Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2017-07] Sytuacja na Rynku Poliamidu

Drukuj

[2017-07] Sytuacja na Rynku Poliamidu

Ceny poliamidu zmieniły swój trend w czerwcu, po okresie silnego wzrostu w pierwszych 3-4 miesiącach 2017 roku, a uczestnicy rynku dostrzegli oznaki słabszych cen na początku trzeciego kwartału. Spadki były bardziej widoczne na rynku poliamidu 6, ponieważ dostawy polimeru i jego podstawowych surowców jak kaprolaktam, stały się bardziej zrównoważone po napiętym okresie w drugim kwartale. Zapotrzebowanie na konstrukcyjne gatunki poliamidu 6 było dobre w lipcu. Z kolei popyt i ceny gatunków w włókienniczych (włókna dywanowe i tekstylne) były słabsze ze względu na import gotowych produktów z Chin i Azji.

Ceny poliamidu 6 spadły w czerwcu około 60 EUR/T po zakończeniu ostatecznych negocjacji pod koniec lipca.

W lipcu potwierdzono dalsze spadki w wysokości 50-100 EUR/T, ale wielu uczestników rynku nie rozliczyło wszystkich transakcji. Dalszy spadek o 50 euro za tonę znalazł odzwierciedlenie w Monitorze cen w czerwcu, a możliwe ostateczne rozliczenia mogą wskazywać na jeszcze większe spadki. Ceny surowców również osłabiły się w lipcu, a poziom cen kaprolaktamu obniżył się ponownie i zgodnie z cenami polimeru.

W lipcu europejskie ceny kontraktowe benzenu spadły o 42 EUR/T do 695 EUR/T. Na rynku panowały rozbieżne poglądy na temat sytuacji popytowej w okresie wakacyjnym dla PA 6 i PA 66. Niektóre przedsiębiorstwa na pewno będą zmniejszać swoją produkcję na okres około 2-3 tygodni, szczególnie w południowej Europie, ale uczestnicy rynku spodziewają się ogólnie dobrego popytu w całej Europie w tym okresie.

Jeśli chodzi o ceny PA66 z gatunków tworzyw konstrukcyjnych to były one stabilne w czerwcu, ponieważ rynek utrzymywał się bardzo napięty, ze względu na ograniczenia podaży surowców, co w pewnym stopniu ograniczało także produkcję polimerów. Jeden producent kwasu adypinowego w Europie zmuszony był ograniczyć produkcję w czerwcu w wyniku problemów na rynku cykloheksanu, ale sytuacja ta poprawiła się w lipcu. Jednakże producenci kwasu adypinowego zapowiedzieli sprzedaż na sierpień. Niektórzy producenci PA 66 zmniejszyli produkcję lub wycofali się z rynku spotowego w lipcu i oczekują, że będą w tej samej pozycji w sierpniu, utrzymując obecnie polimer w celu konsumpcji wewnętrznej lub sprzedając go tylko regularnym klientom kontraktowym. Mimo to, w lipcu trwały dyskusje na temat niższych cen PA 66.

Ceny kluczowych surowców takich jak benzen i butadien spadły gwałtownie w ciągu ostatnich trzech miesięcy, ale dostawcy PA 66 byli w stanie utrzymać ceny i zwiększyć marże w tym okresie. /Źródło:TOC/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

Plastline