Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Strony Serwisu RSS

Grudzień'2006 - Rocznica BOP Sp. z o.o.

Drukuj

Grudzień'2006 - Rocznica BOP Sp. z o.o.

W związku z mijającą rocznicą uruchomienia nowej instalacji i działalnością nowych zakładów Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. w dniu 8 grudnia 2006 r. odbyły się uroczyste obchody jubileuszu firmy. We współpracą z Politechniką Warszawską w Płocku w ich trakcie zostało zorganizowane Seminarium Naukowe połączone ze zwiedzaniem nowej instalacji spółki w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele wyższych uczelni z całej Polski oraz reprezentanci mediów.
W trakcie Seminarium zostało wygłoszonych kilkanaście wystąpień i prezentacji, a prelegentami byli: dr Hartmut Lueker – Prezes i Dyrektor Zarządzający BOP, prof. Jacek Kubissa – Prorektor Politechniki Warszawskiej (PW) w Płocku, dr Tomasz Listoś – Menedżer ds. Serwisu Technicznego BOP, prof. Andrzej Bukowski – były wieloletni Kierownik Zakładu Tworzyw Sztucznych na PW w Płocku, Radosław Majczak – Menedżer ds Produkcji NPP w BOP, Dariusz Truszczyński – Kierownik Produkcji Hostalen BOP, Mariusz Buczek – Kierownik Produkcji Spheripol BOP, Janusz Jastrzębski – Dyrektor Techniczny BOP, Jerzy Sauter – Menedżer ds. Marketingu BOP, prof. Jacek Kijeński – Instytut Chemii PW w Plocku, Dyrektor IChP w Warszawie, prof. Krystyna Czaja – Instytut Chemii, Uniwersytet Opolski, prof. Janusz Zieliński – Kierownik Zakładu TS w Instytucie Chemii na PW w Płocku oraz Karol Marek Sęp – Wiceprezes ds. Produkcji BOP


Na zdjęciu znajdują się (od lewej): Radosław Majczak, Janusz Jastrzębski, Jerzy Sauter (u gory), prof Janusz Zieliński, Dariusz Truszczyński (z tyłu), prof. Jacek Kijeński, dr Tomasz Listoś, dr Hartmut Lueker, Karol Marek Sęp.

Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. (BOP) jest polską spółką joint venture, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży polietylenu (PE) oraz polipropylenu (PP). Została utworzona w marcu 2003 roku przez Basell Europe Holdings B.V. i PKN ORLEN S.A., w której każdy z partnerów ma 50 procent udziałów. Koncerny wniosły do spółki swoje doświadczenie i know-how, doskonałą znajomość rynku oraz potrzeb klientów.
W październiku 2005 roku BOP uruchomił w Płocku roku dwie światowej skali instalacje do produkcji polietylenu wysokiej gęstości (HDPE) i polipropylenu (PP) oraz nowoczesną platformę logistyczną. Całkowity koszt projektu wyniósł około 500 milionów euro. Roczny potencjał produkcyjny nowych zakładów wynosi 400 tys. ton PP na bazie technologii Spheripol, należącej do firmy Basell oraz 320 tys. ton HDPE przy użyciu technologii Hostalen, także na licencji firmy Basell. Wraz z mocami wytwórczymi instalacji do produkcji polietylenu niskiej gęstości (LDPE), roczna wydajność fabryk BOP wynosi około 820 tys. ton poliolefin. BOP ma również szeroko rozwiniętą infrastrukturę usługową, która pozwala na kompleksową obsługę odbiorców poliolefin z Płocka. Spółka ma rozbudowaną sieć sprzedaży, kanały obsługi klienta oraz serwis techniczny, a także zaplecze logistyczne. Jako jedyny polski producent PE oraz PP, BOP posiada pełen asortyment nowoczesnych poliolefin na polskim rynku. Oprócz produktów wytwarzanych w Płocku, BOP oferuje także poliolefiny z szerokiego portfolio firmy Basell, które przedtem nie były dostępne w Polsce. Dzięki integracji BOP z firmą Basell, poliolefiny z Płocka dostępne są w kraju, jak również w sieci dystrybucyjnej Basell w całej Europie. Produkty oferowane przez BOP mają szerokie zastosowanie zarówno na rynku konsumenckim, jak i przemysłowym, m.in. w produkcji opakowań, folii, wyrobów włókienniczych i tekstylnych, a także części samochodowych i rur. Płockie poliolefiny pomagają zwiększyć komfort życia końcowych użytkowników poliolefin, a także stanowią wartość dodaną dla całego przemysłu.
BOP to nie tylko nowe zakłady, ale także intensywny wzrost całego sektora przetwórstwa poliolefin, zapoczątkowany i stymulowany przez spółkę. BOP sprawił, że wiele polskich przedsiębiorstw zainwestowało w przyszłość i dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii oraz wysokiej jakości produktów spółki, staje się poważnymi graczami na wymagającym europejskim rynku. 4 grudnia 2006 roku BOP otrzymał tytuł Filara Polskiej Gospodarki, który świadczy o tym, że pod względem gospodarczym i społecznym spółka odgrywa czołową rolę w województwie mazowieckim, a przez to również w całej gospodarce narodowej.
Od momentu powstania spółki w 2003 roku, BOP bardzo się rozwinął i przeszedł wiele pozytywnych zmian. BOP jest inwestycją, która w ciągu dwóch i pół roku powstała od podstaw. Zatrudnia wysoko wykwalifikowanych specjalistów – inżynierów, technologów, specjalistów ds. marketingu, sprzedaży i logistyki, finansów. Stymuluje nowe inwestycje w branży, znacząco przyczyniając się do rozwoju gospodarki lokalnej w zakresie sektora tworzyw sztucznych. Jednym z podstawowych celów BOP jest dalszy rozwój polskiego rynku poliolefin oraz zintegrowanie go z rynkiem europejskim.
Stabilność operacyjna BOP osiągnęła wysoki poziom. Rok 2006 jest pierwszym, pełnym rokiem działalności operacyjnej nowych zakładów BOP. Pierwszy rok funkcjonowania nowych fabryk był bardzo intensywny i wiązał się z wieloma wyzwaniami, jakie niesie ze sobą zwiększenie wydajności produkcyjnej. Już po czterech dniach od chwili uruchomienia nowych zakładów, w BOP wyprodukowano pierwszy tysiąc ton PP, a tydzień później, około 10 października 2005 roku, pierwszy tysiąc ton HDPE. W kolejnych miesiącach płockie fabryki z powodzeniem przeszły test wydajności (performance) oraz niezawodności (reliability), które potwierdziły, że instalacje mogą wytwarzać z projektową wydajnością produkcyjną różnorodne gatunki poliolefin najwyższej jakości. Uruchomienie nowych zakładów BOP odbyło się bardzo sprawnie i szybko. Świadczy to o poziomie techniki, wykonawstwie, ale także o bardzo dobrym przygotowaniu załogi do rozruchu. Większość kadry przed uruchomieniem fabryk przeszła specjalistyczne szkolenia w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych. Obsługę procesu technologicznego pracownicy ćwiczyli także w Płocku, na specjalnym symulatorze komputerowym.


Technologie Spheripol i Hostalen, opracowane przez firmę Basell i wykorzystywane przez BOP w nowych zakładach w Płocku, należą do głównych procesów produkcyjnych poliolefin na świecie. Około 50 procent światowej produkcji PP powstaje w oparciu o technologię Spheripol. Znaczna część produkowanego HDPE opiera się na procesie Hostalen. Proces Spheripol jest najpowszechniej stosowaną technologią wytwarzania PP, jaka kiedykolwiek powstała. Proces Spheripol to efekt ponad 40 lat ciągłego rozwoju technologii produkcji poliolefin oraz systemów katalitycznych, zapewniający w prosty i ekonomiczny sposób wytwarzania szerokiej gamy polipropylenów najwyższej jakości. Proces Hostalen jest jedną z czołowych i najbardziej innowacyjnych technologii produkcji polietylenu.
Wzrost rynku poliolefin w Polsce w roku 2003 wynosił 10 procent, rok później 13 procent, a w 2005 roku kształtował się na poziomie 5 procent (źródło: GUS). Cały czas jednak wskaźnik wzrostu rynku poliolefin w Polsce jest wyższy niż nasz krajowy PKB. Przewyższa on także indeksy wzrostu dla przemysłu w Europie Zachodniej i wciąż rośnie, gwarantując ogromne szanse na rozwój branży. Wzrost rynku zależy od kilku zmiennych: podaży i popytu na poliolefiny, nakładów na nowoczesne technologie, czyli sprzęt do przetwórstwa tych produktów oraz wysokiego stopnia konkurencyjności gotowych produktów na rynku krajowym i europejskim. W Polsce roczne zużycie poliolefin na mieszkańca jest względnie niskie i obecnie wynosi około 28 kg na osobę (w 2004 roku było to około 24 kg), w Europie Zachodniej wynosi ono niemal dwa razy tle. Zatem popyt na produkty wykonane z poliolefin będzie rosło, aby w końcu dorównać poziomom wykorzystania tworzyw w zachodnich gospodarkach. W kolejnym roku działalności BOP skoncentruje się na wprowadzaniu na polski rynek innowacyjnych gatunków i specjalistycznych tworzyw. Dzięki nim polscy przetwórcy poliolefin będą mieli szansę stać się bardziej konkurencyjni, zarówno na rynku polskim jak i europejskim. W przypadku polipropylenu, najważniejszą rolę odegra tu Moplen, następca tworzywa Malen, a polietylenu, multimodalny polietylen wysokiej gęstości Hostalen.
BOP jest aktywnym i odpowiedzialnym członkiem społeczności, w której funkcjonuje. Świadczy o tym udział w wielu, społecznie i ekonomicznie potrzebnych, przedsięwzięciach o wymiarze lokalnym. BOP jest jednym z fundatorów Fundacji Funduszu Grantowego dla Płocka. Dotacje zgromadzone w ramach Funduszu Grantowego dla Płocka są rozdzielane na granty skierowane do płockich organizacji pozarządowych, szkół i grup nieformalnych jako dofinansowanie projektów realizujących Strategię Zrównoważonego Rozwoju Miasta. Ten Fundusz to ogromna szansa dla rozwoju lokalnych inicjatyw edukacyjnych, ekonomicznych i społecznych na arenie ogólnopolskiej, którą BOP oferuje swojemu rodzinnemu miastu.
Wyrazem troski i realizacji zadań odpowiedzialności społecznej w spółce BOP, jest nie tylko udział w Funduszu Grantowym dla Płocka. Spółka stale wspiera liczne przedsięwzięcia i instytucje, których celem jest promowanie dobrych postaw społeczno-gospodarczych. Do najważniejszych z nich należy współpraca z Politechnika Warszawską – Szkołą Nauk Społecznych i Technicznych w Płocku, w ramach której, studenci Politechniki mogą odbywać praktyki studenckie w spółce. Najlepsi z nich otrzymują stypendia naukowe i wsparcie w rozwoju naukowo-badawczym. Na pomoc ze strony BOP mogą liczyć autorzy prac naukowych, których zainteresowania są zgodne z profilem działalności spółki. BOP wsparł także płockie inicjatywy kulturalne takie jak zespół muzyczny Farben Lehre oraz chór Pueri Cantores Plocenses. Spółka bierze udział w płockiej akcji Sprzątania Świata oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, sponsoruje lokalne wydarzenia sportowe i płockie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej oraz Wisłę Płock. BOP sfinansował renowację zabytkowych rzeźb Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Spółka również czynnie wspiera doroczne święto Dzień Chemika, którego główne obchody odbywają się w Płocku. BOP aktywnie uczestniczy również w realizacji programu ekologicznego „Odpowiedzialność i Troska” i jest „Firmą Przyjazną Środowisku”.

Kontakt/Dodatkowe informacje:
Agnieszka Rejnowicz
Menedżer ds. Public Relations/ PR Manager
Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o.
Al. Jana Pawła II 29
00-867 Warszawa
Telefon: (48 22) 653 82 20; (48) 693 930 300
e-mail:
Wyświetleń:
Plastline

Plastinvent