Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Strony Serwisu RSS

Luty'2006 - BOP Buduje Potęgę

Drukuj

Luty'2006 - BOP Buduje Potęgę

PKN Orlen poprzez płocką spółkę Basell Orlen Polyolefins i czeski Chemopetrol jest udziałowcem istotnych mocy produkcyjnych poliolefin: polietylenu i polipropylenu. Uruchomienie jesienią ubiegłego roku należących do Basell Orlen Polyolefins instalacji produkujących poliolefiny, Orlen zalicza dzisiaj do swoich podstawowych sukcesów. Do końca roku płocki Basell Orlen Polyolefins (BOP) ma osiągnąć projektowaną moc produkcyjną 400 tys. ton polipropylenu i 320 tys. ton polietylenu wysokiej gęstości (HDPE). Łącznie z produkcją wniesionej do tej spółki przez Orlen instalacji polietylenu niskiej gęstości (LDPE, 150 tys. ton na rok) daje to 870 tys. ton poliolefin rocznie.
Chemopetrol wytwarza rocznie ponad 500 tys. ton poliolefin: w 2005 roku czeski koncern wyprodukował ponad 213 tys. ton polipropylenu i 295 tys. ton polietylenu wysokiej gęstości (HDPE). Zarówno BOP, jak i Chemopetrol są dużymi eksporterami. BOP ma docelowo eksportować nawet połowę swojej produkcji. Chemopetrol od stycznia do listopada ub.r. włącznie wysłał za granicę blisko niż 40 proc. polipropylenu i około 70 proc. (więcej niż 225 tys. ton) HDPE. Orlen ma 50 proc. udziałów w BOP (drugim udziałowcem j.v. jest Basell Europe Holdings). Chemopetrol z kolei w 100 proc. należy do holdingu Unipetrol, w którym Orlen ma 63 proc. Aktualna sytuacja rynkowa i własnościowa pozwala obawiać się regionalnej poliolefinowej konkurencji na linii PKN Orlen via Unipetrol i czeski Chemopetrol - Basell. Chemopetrol jest tymczasem największym przedsiębiorstwem petrochemicznym w Czechach.
Z kolei Basell działa w 120 krajach, a w dziesięciu ma spółki j.v. Basell Orlen Polyolefins jest jednak, jak już wielokrotnie pisaliśmy, jedynym joint venture Basella w Europie. Można też przypuszczać, że zeszłoroczna zmiana właściciela Basell jedynie umocni postrzeganie Basell Orlen Polyolefins jako europejskiego przyczółka jego macierzystego koncernu (obecnie właścicielem Basella jest spółka Access Industries Leonarda Bławatnika, współwłaściciela koncernu TNK-BP i m.in. rosyjskiego koncernu aluminiowego Sual).
10 stycznia w dniu prezentacji uaktualnionej strategii PKN Orlen do 2009 roku wiceprezes Orlenu Cezary Smorszczewski powiedział, że Orlen daje sobie dwa miesiące na uporządkowanie poliolefinowych aktywów na polskim i czeskim rynku. Jak mówił prezes Smorszczewski "jest tutaj wiele możliwych scenariuszy". Chodzi o zmiany, które zapewnią Orlenowi miejsce w bardzo opłacalnej, zdaniem ekspertów, działalności na olefinowym rynku.

Według prezesa Unipetrolu Marka Mroczkowskiego, segment olefin i poliolefin ma być petrochemicznym core business w Grupie Orlenu, chociaż polski koncern (jak ogłoszono 10 stycznia) chce także wydłużać petrochemiczny łańcuch wartości w kierunku produkcji kwasu tereftalowego i paraksylenu (PX), co z kolei otworzy mu drogę na rynek poliestrów (PET). /Marcelina Gołębiewska/
Wyświetleń:
Plastline

Plastinvent