    Takie działanie zwiększa nie tylko trwałość opakowań i polepsza ich estetykę, ale także ułatwia ich recykling. Świetnym przykładem takich opakowań są np. tuby z folii twardych, wytwarzane bez stosowania kleju. Taką technologię zastrzegła w Urzędzie Patentowym RP polska firma Uni-Pak z Bolesławca (https://uni-pak.pl). Takie tuby z tworzywa sztucznego są w zdatne 100% do przetwarza­nia w procesie recyklingu.

Dobre zabezpieczenie produktu przez opakowanie

Nawet najwspanialsze opakowanie może być przyczyną porażki sprzedażowej, jeśli nie jest wytrzymałe mechanicznie. Producent ponosi wtedy straty na wielu etapach:

  • uszkodzenie lub zniszczenie produktów w czasie transportu,
  • dalsze uszkodzenia w magazynie w miejscu sprzedaży – np. podczas wykładania produktu na półki,
  • opakowania zniszczone przez klientów, którzy otwierają je, rozrywają i gniotą, oglądając produkty leżące na półkach,
  • zmniejszona sprzedaż produktów w wyniku negatywnego postrzegania produktu przez osoby widzące na sklepowej półce zniszczone opakowania.

Suma wszystkich, wymienionych powyżej problemów może oznaczać porażkę w sprzedaży. Niestety, opakowania z papieru, bez względu na to, jak grubą tekturę zastosujemy, są o wiele mniej trwałe niż tworzywa sztuczne. Zastosowanie papierowych opakowań sprawdzi się raczej tam, gdzie klientowi wysyłamy samodzielnie produkt (pakując go bardzo starannie) lub tam, gdzie w procesie sprzedaży w sklepie uczestniczy sprzedawca, prezentujący produkt. Samodzielny kontakt klienta z produktem, niedbały transport i przechowywanie mogą spowodować, że ekologiczne w zamyśle opakowanie tekturowe, przestanie być przyjazne naturze. A to dlatego, że na skutek uszkodzeń zostanie zwrócone do producenta i poddane ponownemu przetworzeniu lub wyrzucone.

Opakowania z tworzyw sztucznych, w tym opakowania z folii twardych, pozwalają doskonale zabezpieczyć produkt przed uszkodzeniami na każdym etapie transportu i magazynowania. Dobry producent opakowań z tworzyw sztucznych pomoże klientowi dobrać odpowiedni materiał i jego grubość oraz twardość, aby zoptymalizować też wagę paczki. Dodatkowo, tworzywa sztuczne mogą służyć do produkcji zbiorczych opakowań transportowych (kasety, wytłoczki, pudełka z plastiku), które mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Dzięki nim, zmniejsza się jeszcze bardziej ryzyko uszkodzeń opakowań jednostkowych.

Ekspozycja dzięki opakowaniom z folii twardych

Folie twarde przezroczyste pozwalają tworzyć opakowania o wysokich walorach estetycznych i umożliwiają prezentację produktu klientowi przed zakupem. Zwiększa to znacznie skuteczność sprzedaży w sklepach, nie tylko samoobsługowych. Dzięki widoczności produktu, klient może ocenić walory produktu, nie wyjmując go z opakowania. Pozwala to także zwiększyć poczucie racjonalności wyboru – produkt nie jest oceniany na podstawie zdjęcia na pudełku czy samego opisu. Jednocześnie jest to kolejny czynnik minimalizujący odsetek zniszczonych opakowań na półce – nabywca nie musi otwierać pudełka czy tuby, aby zobaczyć, co dostanie decydując się na zakup.

Opakowania przezroczyste i półprzezroczyste z tworzyw sztucznych to najczęściej blistry z folii twardych, tuby foliowe, a także pudełka z przezroczystym elementem lub pudełka całkowicie przezroczyste. Jak widać, producenci mają tu wiele możliwości wyboru.

Blistry, kojarzące się wielu osobom dawniej przede wszystkim z lekarstwami i suplementami diety, dziś są powszechnie wykorzystywane do pakowania artykułów biurowych, remontowych, części mechanicznych czy zabawek. Spotykamy wiele rodzajów blistrów – czasem stanowią połączenie tworzywa sztucznego i tekturki, a czasem są wykonane całkowicie z folii sztywnej. Wspólną cechą blistrów jest istnienie elementu dopasowanego do zawartości (np. element z folii twardej otaczający ściśle śrubokręt czy lalkę) oraz ściana tylna, na ogół płaska.

Opakowania z folii sztywnej to dobry wybór, szczególnie jeśli planujemy nasz produkt sprzedawać w sklepach samoobsługowych i potrzebujemy zarówno świetnych walorów ekspozycyjnych, jak i solidnego wykonania, gwarantującego minimalizację uszkodzeń powodowanych przez klientów. Przy odpowiednim doborze materiałów i sposobu wykonania, opakowania z tworzyw sztucznych są też zdatne do recyklingu, a dzięki temu przyjazne środowisku.
Zapraszamy na stronę https://uni-pak.pl – eksperci z Uni-Pak pomogą Ci stworzyć dobre opakowanie dla twojego produktu.

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent