Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2017-06] Sytuacja na Rynku Poliwęglanu w Czerwcu

Drukuj

[2017-06] Sytuacja na Rynku Poliwęglanu w Czerwcu

Zapotrzebowanie na poliwęglan było bardzo silne w pierwszej połowie 2017 roku, a producenci z powodzeniem zwiększali ceny z tego powodu oraz zaostrzenia dostaw i wyższych cen surowców. Popyt utrzymywał się na wysokim poziomie także pod koniec maja i na początku czerwca, ale nie zostało potwierdzone, że podaż w ciągu drugiego kwartału była bardzo napięta. W pierwszym  półroczu 2017 powszechne czasy realizacji zamówień wynosiły 12-14 tygodni, a według informacji rynkowych wynikało, że czas realizacji wynosił nawet do 20 tygodni.

Firma Trinseo wydała komunikat o podwyższeniu cen poliwęglanu o około 70 EUR/T, który obowiązywał od 1 czerwca, co było trzecim ogłoszeniem podwyżki cen dokonanym przez firmę w drugim kwartale. Wzrost cen Trinseo wyniósł 350 EUR/T, a inni producenci najprawdopodobniej uzyskali podobne podwyżki cen w tym okresie. Wzrost cen poliwęglanu na poziomie 200 EUR/T w drugim kwartale został już wcześniej potwierdzony przez uczestników rynku, ale kolejne podwyżki w czerwcu nie zostały w pełni potwierdzone.

Import poliwęglanu do UE28 w pierwszym kwartale 2017 roku, wyniósł 20 976 ton, co oznacza spadek o 18,5% w porównaniu do ilości 25 741 ton w tym samym okresie w 2016 roku. Eksport poliwęglanu w IQ 2017 roku był jednak o wiele wyższy niż ogółem w IQ 2016 roku. W pierwszych trzech miesiącach 2017 roku, eksport wyniósł 63 448 ton, co oznacza wzrost do ilości 42 627 ton eksportowanej w tym samym okresie roku ubiegłego.

Rynek bisfenolu A w Europie zaczyna nabierać równowagi, gdyż azjatycki import zmniejsza panującą napiętą sytuację na rynku od początku roku. Jednakże dostawy są wciąż niewystarczające, a dostawcy mówią, że już na czerwiec zostały wyprzedane. Kupujący podobno dążyli do obniżek cen w czerwcu, ale lokalni producenci sprzeciwili się, twierdząc, że zamówień wciąż jest dużo a wzrost wolumenu przywozu materiału z Azji po prostu równoważy rynek, a nie powoduje nadmiernych dostaw. Wielu dostawców uważa, że producenci z Azji utrzymywali ceny na obecnym poziomie na rynku europejskim. Istnieją doniesienia o nadmiarze materiałów wysyłanych do Meksyku i Ameryki Łacińskiej w celu utrzymania obecnego poziomu cen na rynku europejskim. Źródła mówią, że azjatyccy producenci mogą pozwolić sobie na obniżenie cen eksportowych dzięki słabemu kursowi EUR/USD w maju i czerwcu.

Ceny kontraktowe poliwęglanów w czerwcu pozostały na poziomie 2800-2900 EUR/T DDP NWE typy do zastosowań ogólnego przeznaczenia, a poliwęglanów do zastosowań optycznych na poziomie 2675-2775 EUR/T DDP NWE, jak w maju.

Ceny BPA mogą być pod presją, ponieważ w Azji pojawiają się doniesienia o zapotrzebowaniu na poliwęglan oraz żywice epoksydowe, ale zintegrowani producenci lokalni nadal będą prowadzić krakery dla benzenu i propylenu, co oznacza, że bisfenol A będzie nadal produkowany mimo osłabienia popytu.  /Źródło:TOC/

Tagi: pc poliwęglan
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Plastline