- Decyzja Rady Europejskiej jasno wskazuje na kierunek unijnej polityki zmierzającej do maksymalizacji odzysku tworzyw sztucznych wprowadzanych do obiegu gospodarczego – komentuje Tomasz Mikulski, prezes ML Polyolefins. – Przetwórcy będą w ten sposób zmuszeni do bardziej racjonalnych decyzji odnośnie projektowanych opakowań, co z pewnością przyczyni się do eliminacji tych, które są nieprzetwarzalne w procesie recyklingu. Ten podatek ma mobilizować kraje członkowskie do bardziej zdecydowanych działań, aby wdrażać koncepcję Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
Materiały termoplastyczne o dużej płynności są zazwyczaj nieco droższe niż porównywalne materiały standardowe, zapewniają jednak korzyści w zakresie obróbki, kosztów produkcji i swobody projektowania, które sprawiają, że jest to opłacalne rozwiązanie. Dobrym przykładem jest zintegrowana rama wlotu powietrza produkowana w technologii łączącej tworzywa sztuczne i metal (technologia hybrydowa) do modelu Ford Kuga (pojazd typu SUV). Oprócz stalowych paneli w produkcji narażonego na duże obciążenia elementu konstrukcyjnego wykorzystuje się Durethan BKV30H2.0EF koncernu L
21 lipca Rada Europy UE ustaliła wspólne stanowisko na specjalnym kilkudniowym spotkaniu dotyczące przyszłego budżetu na lata 2021-27 powiązanego z planem odbudowy UE w wyniku pandemii COVID 19. Rada podjęła decyzję o włączeniu w plan podatku od odpadów opakowań́ tworzyw sztucznych nie poddanych recyklingowi w poszczególnych krajach UE. Podatek ten ma być́ przedmiotem finansowania jako środki własne członków UE w drodze do realizacji zamierzonych celów budżetowych oraz planu odbudowy.
We współpracy z radą doradczą wystawców Fakuma 2020, organizatorzy targów PE Schall GmbH & Co. KG zdecydowali o przesunięciu 27. międzynarodowych targów przetwórstwa tworzyw sztucznych Fakuma na 2021 r. Kolejne wydarzenie branżowe obejmujące swoim zasięgiem tematycznym praktycznie wszystkie sektory przetwórstwa tworzyw sztucznych odbędzie się w terminie od 12 do 16 października 2021 roku.
Spółka LERG S.A. podpisała wstępną umowę zakupu 100 proc. udziałów, należącej do Grupy CIECH, spółki CIECH Żywice, jedynego w Polsce producenta żywic epoksydowych i ważnego dostawcę żywic poliestrowych stosowanych w produkcji farb i komponentów dla wielu kluczowych branż gospodarki. Nabywca – polska firma LERG S.A. z Podkarpacia – to jeden z wiodących producentów żywic w Europie Środkowej, specjalizujących się w produkcji żywic poliestrowych. Sprzedaż zostanie sfinalizowana po uzyskaniu niezbędnych zgód regulacyjnych. Zakład produkcyjny w Nowej Sarzynie będzi
LANXESS, producent specjalistycznych środków chemicznych, kontynuuje rozwój asortymentu i przeprowadza reorganizację działalności w dziedzinie technologii uzdatniania wody: koncern skoncentruje się na działalności związanej z żywicami jonowymiennymi i zamierza rozwijać się w tym zakresie przede wszystkim na rynkach wysokiej klasy zastosowań.
W ramach tej zmiany LANXESS sprzedaje swoją działalność w dziedzinie membran odwróconej osmozy francuskiej grupie SUEZ, światowemu liderowi w zrównoważonym zarządzaniu zasobami. Obie firmy podpisały w tym celu porozumienie 15 lipca
Pandemia COVID-19 pokazała jak bardzo społeczeństwa są zależne od tworzyw sztucznych. Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w tym czasie świat zużywa miesięcznie około 89 mln maseczek i 76 mln rękawiczek, znacznie zwiększając ogólną konsumpcję tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Konieczność zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa oznacza, że wytwarzane są tony odpadów medycznych. Jak zauważają eksperci Deloitte, mimo, że ze względów sanitarnych i higienicznych wzrosło w ostatnich miesiącach zużycie produktów jednorazowych, Komisja
Producent specjalistycznych środków chemicznych, koncern LANXESS, dąży do dalszego wzmocnienia swojej pozycji rynkowej w zakresie technologii związanych z nową mobilnością: w przyszłości wszystkie działania w tym obszarze będą podlegać zarządowi w ramach inicjatywy Grupy na rzecz e-mobilności. Na czele nowej jednostki strategicznej od 1 sierpnia 2020 r. stanie Philipp Junge (44 l.), obecnie szef Rhein Chemie.
Firma ML Polyolefins opracowała nową blendę HDPE, wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na recyklaty. Producent regranulatów opracował unikalną mieszankę do wytłaczania, która charakteryzuje się wysoką stabilnością parametrów technicznych i powtarzalnością.
W imieniu firmy Dolder oraz producenta fluoropolimerów firmy Chemours informujemy, że kilka krajów europejskich: Niemcy, Holandia, Norwegia, Szwecja i Dania przedstawiły do UE tzw. „wezwanie dowodowe” (ang. call of evidence) zmierzające do wprowadzenia zakazu produkcji, marketingu i użycia wszelkich substancji klasyfikowanych jako polifluoroalkile. Są to produkty firmy Chemours i wielu innych firm.Te kraje oczekują zakazu stosowania wszystkich materiałów zawierających ten składnik.