Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2017-06] Stabilne Ceny POM w Czerwcu

Drukuj

[2017-06] Stabilne Ceny POM w Czerwcu

Osiągnięty w drugim kwartale wzrost cen kontraktowych poliacetalu był według uczestników rynku pierwszym znaczącym wzrostem cen od ponad dwóch lat. Wyzwaniem dla producentów POM będzie utrzymanie tych wzrostów w trzecim kwartale. Ceny poliacetalu wzrosły w drugim kwartale o co najmniej 100 EUR/T, ze względu na stabilny poziom zapotrzebowania oraz wyższe ceny surowców.

Europejskie ceny kontraktowe kopolimeru w czerwcu utrzymywały się na poziomie 2000-2150 EUR/T DDP NWE, a ceny homopolimeru w zakresie 2600-2950 EUR/T DDP NWE, podobnie jak w maju.

W drugim kwartale, popyt na ogół utrzymywał się na stabilnym poziomie, jednakże niektórzy dystrybutorzy odnotowali niewielkie spowolnienie popytu pod koniec czerwca. Jeden uczestnik rynku powiedział, że kupujący mogą opóźniać zakupy do końca czerwca lub do początku lipca, biorąc pod uwagę oczekiwany i gwałtowny spadek cen metanolu w trzecim kwartale. Również w trzecim kwartale zazwyczaj obniża się popyt, co wynika z rozpoczęcia się okresu wakacyjnego w całej Europie. Dlatego też, wiele małych zakładów produkcyjnych zostaje na ten czas zamkniętych lub przynajmniej zmniejsza się w nim produkcję.

Dodatkowo interesujące będzie sprawdzenie, czy obecny poziom cen poliacetalu pozostanie niezmieniony, gdy zostaną już zawarte kontrakty metanolu na trzeci kwartał. Zdaniem uczestników rynku spadek ceny metanolu w III kwartale jest prawie pewien, a jedyne pytanie dotyczy poziomu spadku tychże cen. Ceny spot wahały się w okolicach 270 EUR/T FOB Rotterdam na początku czerwca, gwałtownie spadając z najwyższego poziomu 405 EUR/T pod koniec marca.

Import poliacetalu do UE28 w pierwszym kwartale 2017 roku, osiągnął poziom 17 540 ton, co oznacza wzrost o mniej niż 1% w porównaniu do tego samego okresu 2016 roku. Import z Korei Południowej wyniósł ogółem 9 382 ton co stanowi prawie połowę całego importu, następnie to Tajlandia (3 235 ton), Tajwan (1 155 ton) oraz Japonia (1 007 ton).

Producenci z Korei Południowej, Tajlandii oraz Malezji oczekują na zakończenie postępowania antydumpingowego w Chinach przed końcem drugiego kwartału. Jeśli producenci z wymienionych krajów uzyskają wysokie cła, możliwe jest, że swoją potencjalną sprzedaż będą chcieli ulokować w Europę.

Producenci w Europie pilnie obserwują projekt w zakładzie Ibn Sina POM w Arabii Saudyjskiej, który ma rozpocząć działalność w trzecim kwartale. Zrozumiałym jest, że drugim kwartale na rynku europejskim zwiększono w pewien sposób aktywność rynku, przed wprowadzeniem poliacetalu z Arabii Saudyjskiej na rynek. /Źródło:TOC/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

Plastline