Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

ChemiPark Dla Nauki i Przemysłu

Drukuj

ChemiPark Dla Nauki i Przemysłu

Chemipark Technologiczny w Brzegu ma pomóc naukowcom i przemysłowi. Jeżeli mu się uda to być może polskie firmy na badania nowych technologii będą dawać więcej niż 0,17 proc. przychodów. To dziesięciokrotnie mniej niż w krajach "starej" Unii. Z założenia park ma być spółką non-profit. Jednak efekty jego działania będą przeliczane na złotówki. W parku naukowcy dzięki laboratorium analityczno-aplikacyjnemu mają bowiem prowadzić prace badawcze.

Zdaniem specjalistów obecnie bowiem współpraca nauki i przemysłu chemicznego (w innych branżach także jest ciężko) nie jest zadowalająca. Jak mówi Jerzy Majchrzak dyrektor w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego często badania naukowe na uczelniach są prowadzone w oderwaniu od faktycznych potrzeb przemysłu. W praktyce oznacza to, że "wynalazki" z uczelni nie mają zastosowania w przemyśle. efekt finalny jest taki, że przemysł nie łoży na badania a sam zwykle dysponuje zbyt skromnym zapleczem by samemu prowadzić pracę naukową. Tymczasem dla porównania w USA aż 70 proc. pracy naukowej na uczelniach technicznych jest zlecane przez przemysł. On łoży na wynalazczość, bo mu się to opłaca.
Brzeska inicjatywa ma to zmienić. Działalność parku będzie koncentrować się w czterech obszarach: laboratorium badawczego, inkubatora przedsiębiorczości, centrum konferencyjno – szkoleniowego oraz strefy inwestycyjnej (na potrzeby firm produkcyjnych z branży chemicznej). Takie cele sprawiły, że rozwojem parku są zainteresowane nie tylko zakłady chemiczne PCC Rokita, ale np. Urząd Miejski w Brzegu i Dolnośląski Urząd Marszałkowski. Powstanie parku do jednak dopiero początek. W przyszłości jego władze chcą aby przekształcił się on w klaster chemiczny. Aby tak się jednak stało potrzebne są dość duże pieniądze.
Zdaniem prezesa parku Wiesława Klimkowskiego Istnieje jednak szansa na to. W latach 2007-13 na Dolny Śląsk trafi 1,213 mld euro w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Z tej kwoty 342 mln euro będzie przeznaczone na rozwój nowych technologii. /Źródło: www.wnp.pl/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent